Məqalələri dinləyə bilərsiz
Milli mətbuatın 150 illik yubileyinə xüsusi hədiyyə
Fevralın 17-də Azərbaycan Milli Konservatoriyasında “Övraqi-nəfisə” jurnalının transliterasiya nəşrinin təqdimatı keçirilib. Tədbir jurnalın transliterasiya nəşrinə həsr olunmuş videoçarxın nümayişi ilə başlayıb və mədəni irsimizin dəyərini bir daha önə çıxarıb.
Transliterasiya ilə yeni nəfəs
“Ədibin Evi” Ədəbiyyata Dəstək Fondu tərəfindən yenidən gündəmə gətirilən jurnal, ADA Universitetinin təşəbbüsü və dəstəyi ilə ərəb qrafikalı köhnə Azərbaycan əlifbasından latın qrafikalı müasir əlifbaya transliterasiya edilərək nəşr olunub. Bu addım jurnalın daha geniş oxucu kütləsinə çatmasını və milli mətbuat tariximizin qorunmasını təmin edir.
Jurnalın mənası və elmi araşdırmalar
Azərbaycan Milli Konservatoriyasının rektoru Kamilə Dadaş-zadə jurnalın adının "Övraqi-nəfisə" ifadəsinin incə, nəfis və dəyərli səhifələr mənasını daşıdığını bildirib. “Ədibin Evi” Fondunun icraçı direktoru Şəfəq Mehralıyeva isə bu yubiley tarixlərinin milli irsimizə yenidən baxmaq üçün əhəmiyyətli fürsət olduğunu vurğulayıb. Jurnalın transliteratoru, filoloq və tərcüməçi Azad Ağaoğlu isə transliterasiya və şərhlər üzərində ciddi elmi iş aparıldığını qeyd edib.
Milli yaddaşın qorunması və gələcəyə baxış
Milli Məclis sədrinin müavini akademik Rafael Hüseynov jurnalın Azərbaycan üçün son dərəcə nəcib və əhəmiyyətli olduğunu bildirib. O, belə layihələrin milli yaddaşı qoruduğunu, azərbaycançılıq ideyasını möhkəmləndirdiyini və gələcək nəsillərə etibarlı mənbə ötürdüyünü vurğulayıb. Tədbir bədii hissə ilə davam edib.
Təqdimatın yekunu
ADA Universitetinin rektoru Hafiz Paşayev təqdimat mərasiminin çox gözəl sözlərlə yadda qaldığını qeyd edib və əməyi keçən hər kəsə təşəkkürünü bildirib.
“Övraqi-nəfisə” jurnalı milli mədəniyyətimizin və ədəbiyyat tariximizin parlaq səhifələrindən biri kimi yaddaşlarda qalacaq və gələcək nəsillərə mədəni irsimizin dəyərli bir hissəsi kimi ötürüləcək.