2026-cı ilin ikinci rübündə korporativ istiqraz bazarında 15% artım niyə önəmlidir?
2026-cı ilin ikinci rübündə korporativ istiqrazların bazar yerləşdirilməsi 15% artaraq 2,2 trln rubl səviyyəsinə çatıb. Bu göstərici 2025-ci ilin üçüncü rübündə qeydə alınan əvvəlki rekord göstəricini geridə qoyub. İkinci rübdə ümumilikdə 143 bazar istiqraz buraxılışı həyata keçirilib.
Lider bankların bazar payları və rəqabət mühiti
Bazarda ən böyük təşkilatçı Gazprombank olub. Bank 103 istiqraz buraxılışında iştirak edərək, 428,1 mlrd rubl yerləşdirib. İkinci yerdə Sber CIB qərarlaşıb, 85 istiqraz buraxılışı ilə 326,4 mlrd rubl həcmində əməliyyatlar həyata keçirib. Alfa-bank və Sovkombank müvafiq olaraq üçüncü və dördüncü yerləri tutub. Alfa-bank 96 istiqraz buraxılışı ilə 236,8 mlrd rubl, Sovkombank isə 90 istiqraz buraxılışı ilə 231,4 mlrd rubl yerləşdirib. VTB Kapital Treydinq beşinci yerdədir və 188,8 mlrd rubl dəyərində əməliyyatlar təşkil edib.
Bazar payının dəyişməsi və bazar dinamikası
Beş ən böyük investisiya bankının bazar payı 64,6%-a enib. Lakin onların yerləşdirmə həcmi illik 0,8% artaraq 1,41 trln rubl olub. Bazar iştirakçıları bu pay azalmasını normal bazar dinamikası kimi qiymətləndirir. Mütəxəssislər bildirirlər ki, böyük banklar mürəkkəb istiqraz buraxılışlarında dominantdır, kiçik və standart istiqraz buraxılışlarında isə daha çox bank rəqabət aparır.
İyul ayında istiqraz PİF-lərindən vəsait çıxarılması
2026-cı ilin iyul ayında istiqraz PİF-lərindən 88 mlrd rubl vəsait çıxarılıb. Eyni zamanda, dövlət borc bazarında ikinci rübdə iki illik ən güclü eniş müşahidə olunub.
Mütəxəssislər bildirirlər ki, bazarda rəqabət həmişə yüksək olub və indi də belədir. Onlar həmçinin vurğulayırlar ki, böyük bankların payının azalması bazar dinamikasının təbii hissəsidir. Kiçik və standart istiqraz buraxılışlarında isə geniş bank qrupu rəqabət aparır.
Bankirlər ikinci yarımildə yüksək aktivliyin saxlanılacağını gözləyirlər. Gazprombankın kapitallar bazarları blokunun rəhbəri Denis Şulakov ilin nəticəsinin 2025-ci ilin rekord göstəricisini aşa biləcəyini istisna etmir. Bu, bazara daxil olan likvidlik və şirkətlərin böyük refinanslaşdırma ehtiyacları ilə bağlıdır. Böyük əməliyyatların artması isə aparıcı təşkilatçıların payının bərpasına səbəb ola bilər.

Корпоративные облигации выросли на 15% во II квартале 2026 года
Во втором квартале 2026 года объем размещения корпоративных облигаций вырос на 15% и достиг 2,2 трлн рублей. Этот показатель превысил предыдущий рекорд, установленный в третьем квартале 2025 года. За квартал было размещено 143 выпуска облигаций.
Лидеры рынка и конкуренция
Крупнейшим организатором рынка стал Газпромбанк, принявший участие в размещении 103 выпусков на сумму 428,1 млрд рублей. На втором месте — Сбер CIB с 85 выпусками и объемом 326,4 млрд рублей. Третье и четвертое места заняли Альфа-Банк и Совкомбанк с 236,8 млрд и 231,4 млрд рублей соответственно. ВТБ Капитал Трейдинг замыкает пятерку с 188,8 млрд рублей.
Изменения в долях рынка и динамика
Доля пяти крупнейших инвестиционных банков снизилась до 64,6%, однако общий объем их размещений вырос на 0,8% в годовом выражении и составил 1,41 трлн рублей. Участники рынка рассматривают снижение доли как естественную динамику. Эксперты отмечают, что крупные банки доминируют в сложных выпусках облигаций, тогда как в стандартных и небольших выпусках конкуренция более ожесточённая.
Отток средств из облигационных ПИФов в июле
В июле 2026 года из облигационных паевых инвестиционных фондов было выведено 88 млрд рублей. При этом на рынке государственного долга во втором квартале зафиксировано самое сильное за два года снижение.
Специалисты подчеркивают, что конкуренция на рынке остается высокой. Снижение доли крупных банков — часть естественного процесса развития рынка. В сегменте стандартных и небольших выпусков активна широкая группа банков.
Банкиры ожидают сохранения высокой активности во второй половине года. Руководитель блока рынков капитала Газпромбанка Денис Шулаков не исключает, что по итогам 2026 года рекорд 2025 года может быть побит. Это связано с ростом ликвидности на рынке и значительной потребностью компаний в рефинансировании. Увеличение крупных сделок может привести к восстановлению доли ведущих организаторов.