2026 Robotics Fair: San Mateo-da Süni İntellekt və Robotexnika Ailələr üçün İlk Dəfə!
2026-cı ilin avqustunda San Mateo County Event Center-də "2026 Robotics Fair" adlı iki günlük möhtəşəm tədbir keçiriləcək. Fiesta Hall-un 55,000 kvadrat fut sahəsində təşkil olunacaq sərgi 8-9 avqust tarixlərində saat 9:30-dan 17:00-dək davam edəcək.
Gələcəyin Texnologiyaları Ailələr və Mütəxəssislər Üçün
Tədbir Be The Change Foundation tərəfindən təşkil olunub və ailələr, tələbələr, müəllimlər, texnologiya mütəxəssisləri, sahibkarlar və investorlar üçün nəzərdə tutulub. Burada iştirakçılar humanoid robotlar, robot itlər və hətta nəfəs alan kimi görünən robot dinozavrlarla tanış ola biləcəklər. Tesla öz Cybercab avtomobili və robotlarını sərgidə təqdim edəcək və ziyarətçilərə yerində test sürüşü imkanı verəcək.
Yarışlar və Seminarlar
"Lobster Cup International FTC Invitational" çərçivəsində təxminən 40 robot komandası yarışacaq. Tələbələr robotları dizayn edib, quracaq, proqramlaşdıracaq və idarə edəcəklər, həmçinin mühəndislik, liderlik, komanda işi və problem həll etmə bacarıqlarını nümayiş etdirəcəklər. Ziyarətçilər matçları izləyə, tələbələr, məşqçilər və mentorlarla görüşə biləcəklər.
Tədbirdə həmçinin 6 praktiki süni intellekt və robotexnika seminarı təşkil olunacaq. Hər sessiyada təxminən 50 tələbə iştirak edə bilər. Uşaqlar və valideynlər əlavə ödənişsiz olaraq tədbir bileti ilə bu seminarlar iştirak edə bilərlər. İştirakçılar öz laptoplarını gətirməlidirlər.
Ekspertlərdən Dəyərli Məlumatlar
NVIDIA, Anthropic, Google DeepMind, Stanford, Gen Digital və digər qabaqcıl təşkilatların mütəxəssisləri tədbirdə çıxış edəcək. Onların təqdimatları süni intellekt, robotexnika, sahibkarlıq, təhsil, əmək bazarının dəyişməsi və yeni texnologiyaların sosial təsiri mövzularını əhatə edəcək.
Ailə Üçün Əlverişli Bilet Qiymətləri
İki günlük ailə bileti 150 ABŞ dollarıdır (təxminən 255 AZN) və beş nəfərlik ailənin tədbirə girişini təmin edir. Təşkilatçılar bildirirlər ki, bu qiymət süni intellekt və robotexnika sahəsinə girişin demokratikləşdirilməsi məqsədi daşıyır. "Uşaqlar ilham ala bilər, valideynlər isə ən son texnologiyalarla tanış ola bilər," deyə Dr. Elizabeth Xu, tədbirin qurucusu və Be The Change Foundation-un sədri vurğulayır.
İnsanların Gələcəyə Baxışı
Bu tədbir həm ailələr, həm də şirkətlər üçün qazan-qazan vəziyyətidir. İnsanlar texnologiyanın gündəlik həyatımıza necə təsir etdiyini canlı şəkildə görür, gələcəyin mobilliyi və robotexnika sahəsindəki yeniliklərlə tanış olurlar. San Mateo-da keçiriləcək bu sərgi texnologiya həvəskarları üçün unudulmaz təcrübə vəd edir.

В Сан-Матео пройдет фестиваль роботов и ИИ для всей семьи
В августе 2026 года в Центре мероприятий округа Сан-Матео состоится двухдневный фестиваль «2026 Robotics Fair». Мероприятие пройдет 8 и 9 августа с 9:30 до 17:00 в зале Fiesta Hall площадью 5100 квадратных метров.
Технологии будущего для семей и профессионалов
Организатором выступает фонд Be The Change Foundation. Фестиваль рассчитан на семьи, студентов, преподавателей, специалистов в области технологий, предпринимателей и инвесторов. Посетители смогут познакомиться с гуманоидными роботами, роботами-собаками и даже роботами-динозаврами, имитирующими дыхание. Tesla представит на выставке свой автомобиль Cybercab и роботов, а гости смогут пройти тест-драйв.
Соревнования и обучающие семинары
В рамках международного турнира Lobster Cup International FTC Invitational около 40 команд роботов будут соревноваться в проектировании, сборке, программировании и управлении. Участники продемонстрируют навыки инженерии, лидерства, командной работы и решения задач. Зрители смогут наблюдать за матчами и общаться с участниками, тренерами и наставниками.
Кроме того, пройдет шесть практических семинаров по искусственному интеллекту и робототехнике. В каждом из них смогут принять участие около 50 студентов. Посещение семинаров бесплатно для детей и родителей при наличии билета на фестиваль. Участникам рекомендуется приносить собственные ноутбуки.
Выступления проведут специалисты из NVIDIA, Anthropic, Google DeepMind, Стэнфорда, Gen Digital и других ведущих организаций. Они расскажут о развитии искусственного интеллекта, робототехники, предпринимательстве, изменениях на рынке труда и социальном влиянии новых технологий.
Доступные билеты для семей
Двухдневный семейный билет стоит 150 долларов США и обеспечивает вход для пятерых человек. Организаторы подчеркивают, что цель — сделать технологии искусственного интеллекта и робототехники доступными для широкой аудитории. «Дети могут вдохновиться, а родители познакомиться с последними достижениями», — отмечает доктор Элизабет Сюй, основательница фестиваля и председатель фонда Be The Change.
Фестиваль — это уникальная возможность для семей и компаний увидеть, как технологии меняют повседневную жизнь. Участники познакомятся с инновациями в мобильности и робототехнике, получат незабываемый опыт и вдохновение. Мероприятие в Сан-Матео обещает стать важным событием для всех, кто интересуется технологиями будущего.