23 İllik Sality Botneti ABŞ-ın Əməliyyatı ilə İlk Dəfə Zəiflədildi
2003-cü ildən fəaliyyət göstərən Sality botneti iPhone, Facebook və hazırda onu dağıtmaq üçün çalışan təhlükəsizlik sənayesindən daha qədimdir. Bu botnet illər ərzində spam göndərmək, DDoS hücumları təşkil etmək və kriptovalyuta oğurluğunda istifadə olunub. Onun yayılması icra edilə bilən faylları yoluxdurmaqla baş verir və peer-to-peer (bərabərhüquqlu) struktura malik olması səbəbindən mərkəzi serverə bağlı olmaması aşkarlanmasını və qarşısının alınmasını çətinləşdirirdi.
ABŞ Hüquq-Mühafizə Orqanlarının və CrowdStrike-un Əməliyyatı
ABŞ-ın FBI və Ədliyyə Nazirliyi ilə birlikdə fəaliyyət göstərən kiber təhlükəsizlik şirkəti CrowdStrike, Sality botnetinin idarəetmə domenlərini ələ keçirərək əməliyyata start verdi. CrowdStrike botneti tərsinə mühəndislik edərək onun strukturundakı zəiflikləri tapdı və yalan məlumat texnikasından istifadə edərək yoluxmuş maşınları idarəedicilərindən ayırdı. Bu əməliyyat Las-Veqasda keçirilən Day Zero təhlükəsizlik sammitində elan edildi.
CrowdStrike-un tədqiqatçısı Tillmann Werner bu əməliyyatı “ən mürəkkəb botnet ələ keçirmə əməliyyatımız” kimi qiymətləndirdi. Kiber cinayətkarlara qarşı mübarizədə belə uğurların vacibliyini vurğulayan ABŞ-ın ilk köməkçi prokuroru Bill Essayli “Kiber cinayətkarlar, botnetlər və zərərli proqramlar aydın və mövcud təhlükədir” deyib. Shadowserver Fondunun nümayəndəsi David Watson isə Sality-nin əsas təhlükəsinin çoxsaylı təşkilatlara giriş imkanı yaratmasında olduğunu qeyd edib.
İnsanlara və Kiber Təhlükəsizliyə Təsiri
Sality-nin sökülməsi kiber təhlükəsizliyə böyük təsir göstərir, lakin Avropada hələ də köhnə yoluxmalar risk yaradır. Bu, sənaye sistemləri, kiçik biznes serverləri və dövlət sektorunun köhnə proqram təminatında hələ də zərərli proqramların işləyə bilməsi ilə bağlıdır. Əməliyyat nəticəsində hələ ki, heç bir həbs elan edilməyib, çünki operatorlar məhkəmələrin əlçatmazlığındadır. ABŞ-ın özəl şirkətlərə xaricdə kiber əməliyyatlar aparmaq icazəsi verməsi bu sahədə yeni dövrün başlanğıcı kimi qiymətləndirilir.
Bu əməliyyat internet təhlükəsizliyinin qorunmasında həm dövlət, həm də özəl sektorun birgə səylərinin nə qədər vacib olduğunu göstərir. Sality-nin zəiflədilməsi gələcəkdə oxşar botnetlərin qarşısının alınması üçün nümunə olacaq.

Американские спецслужбы впервые ослабили 23-летний ботнет Sality
Ботнет Sality действует с 2003 года — он старше iPhone и Facebook, а также многих современных систем безопасности. За это время его использовали для рассылки спама, организации DDoS-атак и кражи криптовалюты. Распространение происходит через заражение исполняемых файлов, а децентрализованная peer-to-peer структура затрудняла обнаружение и нейтрализацию.
Операция ФБР и CrowdStrike
ФБР и Министерство юстиции США совместно с кибербезопасной компанией CrowdStrike захватили управляющие домены ботнета и начали операцию по его дезактивации. CrowdStrike провела обратный инжиниринг, выявила уязвимости в структуре Sality и с помощью техники дезинформации разорвала связь между заражёнными устройствами и операторами. Операция была объявлена на конференции Day Zero в Лас-Вегасе.
Исследователь CrowdStrike Тильман Вернер назвал операцию «самой сложной в истории по захвату ботнетов». Первый заместитель прокурора США Билл Эссейли подчеркнул важность подобных успехов в борьбе с киберпреступностью: «Киберпреступники, ботнеты и вредоносное ПО — реальная и актуальная угроза». Представитель фонда Shadowserver Дэвид Уотсон отметил, что главная опасность Sality — возможность доступа к множеству организаций.
Ослабление Sality существенно повысит уровень кибербезопасности, однако в Европе сохраняется риск из-за старых заражений. Это связано с уязвимостями в промышленных системах, серверах малого бизнеса и госструктурах с устаревшим ПО. Пока что арестов операторов не было — они находятся вне досягаемости судов. Разрешение США частным компаниям проводить операции за рубежом открывает новую эру в борьбе с киберугрозами.
Эта операция демонстрирует, насколько важна совместная работа государства и частного сектора для защиты интернета. Ослабление Sality станет примером для предотвращения подобных ботнетов в будущем.