Accipiter Bio-nun sürətli inkişafı
Seattle-də yerləşən Accipiter Biosciences 2023-cü ilin martında yaradılıb və süni intellekt alətlərindən istifadə edərək çoxsaylı hüceyrə hədəflərinə bağlana bilən zülalların mühəndisliyini həyata keçirir. Şirkətin 22 nəfərlik komandası arasında Universiteti Vaşinqtonun Protein Dizayn İnstitutunda Nobel mükafatı laureatı David Bakerin rəhbərliyi altında çalışan tədqiqatçılar da var. 2025-ci ilin noyabrında gizli rejimdən çıxan şirkət artıq əlavə 10.5 milyon dollar (təxminən 17.85 milyon AZN) əlavə maliyyə dəstəyi alıb.
Pfizer və Kite Pharma ilə strateji əməkdaşlıq
Accipiter Bio Pfizer ilə 330 milyon dollardan çox gəlir potensialı olan əməkdaşlıq və lisenziya müqaviləsi imzalayıb. Eyni zamanda, Gilead Sciences-in sahibi olduğu Kite Pharma ilə oxşar struktura malik müqaviləsi var. Bu əməkdaşlıqlar şirkətin immunologiya və onkologiya sahəsindəki proqramlarını klinik sınaqlara çıxarmaq imkanlarını artırır.
Süni intellekt və molekulyar mühəndislikdə yeniliklər
CEO və həmtəsisçi Matthew Bick bildirib ki, onlar sadəcə antikorların funksiyasını təkrarlamırlar, əksinə, yeni və maraqlı biologiyanı açırlar. Bick vurğulayıb ki, AI metodları ilə molekul yaratmaq sadə deyil və bu proses dərindən molekulların anlaşılmasını və əl ilə mühəndisliyi tələb edir. Onun Neoleukin şirkətindəki təcrübəsi bu sahədə dərin biliklər qazandırıb.
Gələcək planlar və təsir
Accipiter Bio immunoterapiya sahəsində 3-4 proqramı klinik sınaqlara çıxarmağı planlaşdırır. Bu, xərçəng və digər immunoloji xəstəliklər üçün yeni müalicə variantlarının inkişafına ümid yaradır. Şirkət növbəti 6-12 ay ərzində komandasını 30 nəfərə çatdırmağı planlaşdırır ki, bu da inkişaf tempini göstərir.
Accipiter Bio-nun uğurlu maliyyələşməsi və qabaqcıl texnologiyaları Seattle-də biotexnologiya sahəsində yeni ümid işığıdır və insan sağlamlığını dəyişdirmək potensialı ilə diqqət mərkəzindədir.

Accipiter Bio привлек $10,5 млн для развития ИИ в иммунотерапии
Компания Accipiter Biosciences из Сиэтла была основана в марте 2023 года. Она использует инструменты искусственного интеллекта для разработки белков, способных связываться с множеством клеточных мишеней. В команде из 22 человек работают исследователи из Института дизайна белков Университета Вашингтона под руководством нобелевского лауреата Дэвида Бейкера. В ноябре 2025 года компания вышла из режима конфиденциальности и привлекла дополнительно 10,5 миллиона долларов.
Стратегическое партнерство с Pfizer и Kite Pharma
Accipiter Bio заключила с Pfizer соглашение о сотрудничестве и лицензировании с потенциальным доходом свыше 330 миллионов долларов. Аналогичный договор есть и с Kite Pharma, дочерней компанией Gilead Sciences. Эти партнерства расширяют возможности компании по выводу иммунологических и онкологических программ на клинические испытания.
Инновации в ИИ и молекулярной инженерии
Генеральный директор и сооснователь Мэтью Бик отметил, что компания не просто копирует функции антител, а открывает новые биологические возможности. Он подчеркнул, что создание молекул с помощью ИИ — сложный процесс, требующий глубокого понимания молекул и ручной инженерии. Опыт Бика в компании Neoleukin дал ему ценные знания в этой области.
Планы на будущее и влияние на медицину
Accipiter Bio планирует вывести на клинические испытания 3–4 программы в области иммунной терапии. Это открывает перспективы для разработки новых методов лечения рака и других иммунных заболеваний. В ближайшие 6–12 месяцев компания намерена увеличить команду до 30 человек, что отражает динамику развития.
Успешное финансирование и передовые технологии Accipiter Bio становятся новым маяком в биотехнологической отрасли Сиэтла и обещают изменить подходы к лечению заболеваний, влияя на здоровье миллионов людей.