Məqalələri dinləyə bilərsizSinqapurda dronla maye nümunə daşıma nümayişi
2023-cü il avqustun 17-də Sinqapurda ADLC şirkətinin dronu maye nümunə daşıma xidmətini uğurla nümayiş etdirdi. Vertikal eniş-qalxış sistemi ilə təchiz edilmiş dron yarım saat ərzində 20 kilometrdən çox məsafə qət edərək Səbarok adasındakı limandan maye simulyasiya nümunəsi götürdü və geri qaytardı.
Dronun texniki göstəriciləri və üstünlükləri
Dronun uzunluğu təxminən 2 metr, qanad genişliyi 3 metr, çəkisi isə 35 kiloqramdır. Maksimum 15 kiloqram yük daşıya bilən bu cihaz gündə təxminən 10 uçuş həyata keçirə bilər. Ənənəvi nümunə götürmə üsullarında üçüncü tərəf işçiləri gəmi ilə nümunə götürür, bu isə 1-3 saat vaxt aparır. Dron istifadəsi isə həm vaxt qənaəti yaradır, həm də təhlükəsizlik risklərini və karbon emissiyasını azaldır.
Yeni xidmətin gələcəyi və təsiri
ADLC şirkəti Sinqapur Mülki Aviasiya İdarəsindən dron operatoru lisenziyası alıb və kommersiya xidmətini 2023-cü ilin dördüncü rübündə başlatmağı planlaşdırır. Xidmətin qiyməti açıqlanmasa da, rəqabətqabiliyyətli olduğu vurğulanır. Nümayiş Sinqapur Aerokosmik Sənaye Assosiasiyasının rəhbəri tərəfindən izlənilib və dəniz sahəsində dronların istifadəsində mühüm irəliləyiş kimi qiymətləndirilib.
Gələcək perspektivlər və insan həyatına təsiri
Dron nümunə götürdükdən sonra laboratoriyaya və ya başqa müəyyən edilmiş yerə uçuş marşrutu hələ dəqiqləşdirilməyib. Bu texnologiyanın potensialı yalnız daşınma ilə məhdudlaşmır. Vaxt və təhlükəsizlik baxımından böyük üstünlüklər təqdim edən dronlar, gələcəkdə dəniz və digər sahələrdə insan əməyini azaldaraq riskləri minimuma endirə bilər. Bu yenilik həmçinin karbon izini azaltmaqla ekoloji cəhətdən də mühüm əhəmiyyət kəsb edir.

В Сингапуре дрон ADLC революционизировал доставку жидких образцов
17 августа 2023 года компания ADLC успешно провела демонстрацию дрона, предназначенного для транспортировки жидких образцов в Сингапуре. Аппарат с вертикальным взлётом и посадкой преодолел более 20 километров за полчаса, забрав образец жидкости с порта на острове Себарок и доставив его обратно.
Технические характеристики и преимущества дрона
Длина дрона составляет около 2 метров, размах крыльев — 3 метра, а вес — 35 килограммов. Он способен перевозить до 15 килограммов груза и выполнять примерно 10 рейсов в день. Традиционный способ сбора образцов требует участия третьих лиц, которые добираются до судна на лодке, что занимает от 1 до 3 часов. Использование дрона значительно сокращает время, снижает риски для безопасности и уменьшает выбросы углерода.
Перспективы и влияние новой услуги
Компания ADLC получила лицензию оператора дронов от Гражданской авиационной администрации Сингапура и планирует запустить коммерческую службу в четвёртом квартале 2023 года. Стоимость услуги пока не раскрывается, но отмечается её конкурентоспособность. Демонстрация была отмечена руководителем Ассоциации аэрокосмической промышленности Сингапура как важный шаг вперёд в применении дронов в морской сфере.
Будущее технологии и влияние на жизнь людей
Маршрут полёта дрона после забора образца — в лабораторию или другое назначенное место — ещё уточняется. Потенциал технологии выходит за рамки транспортировки: дроны предлагают значительную экономию времени и повышение безопасности, снижая человеческий фактор и минимизируя риски в морской и других отраслях. Кроме того, инновация способствует снижению углеродного следа, что имеет важное экологическое значение.