Afrikada süni intellektlə səhiyyə inqilabı: Nə dəyişəcək və niyə önəmlidir?
Məqalələri dinləyə bilərsizHorizon1000: Afrikanın səhiyyəsində süni intellekt inqilabı
Afrikanın səhiyyə sistemləri uzun illər ərzində işçi çatışmazlığı və resurs məhdudiyyətləri ilə üzləşib. İndi isə Gates Foundation və OpenAI birgə Horizon1000 layihəsi ilə bu problemlərə yeni, texnoloji həll gətirir. Layihə Ruandada başlayaraq 2028-ci ilə qədər 1,000 ilkin səhiyyə klinikasını və onların əhatə etdiyi icmaları əhatə etməyi planlaşdırır.
50 milyon dollarlıq investisiya və genişmiqyaslı proqram
Gates Foundation və OpenAI Horizon1000-ə ümumilikdə 50 milyon dollar (təxminən 85 milyon AZN) vəsait, texnologiya və texniki dəstək ayırıb. Layihənin əsas məqsədi süni intellekt alətləri vasitəsilə xəstə qəbulunda, triajda, xəstələrin izlənməsində, düzgün istiqamətləndirilməsində və yerli dillərdə etibarlı tibbi məlumat əldə edilməsində səhiyyə işçilərinə dəstək olmaqdır. Bu alətlər milli klinik təlimatlara uyğunlaşdırılaraq, dəqiqlik, məxfilik və təhlükəsizlik prinsiplərinə riayət ediləcək.
İnsanları əvəz etmək yox, gücləndirmək
Sub-Sahara Afrikada təxminən 6 milyon səhiyyə işçisi çatışmazlığı mövcuddur. Horizon1000 layihəsi bu boşluğu doldurmaq üçün insan əməyini əvəz etmək deyil, səhiyyə işçilərinin işini asanlaşdırmaq və onların imkanlarını artırmaq məqsədi daşıyır. Bill Gates öz blog yazısında qeyd edib ki, “AI klinik imkanları genişləndirmək üçün güclü vasitədir” və “Əsas məsələ hər kəs üçün yüksək keyfiyyətli səhiyyənin əlçatan olmasıdır.”
Yeni texnologiyalar və qlobal əməkdaşlıq
OpenAI, Microsoft-un dəstəyi ilə bu ay ChatGPT Health adlı yeni süni intellekt alətini təqdim edib. Horizon1000 layihəsi Afrika liderləri və innovatorları ilə sıx əməkdaşlıq edir. Bu təşəbbüs Dünya İqtisadi Forumunun 2026-cı il illik toplantısında elan olunub və qlobal səhiyyə sistemlərinin inkişafında yeni mərhələ kimi qiymətləndirilir.
Horizon1000 layihəsi Afrikanın səhiyyə sistemini yalnız texnoloji cəhətdən deyil, həm də sosial baxımdan gücləndirir. Bu təşəbbüs milyonlarla insanın həyatına toxunacaq, sağlamlıq xidmətlərini daha əlçatan və effektiv edəcək. Layihə səhiyyə işçilərinin iş yükünü yüngülləşdirərək, xəstələrə daha keyfiyyətli xidmət göstərilməsinə imkan yaradacaq.