Almaniya ilk dəfə üç milli nüvə birləşməsi mərkəzini maliyyələşdirir – Nə vəd edir?
Almaniya gələcəyin enerji təminatında dönüş nöqtəsi hesab olunan nüvə birləşməsi texnologiyasına böyük sərmayə yatırır. Federal Tədqiqat, Texnologiya və Kosmos Nazirliyi (BMFTR) gələn aydan başlayaraq üç milli mərkəzə hər biri təxminən 125 milyon avro (təxminən 280 milyon manat) olmaqla ümumilikdə 375 milyon avro (təxminən 840 milyon manat) maliyyə dəstəyi verəcək. Bu vəsait özəl investisiyalar, beynəlxalq əməkdaşlıq və federal əyalət fəaliyyətləri ilə tamamlanacaq.
Hər mərkəz öz sahəsində ixtisaslaşacaq
Hesse əyalətində, RWE-nin keçmiş Biblis nüvə elektrik stansiyasında yerləşən VEGA mərkəzi lazer birləşməsi texnologiyasına fokuslanacaq. Bu mərkəz Marvel Fusion və Focused Energy tərəfindən koordinasiya olunur və fotonika, optika, lazer texnologiyası və hədəflərin hazırlanması sahəsində Almaniya təcrübəsini birləşdirməyi hədəfləyir.
STRIDE mərkəzi maqnit birləşməsi, xüsusilə stellarator texnologiyasına yönələcək. Bu mərkəz Proxima Fusion, Gauss Fusion və Max Planck Plazma Fizikası İnstitutu tərəfindən idarə olunur və elmi nəticələrin sənaye tətbiqlərinə çevrilməsini asanlaşdırmaq məqsədi daşıyır.
Karlsruhe Texnologiya İnstitutu tərəfindən koordinasiya olunan MAT-TRIX mərkəzi yanacaq dövrləri və materialların inkişafı üzərində işləyəcək. Buraya tritiumun istehsalı və idarə olunması, "breeding blanket"lərin hazırlanması və nüvə birləşməsi elektrik stansiyalarında uzunmüddətli ekstremal şəraitə davamlı materialların inkişafı daxildir.
Maliyyələşdirmə və əməkdaşlıq planları
BMFTR altı mərhələdə 2029-cu ilə qədər tədqiqat və inkişaf proqramlarını genişləndirəcək. Yeni mərkəzlər mövcud lazer və maqnit birləşməsi layihələrini tamamlayaraq texnologiya sahələrini strukturlaşdıracaq, fəaliyyətləri birləşdirəcək və tədqiqat ilə sənaye arasında davamlı əlaqələr yaradacaq. Gələcəkdə tətbiq yönümlü inkişafları dəstəkləyən mərhələli maliyyələşdirmə planlaşdırılır.
Ekspertlərin baxışı və gələcəyə baxış
Federal Tədqiqat, Texnologiya və Kosmos Naziri Dorothee Bär nüvə birləşməsinin "gələcəyin enerji təminatı üçün təmiz, təhlükəsiz və daim əlçatan potensiala malik olduğunu" vurğulayıb. O əlavə edib: "Almaniya nüvə birləşməsi sahəsində möhkəm mövqeyə malikdir, perspektivli startapları var və qlobal lider ola bilər. Məqsədimiz ilk nüvə birləşməsi elektrik stansiyasını Almaniyada qurmaqdır. Üç mərkəz vasitəsilə sahibkarlıq ambisiyası və elmi bilik birləşəcək, yeni texnologiyaların inkişafı sürətlənəcək və bilik mübadiləsi yaxşılaşacaq. Federal və əyalət hökumətləri uzunmüddətli güclü tədqiqat və texnologiya mərkəzləri yaratmaq üçün birgə çalışır."
İnsanlara və cəmiyyətə təsiri
Bu layihə Almaniyada enerji təhlükəsizliyini artırmaqla yanaşı, ekoloji cəhətdən təmiz enerji mənbələrinin inkişafına töhfə verəcək. Yeni mərkəzlərdə aparılacaq tədqiqatlar yüksək texnologiyalı iş yerlərinin yaradılmasına və beynəlxalq əməkdaşlığın genişlənməsinə şərait yaradacaq. Almaniyanın nüvə birləşməsi sahəsində liderliyi dünya enerji bazarlarında yeni imkanlar açacaq.

Германия впервые финансирует три национальных центра ядерного синтеза
Германия делает крупный шаг в развитии ядерного синтеза — технологии, которая обещает стать ключом к будущему энергетическому обеспечению. Федеральное министерство исследований, технологий и космоса (BMFTR) с июля начнёт финансировать три национальных центра, каждый из которых получит около 125 миллионов евро, всего — 375 миллионов евро. Эти средства дополнят частные инвестиции, международное сотрудничество и региональные программы.
Специализация трёх центров
В земле Гессен на базе бывшей АЭС Библис будет работать центр VEGA, сосредоточенный на лазерном синтезе. Его координируют компании Marvel Fusion и Focused Energy. Центр объединит немецкий опыт в фотонике, оптике, лазерных технологиях и разработке мишеней.
Центр STRIDE займётся магнитным синтезом, особенно технологией стелларатор. Его курируют Proxima Fusion, Gauss Fusion и Институт физики плазмы Макса Планка. Основная задача — переводить научные открытия в промышленные решения.
Центр MAT-TRIX под руководством Технологического института Карлсруэ сфокусируется на топливных циклах и материалах. В задачи входит производство и управление тритием, разработка «размножающих покрытий» и создание материалов, способных выдерживать экстремальные условия в реакторах.
Планы финансирования и сотрудничества
Министерство планирует расширять программы исследований и разработок поэтапно до 2029 года. Новые центры дополнят существующие проекты по лазерному и магнитному синтезу, структурируют технологические направления, объединят усилия и обеспечат постоянный диалог между наукой и промышленностью. В перспективе предусмотрено поэтапное финансирование прикладных разработок.
Министр федерального министерства исследований, технологий и космоса Доротее Бэр подчеркнула: «Ядерный синтез — это чистый, безопасный и постоянно доступный источник энергии будущего». Она добавила: «Германия занимает прочные позиции в этой области, у нас есть перспективные стартапы, и мы можем стать мировыми лидерами. Наша цель — построить первую в стране электростанцию на основе ядерного синтеза. Три центра объединят предпринимательские амбиции и научные знания, ускорят развитие новых технологий и улучшат обмен опытом. Федеральное и региональные правительства совместно работают над созданием долгосрочных мощных исследовательских и технологических центров».
Влияние на общество и экономику
Проект укрепит энергетическую безопасность Германии и поспособствует развитию экологически чистых источников энергии. Исследования в новых центрах создадут высокотехнологичные рабочие места и расширят международное сотрудничество. Лидерство Германии в области ядерного синтеза откроет новые возможности на мировых энергетических рынках.