Tarixdə ilk: Alphabet Avstraliya dolları istiqrazı ilə bazara çıxır
Texnologiya sektorunun lideri Alphabet ilk dəfə olaraq Avstraliya dolları ilə istiqraz buraxmağa hazırlaşır. Bu istiqrazlar 3, 5, 10 və 20 illik dörd trançda təklif olunacaq. Qısa müddətli istiqrazlar həm sabit, həm də dəyişkən faizlə, uzun müddətli istiqrazlar isə yalnız sabit faizlə təqdim ediləcək.
Maliyyə tərəfdaşları və bazar konteksti
Alphabet istiqraz buraxılışı üçün ANZ, Deutsche Bank, RBC Capital Markets və TD Securities kimi aparıcı maliyyə institutları ilə əməkdaşlıq edir. Bu addım şirkətin maliyyə portfelini şaxələndirməklə yanaşı, Avstraliya istiqraz bazarını da canlandırır. Bu il "Kangaroo" istiqraz buraxılışları rekord səviyyəyə, təxminən 60 milyard Avstraliya dollarına (təxminən 88 milyard AZN) çatıb və ölkənin pensiya fondları üçün cəlbedici investisiya aləti kimi qalır.
Kapital xərcləri və maliyyə vəziyyəti
Alphabet 2026-cı il üçün kapital xərclərini 15 milyard ABŞ dolları artıraraq 195-205 milyard dollar aralığına çatdırıb. İyunda isə şirkət 85 milyard dollar həcmində səhmlər buraxıb. Lakin ikinci rübdə şirkət mənfi sərbəst pul axını göstərib — təxminən 5.9 milyard dollar. Bu, böyük texnologiya şirkətlərinin süni intellektə (AI) yatırımlarını artırması və borc götürməsi ilə bağlıdır. Ümumilikdə, böyük texnologiya şirkətlərinin AI borcu 350 milyard dolları ötüb.
Bazarın və investorların reaksiyası
Alphabetin Avstraliya dolları istiqrazı Apple-in 10 ildən çox əvvəl Avstraliyada buraxdığı təxminən 2.25 milyard dollar həcmində istiqrazdan daha böyükdür. Bu, həm şirkətin maliyyə imkanlarının genişlənməsini, həm də Avstraliya istiqraz bazarının böyüməsini göstərir. Analitiklər bildirirlər ki, bu istiqraz buraxılışı həm investorlar, həm də bazar üçün yeni imkanlar açır.
Bu istiqraz buraxılışı texnologiya sektorunda maliyyə strategiyalarının dəyişdiyini göstərir. Investorlar üçün yeni investisiya imkanları deməkdir. Eyni zamanda, Alphabet kimi nəhəng şirkətlərin borc bazarına girişi bazarın daha rəqabətli və dinamik olacağına işarədir. Gələcəkdə bu cür istiqrazların sayı artaraq texnologiya sektorunun maliyyə dünyasında daha da möhkəmlənməsinə səbəb ola bilər.

Alphabet впервые выпускает облигации в австралийских долларах
Технологический гигант Alphabet впервые планирует выпустить облигации, номинированные в австралийских долларах. Выпуск будет представлен четырьмя траншами с разными сроками — 3, 5, 10 и 20 лет. Краткосрочные облигации будут доступны как с фиксированной, так и с плавающей ставкой, а долгосрочные — только с фиксированной.
Партнеры и рыночный контекст
Для организации выпуска Alphabet сотрудничает с ведущими финансовыми институтами: ANZ, Deutsche Bank, RBC Capital Markets и TD Securities. Этот шаг не только диверсифицирует финансовый портфель компании, но и оживляет австралийский рынок облигаций. В 2024 году объем выпуска «кенгуру»-облигаций достиг рекордных 60 миллиардов австралийских долларов (около 88 миллиардов азербайджанских манатов), оставаясь привлекательным инструментом для пенсионных фондов страны.
Финансовые показатели и инвестиции
Alphabet увеличила капитальные расходы на 2026 год на 15 миллиардов долларов, доведя их до 195–205 миллиардов долларов. В июне компания провела размещение акций на сумму 85 миллиардов долларов. Однако во втором квартале зафиксирован отрицательный свободный денежный поток примерно в 5,9 миллиарда долларов. Это связано с ростом инвестиций в искусственный интеллект и привлечением заемных средств. Совокупный долг крупных технологических компаний на AI-программы превысил 350 миллиардов долларов.
Реакция рынка и инвесторов
Объем облигаций Alphabet в австралийских долларах превосходит выпуск Apple более десяти лет назад, который составлял около 2,25 миллиарда долларов. Это отражает расширение финансовых возможностей компании и рост австралийского рынка облигаций. Аналитики отмечают, что выпуск открывает новые возможности как для инвесторов, так и для рынка в целом.
Выпуск облигаций Alphabet демонстрирует изменение финансовых стратегий в технологическом секторе. Для инвесторов это новые возможности вложений, а для рынка — сигнал о повышении конкуренции и динамики. В будущем подобные выпуски могут стать более частыми, укрепляя позиции технологических компаний в финансовой сфере.