Amazon süni intellektdə liderliyini necə genişləndirir? Yeni dövr başlayır!
Amazon süni intellekt sahəsində rəhbərliyini genişləndirərək, Swami Sivasubramanian-ın rolunu artırıb. O, artıq AWS-nin Agentic AI bölməsinin rəhbəri olmaqla yanaşı, "Agentic AI & Emerging Technologies" təşkilatına da rəhbərlik edir. Bu yeni struktur şirkətin hələ mövcud olmayan, gələcəkdə formalaşacaq texnologiyalara fokuslanmasını təmin edir.
Agentic AI bölməsi və yeni texnologiyalar
Agentic AI bölməsi Amazon daxilində startap kimi fəaliyyət göstərir və məhsulları daha sürətli təqdim etməyə imkan verir. Sivasubramanian həmçinin DynamoDB və Bedrock kimi mühüm layihələrdə iştirak edib. O, Kiro, Amazon Quick və AWS Transform komandalarını da idarə edir. Bununla yanaşı, neurosymbolic AI və AWS Context xidmətlərinə rəhbərlik edir. AWS Context şirkətin mövcud məlumatlarından bilik qrafiki yaradır və bu, AI agentlərinin məlumatları sorğulamasına şərait yaradır.
Amazon-un AGI və Nova layihələrində dəyişikliklər
May ayında Shawn Bice AWS Automated Reasoning Group-un rəhbəri təyin olunub. Eyni zamanda, Amazon AGI təşkilatında ixtisarlar baş verib və San Francisco AGI ofisi bağlanıb. AGI tədqiqatları isə Pieter Abbeel rəhbərliyi altında davam edir. Amazon Nova layihəsi əsas modellərin sayını azaldaraq resursları seçilmiş frontier layihələrə yönəldir.
Sivasubramanian-ın rolu və Amazon-un gələcək strategiyası
Bu dəyişikliklərə baxmayaraq, Sivasubramanian-ın rolu AGI ilə bağlı dəyişikliklərdən müstəqildir. Amazon-un frontier modellərinin yaradılmasına sadiqliyi dəyişməz olaraq qalır. Şirkət süni intellekt strategiyasında geniş yenidənqurma prosesini davam etdirir. Bu yeniliklər Amazon-un texnologiya sahəsində liderliyini möhkəmləndirməyə yönəlib.
Amazon-un süni intellektdəki bu yenidənqurma insanlara daha sürətli və effektiv xidmətlər təqdim etmək üçün yeni imkanlar açır. Şirkətin gələcək texnologiyalara fokuslanması rəqabətdə üstünlük qazanmaq üçün vacib addımdır.

Amazon усиливает лидерство в ИИ с новой структурой управления
Amazon расширяет своё влияние в области искусственного интеллекта, усиливая роль Свами Сивасубраманиана. Теперь он возглавляет не только подразделение AWS Agentic AI, но и организацию «Agentic AI & Emerging Technologies». Такая реорганизация позволяет компании сосредоточиться на технологиях будущего, которые ещё только формируются.
Подразделение Agentic AI и инновационные проекты
Agentic AI внутри Amazon функционирует как стартап, что ускоряет вывод продуктов на рынок. Сивасубраманиан участвовал в ключевых проектах, таких как DynamoDB и Bedrock. Он также руководит командами Kiro, Amazon Quick и AWS Transform, а также отвечает за neurosymbolic AI и сервис AWS Context. Последний создаёт граф знаний на основе существующих данных компании, что позволяет ИИ-агентам эффективно запрашивать и использовать информацию.
Изменения в проектах AGI и Nova
В мае Шон Бис стал руководителем AWS Automated Reasoning Group. При этом в организации Amazon AGI произошли сокращения, а офис в Сан-Франциско был закрыт. Исследования AGI продолжаются под руководством Питера Аббеля. Проект Amazon Nova сократил количество основных моделей, перераспределив ресурсы на избранные перспективные направления.
Роль Сивасубраманиана и стратегия Amazon на будущее
Несмотря на изменения, роль Сивасубраманиана остаётся независимой от перестановок в AGI. Amazon сохраняет приверженность разработке передовых моделей. Компания продолжает масштабную перестройку своей стратегии в области искусственного интеллекта, направленную на укрепление лидерства в технологической сфере.
Эти изменения открывают новые возможности для более быстрых и эффективных сервисов, что важно для сохранения конкурентных преимуществ Amazon в будущем.