Andrew Ng süni intellektdə uğur üçün vacib bacarıqları necə seçir?
Süni intellekt sahəsində tanınmış mütəxəssislərdən biri olan Andrew Ng, AI inkişafı üçün əsas bacarıqları açıqlayıb. Coursera-nın təsisçisi və Stanford Universitetində mühazirəçi olan Ng, 10,000-dən çox iş elanını və müsahibələri təhlil edərək mühəndislər üçün vacib bacarıqları müəyyənləşdirib.
AI tətbiqlərinin qurulması və proqram mühəndisliyi
Ng-nin fikrincə, AI inkişafında proqram mühəndisliyi əsaslarını başa düşmək və AI tətbiqləri qurmaq mühüm yer tutur. O, həmçinin kodlaşdırma agentlərindən istifadə bacarığını vacib sayır və bildirir ki, "agentlərin necə işlədiyini yaxşı başa düşmək üçün bu bacarıq lazımdır".
Biznes kontekstinin önəmi və tənqidlər
Lakin bəzi ekspertlər Ng-nin bacarıq siyahısını tənqid edir. Andy Thurai bu yanaşmanı dar çərçivəli adlandıraraq deyir: "Bu, çox daxili baxışdır və biznes problemini nəzərə almır". Deepika Sidana isə AI tətbiqinin qurulmasının yalnız bir hissə olduğunu vurğulayır və mühəndislərin risk, uyğunluq tələbləri və biznes kontekstini bilməsinin vacib olduğunu qeyd edir.
Orkestrasiya və geniş bacarıqların rolu
Sidana əlavə edir ki, güclü orkestrasiya bacarıqları müəssisələrdə AI-nin uğurla tətbiqi üçün kritikdir. Bu, modellərin, alətlərin, məlumatların, qiymətləndirmələrin, müşahidənin, insan təsdiqlərinin və ehtiyat yollarının koordinasiyasını əhatə edir.
Kodlaşdırmadan kənar bacarıqların artan əhəmiyyəti
Naman Ahuja bildirir ki, ən dəyərli AI bacarıqları ənənəvi kodlaşdırmadan kənarda yerləşir. Meta şirkətindən Chris Matteson isə proqram mühəndislərinin proqramın məqsədini başa düşməsinin vacibliyini vurğulayır: "AI ilə dəstəklənən mühəndislər proqramın niyə yazıldığını və necə istifadə olunacağını anlamazsa, məhsuldarlıq artımı itirilir". Matteson prototipləşdirmənin effektivliyini də qeyd edir.
İnsan və biznes perspektivi
Bu müzakirələr süni intellekt inkişafında yalnız texniki bacarıqların kifayət etmədiyini göstərir. Mühəndislər həmçinin biznes məqsədlərini, riskləri və uyğunluq tələblərini nəzərə almalıdırlar. Bu, AI layihələrinin uğurunu və insanlara təsirini artırır.
Andrew Ng-nin bacarıq siyahısı AI sahəsində yeni başlayanlar üçün dəyərli yol xəritəsi olsa da, ekspertlərin fikrincə, geniş perspektiv və biznes aspektləri də unudulmamalıdır.

Эндрю Нг рассказал, какие навыки важны для успеха в ИИ
Известный эксперт в области искусственного интеллекта Эндрю Нг выделил ключевые навыки, необходимые для развития в сфере ИИ. Основатель Coursera и лектор Стэнфордского университета проанализировал более 10 000 вакансий и собеседований, чтобы определить, какие умения наиболее востребованы у инженеров.
Создание ИИ-приложений и программная инженерия
По мнению Нга, фундаментальные знания программной инженерии и умение строить ИИ-приложения играют главную роль в развитии ИИ. Он также подчеркивает важность навыков работы с кодирующими агентами, отмечая: «Чтобы хорошо понимать, как работают агенты, необходимы эти умения».
Значение бизнес-контекста и критика подхода
Однако некоторые эксперты критикуют список навыков Нга. Энди Турай называет его слишком узким и отмечает: «Это внутренний взгляд, который не учитывает бизнес-проблемы». Дипика Сидана добавляет, что создание ИИ-приложений — лишь часть работы, и инженерам важно понимать риски, требования соответствия и бизнес-контекст.
Роль оркестрации и комплексных навыков
Сидана также подчеркивает, что сильные навыки оркестрации критичны для успешного внедрения ИИ в компаниях. Это включает координацию моделей, инструментов, данных, оценок, мониторинга, человеческой проверки и резервных сценариев.
Возрастающая важность навыков вне программирования
Наман Ахуджа отмечает, что самые ценные навыки в ИИ выходят за рамки традиционного кодирования. Крис Мэттесон из Meta подчеркивает, что инженерам важно понимать цель программ: «Если поддерживаемые ИИ инженеры не осознают, зачем и как используется программа, рост продуктивности теряется». Он также выделяет эффективность прототипирования.
Человеческий и бизнес-аспекты
Обсуждения показывают, что для развития ИИ недостаточно только технических навыков. Инженерам необходимо учитывать бизнес-цели, риски и требования соответствия, что повышает шансы на успех проектов и их влияние на людей.
Хотя список навыков Эндрю Нга полезен для новичков в ИИ, эксперты призывают не забывать о широком взгляде и бизнес-аспектах, которые играют не менее важную роль.