Apellix dronları ilə yüksəkdə təmizlik: Təhlükəsizliyin yeni dövrü başlayır
2014-cü ildə təsis edilən Apellix, kommersiya təmizləmə dronları sahəsində qabaqcıl şirkət kimi tanınır. Onun avtonom və yarı-avtonom güc yuma dronları 21 ölkədə, 5 qitədə geniş istifadə olunur. 2026-cı ilin iyulun 25-də Malibu şəhərində, Pepperdine Universitetində keçirilən nümayişdə bu dronların yüksəkdə iş təhlükəsini necə azaltdığı canlı olaraq göstərildi.
İnsan əməyini azaldan texnologiya
Apellix dronları binanın xarici səthlərini təmizləyir, skafandrlıq, ip vasitəsilə çıxış və ya qaldırıcı platformalara ehtiyac qalmır. Bu, işçilərin yüksəkdə təhlükəli şəraitdə işləməsinin qarşısını alır. ABŞ Ordusu tərəfindən istifadə olunan və Milli Müdafiə Səlahiyyət Aktına (NDAA) uyğun dronlar kommersiya daşınmaz əmlak sektorunda təhlükəsizliyi artırır.
Süni intellekt pilotun köməkçisi kimi
Apellix-in AirShift və AirTrace avtonom idarəetmə sistemləri, Apellix Intelligence (AI) adlı süni intellekt texnologiyası ilə pilotun iş yükünü azaldır. Apellix-in robotika mühəndisi Şivam Tripathi qeyd edir ki, "Apellix dronları güclü alətlərdir, amma pilot hələ də əməliyyatın rəhbəridir. Apellix Intelligence (AI) təmizləmə dronlarının əməliyyatlarında köməkçi rolunu oynayır — uçuş zamanı kognitiv yükü azaldır, operatorların missiyaya fokuslanmasına kömək edir və layihənin uğurunu ölçmək üçün məlumatlar təqdim edir."
Sosial məsuliyyət və iş imkanları
Apellix əlilliyi olan veteranları işə götürməklə sosial məsuliyyətini göstərir. Bu, şirkətin texnologiyanın insan həyatına müsbət təsirini artırmaq və cəmiyyətə fayda vermək istiqamətindəki səylərinin bir hissəsidir.
Apellix dronları yüksəkdə təhlükəli təmizləmə işlərini avtonomlaşdıraraq həm əməyin təhlükəsizliyini təmin edir, həm də əməliyyatların effektivliyini artırır. Bu texnologiya sənaye təmizliyində yeni dövrün başlanğıcıdır və insan həyatını qorumaqla yanaşı, iş proseslərini də köklü şəkildə dəyişir.

Apellix дроны меняют безопасность высотной уборки
Компания Apellix, основанная в 2014 году, стала лидером в разработке коммерческих дронов для уборки. Их автономные и полуавтономные аппараты работают в 21 стране на пяти континентах. 25 июля 2026 года в университете Пеппердин в Малибу прошла демонстрация, где наглядно показали, как дроны снижают риски при работе на высоте.
Технология, уменьшающая человеческий труд
Дроны Apellix очищают внешние поверхности зданий без необходимости использования страховочных систем, альпинистского снаряжения или подъемных платформ. Это значительно снижает опасность для работников, выполняющих высотные работы. Аппараты, одобренные и используемые армией США, соответствуют требованиям Национального закона о безопасности обороны (NDAA) и повышают уровень безопасности в коммерческой недвижимости.
Искусственный интеллект как помощник пилота
Системы автономного управления AirShift и AirTrace, а также технология искусственного интеллекта Apellix Intelligence (AI) снижают нагрузку на оператора. Робототехник компании Шивам Трипати отмечает: «Дроны Apellix — мощные инструменты, но пилот остается главным в управлении. Искусственный интеллект помогает уменьшить когнитивную нагрузку во время полета, позволяет оператору сосредоточиться на задаче и предоставляет данные для оценки успешности миссии».
Социальная ответственность и новые рабочие места
Apellix демонстрирует социальную ответственность, нанимая ветеранов с ограниченными возможностями. Это часть стратегии компании по улучшению качества жизни с помощью технологий и пользе для общества.
Дроны Apellix автоматизируют опасные высотные работы, повышая безопасность и эффективность процессов. Эта технология открывает новую эру в индустриальной уборке, меняя подход к работе и сохраняя жизни людей.