Atakama Çökəyində 7,902 Metr Dərinlikdə Yeni Yırtıcının Kəşfi Nəyi Dəyişəcək?
Peru və Çili sahillərində yerləşən Atakama çökəyi təxminən 3,700 mil uzunluğunda və 26,000 fut (təxminən 7,925 metr) dərinliyə qədər enən böyük okean çökəyidir. 2023-cü ildə Universidad de Concepción-un əsaslandığı Instituto Milenio de Oceanografía (IMO) tərəfindən başlanılan tədqiqatlar 2026-cı ildə Joint China-Chile Atakama Trench Expedition (JCATE) adlı genişmiqyaslı ekspedisiya ilə davam etdirilib.
Yeni yırtıcı növün kəşfi
Ekspedisiya zamanı 7,902 metr dərinlikdə Dulcibella camanchaca adlı yeni yırtıcı xərçəngkimilər növü aşkar olunub. Bu canlı 1,5 düym (təxminən 3,8 sm) uzunluğunda dişi nümunə əsasında təsvir edilib və yeni cins kimi təsnif olunub. Onun ön ayaqları yırtıcı tutmaq üçün xüsusi uyğunlaşmışdır. Dulcibella camanchaca 25,925 fut (təxminən 7,900 metr) dərinlikdə yaşaya bilir, bu da onun dəniz dərinliklərinin sərt mühitinə necə uyğunlaşdığını göstərir.
Ekspedisiya və tədqiqatların əhatəsi
2026-cı ildə keçirilən ekspedisiya 156 gün davam edib, 63 dalğıc həyata keçirilib və çökəyin təxminən 180 kilometrini araşdırıb. Fendouzhe submersivi 26,434 fut (təxminən 8,050 metr) dərinliyə enərək ən dərin nöqtələrdə araşdırmalar aparıb. Bu müddətdə şəffaf balıqlar, meduzalar, dəniz xiyarları və digər nadir canlılar toplanıb. Çin Elmlər Akademiyasının Dərin Okean Elmləri və Mühəndisliyi İnstitutu cənubi yarımkürədə ən dərin məlum kimyəvi sintez ekosistemini kəşf edib.
Johanna Weston qeyd edir ki, Dulcibella camanchaca yalnız yeni növ deyil, həm də yeni cins kimi təsnif olunub. Carolina González isə əlavə edir: “Atakama çökəyini araşdırmağa davam etdikcə daha çox kəşflər gözlənilir.”
İnsan və təbiət üçün əhəmiyyəti
Bu kəşf dəniz dərinliklərinin hələ də çox sirli və kəşf edilməmiş olduğunu göstərir. Yeni yırtıcı növün tapılması okean ekosistemlərinin mürəkkəbliyini və müxtəlifliyini anlamağa kömək edir. Eyni zamanda, bu tədqiqatlar dəniz biotexnologiyası və ekoloji mühafizə sahələrində yeni imkanlar açır.
Atakama çökəyindəki bu araşdırmalar dərin okeanın həyat dolu, lakin çətin mühitində yeni hekayələrin yazıldığını sübut edir.

В Атакальской впадине нашли нового хищника на глубине 7 900 метров
Атакальская впадина у берегов Перу и Чили — одна из крупнейших океанических впадин длиной около 6 тысяч километров и глубиной до 7 925 метров. С 2023 года здесь ведутся масштабные исследования, инициированные Институтом океанографии Миллениум при Университете Консепсьона. В 2026 году экспедиция Joint China-Chile Atakama Trench Expedition (JCATE) продолжила изучение этой малоизученной зоны.
Открытие нового хищника
Во время экспедиции на глубине 7 902 метра обнаружили новый вид хищных ракообразных — Dulcibella camanchaca. Образец длиной 3,8 см, представляющий самку, позволил описать новый род. Передние конечности этого существа адаптированы для захвата добычи. Способность выживать на такой глубине демонстрирует уникальные приспособления к экстремальным условиям океанских глубин.
Ход экспедиции и собранные данные
Экспедиция длилась 156 дней, за это время было проведено 63 погружения и исследовано около 180 километров впадины. Субмарина Fendouzhe достигла рекордной глубины 8 050 метров, что позволило изучить самые глубокие участки. В ходе работ собрали разнообразных организмов — от прозрачных рыб и медуз до морских огурцов и других редких видов. Китайская академия наук открыла здесь самый глубокий в южном полушарии химосинтезирующий экосистемный комплекс.
Зоолог Йоханна Вестон отмечает: «Dulcibella camanchaca — не просто новый вид, а представитель нового рода». Биолог Каролина Гонсалес добавляет: «По мере продолжения исследований Атакальской впадины нас ждут новые открытия».
Значение открытия для науки и экологии
Это открытие подтверждает, что глубоководные экосистемы остаются малоизученными и таят множество загадок. Новый хищник помогает лучше понять сложность и разнообразие океанских сообществ. Кроме того, полученные данные могут стать основой для развития морской биотехнологии и усиления мер по охране окружающей среды.
Исследования Атакальской впадины доказывают, что даже в самых труднодоступных уголках планеты жизнь продолжает удивлять и вдохновлять учёных на новые открытия.