Avatar Robotics 6.5 milyon dollarlıq investisiya ilə robot donanmasını necə genişləndirir?
2024-cü ildə MIT məzunları Colin Webb və Nenye Anagbogu tərəfindən təsis edilən Avatar Robotics yarı-humanoid robotların istehsalında irəliləyişlər edir. Şirkət 6.5 milyon dollar (təxminən 11.1 milyon AZN) dəyərində seed investisiya alıb. Bu vəsait robot donanmasının genişləndirilməsi, avtonom proqram təminatının inkişafı, mühəndislik və əməliyyat komandalarının artırılması üçün istifadə olunacaq.
Robotlar insan əməliyyatlarını necə dəyişdirir?
Avatar Robotics insan-in-the-loop modeli ilə fəaliyyət göstərir. Bu modeldə robotlar uzaqdan idarə olunan insan operatorları tərəfindən nəzarət olunur. Bu yanaşma avtonom proqram təminatının məhdudiyyətlərini aradan qaldırır və məhsul seçmə, qablaşdırma, çeşidləmə, sayma və material idarəetmə kimi mürəkkəb əməliyyatların effektivliyini artırır.
İnvestisiya turunun önəmi və gələcək planlar
AlleyCorp investisiya turuna rəhbərlik edib, əvvəlki pre-seed mərhələsində isə defy.vc iştirak edib. Toplanan vəsait Avatar Robotics-ə robot donanmasını genişləndirmək, müştəri tətbiqlərini artırmaq, avtonom proqram təminatını təkmilləşdirmək və komandalarını genişləndirmək imkanı verir.
Təcrübəli komanda və uğurlar
Avatar Robotics komandası Cruise, Apple, Tesla, Intuitive Surgical, Unity və MIT kimi qabaqcıl şirkət və institutlarda təcrübəsi olan mühəndislərdən ibarətdir. Şirkət artıq canlı müştəri obyektlərində 900,000-dən çox məhsulun emalına və göndərilməsinə kömək edib. Hazırda isə böyük bir anbar operatoru ilə post-pilot genişlənmə mərhələsindədir.
Avatar Robotics-in yanaşması insan bacarıqlarını robotların dəqiqliyi ilə birləşdirir. Bu, anbar və logistika sahəsində iş proseslərini sürətləndirir, səhvləri azaldır və işçi qüvvəsinin yükünü yüngülləşdirir. Şirkət gələcəkdə daha çox müştəriyə çatmaq və əməliyyatları daha da avtomatlaşdırmaq niyyətindədir.
CEO Colin Webb-in sözlərinə görə, “Avatar Robotics-in vizyonu məni dərhal cəlb etdi”. Bu, texnologiyanın insan həyatını necə dəyişdirə biləcəyinin canlı nümunəsidir.

Avatar Robotics привлекла $6,5 млн для расширения робототехники
В 2024 году выпускники MIT Колин Уэбб и Ненье Анагбогу основали Avatar Robotics, компанию, которая делает прорыв в производстве полу-гуманоидных роботов. Недавно стартап привлек $6,5 млн посевных инвестиций. Эти средства пойдут на расширение парка роботов, развитие автономного ПО, а также на усиление инженерных и операционных команд.
Как роботы меняют работу человека
Avatar Robotics работает по модели «человек в петле»: роботы управляются удалённо операторами. Такой подход позволяет обходить ограничения автономных систем и повышает эффективность в сложных задачах — от выбора и упаковки товаров до сортировки, подсчёта и управления материалами.
Значение инвестиций и планы на будущее
Раунд возглавила AlleyCorp, а на предыдущем этапе участвовал defy.vc. Полученные средства позволят расширить робототехнический парк, увеличить количество клиентских внедрений, улучшить автономное ПО и нарастить команду.
Опытная команда и достижения
В состав Avatar Robotics входят инженеры с опытом работы в Cruise, Apple, Tesla, Intuitive Surgical, Unity и MIT. Компания уже помогла обработать и отправить более 900 тысяч товаров на реальных объектах клиентов. Сейчас она находится на этапе масштабирования после пилотного проекта с крупным оператором складов.
Синергия человека и технологии
Подход Avatar Robotics объединяет человеческие навыки и точность роботов, ускоряя процессы в логистике и снижая ошибки. Это облегчает нагрузку на персонал и повышает производительность. Компания планирует расширять клиентскую базу и дальше автоматизировать операции.
Генеральный директор Колин Уэбб отмечает: «Видение Avatar Robotics сразу меня захватило». Это живой пример того, как технологии могут трансформировать повседневную жизнь.