Məqalələri dinləyə bilərsizRəqəmsal dövrə keçid: Dövlət maliyyəsinin yeni üzü
Azərbaycan 26 yanvar 2026-cı il tarixində “Rəqəmsal Dövlət Maliyyəsi” İnformasiya Sistemini (DPFIS) təsdiqlədi. Bu addım dövlət maliyyə idarəçiliyində şəffaflıq, effektivlik və çevikliyi artırmaq məqsədilə atılıb. Yeni sistem dövlət büdcəsinin gəlir və xərclərini real vaxt rejimində təhlil edir, planlaşdırma, icra, nəzarət və təhlil funksiyalarını vahid rəqəmsal mühitdə birləşdirir.
Sistem necə işləyir?
DPFIS-in hüquqi, təşkilati və texnoloji əsasları cənab Prezident İlham Əliyevin 26 yanvar 2026-cı il tarixli fərmanı ilə təsdiqlənib. Sistem 13 əsas alt sistemdən ibarətdir ki, bunlar büdcə idarəçiliyi, dövlət proqramlarının və investisiyaların maliyyələşdirilməsi, dövlət borcu və maliyyə öhdəliklərinin idarə olunmasını, dövlət müəssisələrinin rəqəmsal monitorinqini, e-muafiyyət, e-müqavilə, e-mühasibatlıq, e-gəlirlər, elektron standartlaşdırılmış hesabat, xəzinədarlıq rəqəmsal idarəetməsi və inzibati cərimələrin mərkəzləşdirilmiş avtomatlaşdırılmış sistemini əhatə edir.
Şəffaflıq və təhlükəsizlik
Maliyyə Nazirliyi DPFIS-in sahibi və operatoru kimi fəaliyyət göstərir, sistemin təhlükəsizliyini isə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi təmin edir. Sistem dövlət və konsolidasiya olunmuş büdcələrin gəlir və xərcləri barədə məlumatları real vaxtda toplayır və təhlil edir, dövlət borcunu və öhdəlikləri izləyir, investisiya layihələrini qiymətləndirir və maliyyələşdirir, büdcə pul vəsaitlərinin idarə olunmasını mərkəzləşdirir.
Ekspert rəyi və insanlara təsiri
Maliyyə Nazirliyinin açıqlamasında bildirilir ki, “Rəqəmsal Dövlət Maliyyəsi İnformasiya Sistemi dövlət maliyyə idarəçiliyində şəffaflıq və effektivliyi artıracaq, rəqəmsal hökumət prinsiplərinin inkişafına töhfə verəcək”. Bu, vətəndaşların dövlət büdcəsinin idarə olunmasına inamını gücləndirir və dövlət proqramlarının daha səmərəli icrasına şərait yaradır.
DPFIS digər dövlət informasiya sistemləri ilə inteqrasiya olunacaq, bu da idarəetmədə vahid rəqəmsal ekosistemin formalaşmasına imkan verəcək. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında bu layihə Azərbaycanın rəqəmsal transformasiyasını sürətləndirir və dövlət idarəçiliyində yeni dövrün başlanğıcını qoyur.
Bu sistem sayəsində həm dövlət, həm də vətəndaşlar maliyyə proseslərini daha şəffaf və əlçatan şəkildə izləyə biləcək, büdcə və investisiya layihələrinin idarə olunmasında yeni imkanlar yaranacaq.