Məqalələri dinləyə bilərsizAzərbaycan və Türkiyə süni intellekt sahəsində birgə məhsul hazırlamağa hazırdır
11 fevral 2026-cı il tarixində keçirilən "Azərbaycan-Türkiyə biznes-forumu: rəqəmsal transformasiya və texnoloji körpü" mövzusunda panel müzakirəsində süni intellekt sahəsində əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə olunub. İRİA-nın sədr müavininin müşaviri Vurğun Hacıyev çıxışında iki ölkənin şirkətlərinin süni intellekt strukturları əsasında birgə məhsullar hazırlaya biləcəyini vurğulayıb.
Məlumatların idarə olunması əsas prioritetdir
Vurğun Hacıyev diqqəti data governance, data engineering və data science sahələrinə yönəldib. O, bu sahələrdə fəaliyyət göstərən şirkətlərin inkişafının rəqəmsal transformasiyanın təməlini təşkil etdiyini qeyd edib: "Biz data governance, data engineering və data science sahəsində çalışan şirkətlərə ciddi diqqət yetirməliyik".
Rəqəmsal körpü kimi əməkdaşlığın insanlara təsiri
Bu əməkdaşlıq yalnız texnoloji tərəqqi deyil, həm də insanların gündəlik həyatına təsir göstərəcək. Yeni süni intellekt məhsulları xidmətlərin keyfiyyətini artıracaq, biznes proseslərini sürətləndirəcək və rəqəmsal iqtisadiyyatı gücləndirəcək. İki qardaş ölkənin texnoloji sahədə birləşməsi həmçinin gənclərə yeni iş imkanları yaradacaq, innovasiya mühitini zənginləşdirəcək.
Nəticə: Gələcəyə inamla addım
Azərbaycan və Türkiyə arasında süni intellekt sahəsində əməkdaşlıq rəqəmsal transformasiyanın sürətlənməsinə və texnoloji inkişafın yeni mərhələsinə keçidə şərait yaradır. Bu, həm regionda rəqabət qabiliyyətini artıracaq, həm də insanların həyatında müsbət dəyişikliklərə səbəb olacaq. Vurğun Hacıyevin sözlərinə görə, bu sahədə diqqətin artırılması gələcəyin açarıdır.