Azərbaycanın DeepTech AI startapı InnMedia Google for Startups və Astana Hub tərəfindən birgə həyata keçirilən beynəlxalq Silkway Accelerator proqramının yeddinci axınını başa vurub. Üç aylıq akselerasiya proqramının nəticələrinə əsasən şirkət proqramın final Demo Day mərhələsinə yüksələn on startap sırasına daxil olub və 2026-cı ildə Silkway Accelerator proqramında Azərbaycanı təmsil edən yeganə şirkət olub.
Proqramda iştirak üçün Mərkəzi Asiya, Cənubi Qafqaz və Monqolustandan ümumilikdə 315 müraciət təqdim edilib. Əsas proqrama 15 texnologiya şirkəti seçilib, final Demo Day mərhələsinə isə 10 startap yüksəlib.
InnMedia (Innovation Media Services) Azərbaycanın DeepTech AI startapıdır. Şirkət Microsoft for Startups-dan $150 000, Google for Startups-dan $100 000, Cloudflare-dən $25 000 qrant əldə edib və R&D istiqamətinə $85 000-dan çox investisiya cəlb edib. Bundan əlavə, InnMedia PCT patent müraciəti təqdim edib, KOBİA-dan Startap Şəhadətnaməsi alıb, SABAH.LAB inkubasiya proqramını və Y Combinator-un yay məktəbini keçib. Şirkətin ilk vençur investisiyası Silkway Accelerator proqramı çərçivəsində Astana Hub Ventures tərəfindən həyata keçirilib. InnMedia-nın təsisçisi və CEO-su Teymur Kuseba bundan əvvəl bir uğurlu exit həyata keçirib.
Silkway Accelerator Product-Market Fit və Scale mərhələsində olan texnologiya şirkətləri üçün flaqman akselerasiya proqramıdır və Mərkəzi Asiyada Google for Startups ilə birgə həyata keçirilən yeganə akselerasiya proqramıdır. Proqram dünyanın TOP-20 akselerasiya proqramları sırasına daxildir.
InnMedia üçün proqramda iştirak ilk növbədə texnologiyanın hazırlanması mərhələsindən aktiv beynəlxalq miqyaslanma mərhələsinə keçidlə bağlı olub.
Tam dövrlü AI infrastrukturu
InnMedia-nın patentləşdirilən texnologiyası kontentin istehsalı və idarə olunmasının bütün dövrünü avtomatlaşdırmaq üçün AI infrastrukturu yaradır. Platforma informasiya araşdırmasını, faktların yoxlanılmasını, mətn, şəkil, audio və video yaradılmasını, lokalizasiyanı, materialların AI axtarışı üçün hazırlanmasını və sonrakı dərc prosesini vahid idarə olunan sistemdə birləşdirir.
Ayrı-ayrı generativ AI alətlərindən fərqli olaraq, InnMedia media, nəşriyyatlar, korporativ kommunikasiya komandaları və böyük həcmdə kontentlə müntəzəm işləyən digər təşkilatlar üçün tam və kompleks istehsal prosesinin qurulmasına fokuslanır.
İlk satışlar və beynəlxalq layihələr
Silkway Accelerator proqramında iştirak etdiyi müddətdə şirkət kommersiya istiqamətini əhəmiyyətli dərəcədə gücləndirib. InnMedia Qazaxıstan bazarında ilk satışlarını həyata keçirib və Mərkəzi Asiya bazarlarında, o cümlədən Qazaxıstan və Qırğızıstandakı şirkətlərlə pilot layihələrə başlayıb.
Bu dövrün ən diqqətəlayiq beynəlxalq nəticələrindən biri ByteDance ilə birbaşa müqavilənin imzalanması olub.
«Bizim üçün Silkway Accelerator sadəcə təhsil proqramı deyildi. Əsas nəticə şirkətin düşüncə miqyasının dəyişməsi oldu. Biz Azərbaycandan olan texnologiya komandası kimi başlamışdıq, bu gün isə artıq beynəlxalq şirkət qururuq, məhsulumuzu satırıq, digər ölkələrdə pilot layihələr həyata keçiririk və qlobal texnologiya şirkətləri ilə birbaşa işləyirik. Növbəti məqsədimiz bu irəliləyişi InnMedia-nın eyni anda bir neçə bazarda sistemli iştirakına çevirməkdir», - deyə InnMedia-nın təsisçisi və CEO-su Teymur Kuseba bildirib.
Növbəti mərhələ — beynəlxalq ekspansiya
Şirkətin növbəti inkişaf mərhələsi beynəlxalq ekspansiyanın davam etdirilməsi ilə bağlı olacaq. Azərbaycan və Mərkəzi Asiya ölkələrində artıq başlanmış fəaliyyətlə yanaşı, InnMedia qarşıdakı 6–8 ay ərzində Özbəkistan və Türkiyə bazarlarına aktiv çıxış etməyi planlaşdırır.
Bu ölkələrin seçilməsi sürətlə böyüyən rəqəmsal bazar, çoxsaylı media və kontent yönümlü şirkətlərin mövcudluğu, eləcə də biznesin istehsal proseslərində süni intellektin tətbiqinə artan tələbatı ilə bağlıdır.
Bununla yanaşı, InnMedia Mərkəzi Asiya, Qafqaz və Türkiyəni son bazar kimi deyil, exit strategiyasına hazırlıq və ABŞ-da qlobal şirkət quruculuğunun ilk mərhələsi kimi nəzərdən keçirir.
Silkway Accelerator proqramının başa çatması startap üçün regional texnologiya layihəsi mərhələsindən növbəti inkişaf mərhələsinə keçid deməkdir — satışların miqyaslandırılması, beynəlxalq tərəfdaşlıqların inkişaf etdirilməsi və media və kontent sənayesi üçün qlobal AI infrastrukturunun formalaşdırılması.

Азербайджанский DeepTech AI-стартап InnMedia завершил программу Google for Startups “Silkway Accelerator”
Азербайджанский DeepTech AI-стартап InnMedia завершил седьмой поток международной программы Silkway Accelerator, реализуемой Google for Startups совместно Astana Hub. По итогам трехмесячной акселерации компания вошла в десятку стартапов, дошедших до финального Demo Day программы, став при этом единственным представителем Азербайджана в Silkway Accelerator в 2026 году.
На участие в программе было подано 315 заявок из стран Центральной Азии, Южного Кавказа и Монголии. В основной поток были отобраны 15 технологических компаний, а до финального Demo Day дошли 10 стартапов.
InnMedia (Innovation Media Services) - азербайджанский DeepTech AI-стартап, получивший $150 000 гранта от Microsoft for Startups, $100 000 от Google for Startups, $25 000 от Cloudflare и привлекший более $85 000 на R&D. Так же InnMedia подала на PCT патент, получила Стартап-Сертификат от KOBIA, прошла инкубационную програму в SABAH.LAB и летнюю школу Y Combinator. Первые венчурные инвестиции компания получила от Astana Hub Ventures в рамках программы Silkway Accelerator. Основатель и CEO InnMedia – Теймур Куцеба имеет за плечами 1 успешный exit.
Silkway Accelerator - флагманская программа акселерации для технологических компаний на стадиях Product-Market Fit и Scale и единственная акселерационная программа в Центральной Азии, реализуемая совместно с Google for Startups – входящаа в ТОП-20 мировых акселерационных програм.
Для InnMedia участие в программе было связано прежде всего с переходом от разработки технологии к активному международному масштабированию.
AI-инфраструктура полного цикла
Запатентованная технология InnMedia создает AI-инфраструктуру для автоматизации полного цикла производства и управления контентом. Платформа объединяет исследование информации, фактчекинг, создание текстов, изображений, аудио и видео, локализацию, подготовку материалов для AI-поиска и последующую публикацию в единую управляемую систему.
В отличие от отдельных генеративных AI-инструментов, InnMedia ориентирована на создание целостного производственного процесса под ключ - для медиа, издателей, корпоративных коммуникаций и других организаций, регулярно работающих с большими объемами контента.
Первые продажи и международные проекты
За время участия в Silkway Accelerator компания значительно усилила свое коммерческое направление. InnMedia получила первые продажи на рынке Казахстана и запустила пилотные проекты на рынках Центральной Азии, включая проекты с компаниями в Казахстане и Кыргызстане.
Одним из наиболее заметных международных результатов этого периода стало заключение прямого контракта с ByteDance.
«Для нас Silkway Accelerator был не просто образовательной программой. Главным результатом стало изменение масштаба мышления компании. Мы начинали как технологическая команда из Азербайджана, а сегодня уже строим международную компанию, продаем продукт, запускаем пилоты в других странах и напрямую работаем с глобальными технологическими компаниями. Следующая задача - превратить этот прогресс в системное присутствие InnMedia сразу на нескольких рынках», - отметил основатель и CEO InnMedia Теймур Куцеба.
Следующий этап — международная экспансия
Следующий этап развития компании будет связан с дальнейшей международной экспансией. Помимо уже начатой работы в Азербайджане и странах Центральной Азии, в течение ближайших 6–8 месяцев InnMedia планирует начать активный выход на рынки Узбекистана и Турции.
Выбор этих стран связан с быстрорастущим digital-рынком, большим количеством медиа и контент-ориентированных компаний, а также растущим спросом бизнеса на внедрение искусственного интеллекта в производственные процессы.
При этом в InnMedia рассматривают Центральную Азию, Кавказ и Турцию не как конечный рынок, а как подготовку exit стратегии - и первый этап построения глобальной компании в США.
Завершение Silkway Accelerator становится для стартапа переходом от стадии регионального технологического проекта к следующему этапу - масштабированию продаж, развитию международных партнерств и формированию глобальной AI-инфраструктуры для медиа и контент-индустрии.