Tarixdə ilk dəfə: Bending Spoons Airtable-ı 1.28 milyard dollara aldı
İyul ayında 18 milyard dollarlıq qiymətləndirmə ilə ictimai şirkət olan Bending Spoons, yanvar ayında Superagent məhsul xətti ilə diqqət çəkən Airtable şirkətini 1.28 milyard dollara (təxminən 2.18 milyard manat) nağd pulla alıb. Bu alqı-satqı texnologiya sektorunda böyük rezonans doğurub.
Airtable-nin yüksəlişi və dəyəri
2013-cü ildə qurulan Airtable indiyədək 1.4 milyard dollardan çox vəsait cəlb edib. 2021-ci ildə şirkətin dəyəri 11 milyard dolları keçmişdi. Bu ilin əvvəlində isə Airtable səhmləri ikinci bazarlarda 4 milyard dollarlıq qiymətləndirmə ilə ticarət olunurdu. Bending Spoons-un məlumatına görə, hazırda Airtable-in net nağd pul və ekvivalentləri ilə dəyəri təxminən 2.25 milyard dollardır.
İllik gəlir və müştəri bazası
Airtable-in illik təkrarlanan gəliri (ARR) 20%-dən çox artaraq 2026-cı ilin iyun ayına olan məlumata görə təxminən 480 milyon dollara çatıb. Şirkət 500 mindən çox təşkilata xidmət göstərir və Fortune 100 siyahısındakı şirkətlərin 80%-i onun müştərisidir. Bu, Airtable-in iş dünyasında geniş yayılmış və etibarlı olduğunu göstərir.
Bending Spoons-un strategiyası
Bending Spoons yalnız Airtable ilə kifayətlənmir. Şirkət əvvəllər Evernote, WeTransfer, Eventbrite və Vimeo kimi tanınmış brendləri də portfelinə qatıb. Bending Spoons adətən özəl qiymətləndirmələrə nisbətən endirimli qiymətlərlə şirkətlər alır, heyəti azaldır, məhsulları optimallaşdırır və onları mənfəətli işlətməyə çalışır.
Bending Spoons-un təsisçisi Luca Ferrari bildirib ki, "Airtable komandaların məlumatı təşkil etmə və vacib iş proseslərini idarə etmə tərzini dəyişdirən qabaqcıl brenddir. Bu birgə əməkdaşlıq innovasiyanı daha da sürətləndirəcək." Airtable-in CEO-su Howie Liu isə şirkətin Superagent platforması vasitəsilə AI agentləri ilə iş proseslərini avtomatlaşdırdığını və bu texnologiyanın gələcəkdə daha geniş yayılacağını vurğulayıb.
Texnologiya sektorunda bu cür böyük alqı-satqılar rəqəmsal iş mühitinin sürətlə dəyişdiyini və daha çevik, inteqrasiya olunmuş həllərə ehtiyacın artdığını göstərir. İndi minlərlə təşkilat üçün Airtable və Bending Spoons-un birgə fəaliyyəti daha məhsuldar və effektiv iş modellərinin yaranmasına səbəb olacaq.

Bending Spoons купила Airtable за 1,28 млрд долларов впервые в истории
В июле компания Bending Spoons, оценённая в 18 млрд долларов и торгующаяся на бирже, приобрела Airtable за 1,28 млрд долларов наличными. Сделка вызвала широкий резонанс в технологическом секторе.
Рост и стоимость Airtable
Основанная в 2013 году, Airtable привлекла более 1,4 млрд долларов инвестиций. В 2021 году её оценка превысила 11 млрд долларов. В начале этого года акции компании на вторичных рынках торговались с оценкой около 4 млрд долларов. По данным Bending Spoons, текущая стоимость Airtable с учётом чистых денежных средств составляет примерно 2,25 млрд долларов.
Доходы и клиентская база
Годовой повторяющийся доход Airtable (ARR) вырос более чем на 20% и к июню 2026 года достиг примерно 480 млн долларов. Компания обслуживает свыше 500 тысяч организаций, включая 80% компаний из списка Fortune 100. Это подтверждает широкое распространение и доверие к продуктам Airtable в бизнес-среде.
Стратегия Bending Spoons
Bending Spoons не ограничивается Airtable. В портфеле компании уже есть известные бренды, такие как Evernote, WeTransfer, Eventbrite и Vimeo. Обычно Bending Spoons приобретает компании с дисконтом к их частным оценкам, сокращает штат, оптимизирует продукты и стремится сделать их прибыльными.
Основатель Bending Spoons Лука Феррари отметил: «Airtable — это передовой бренд, меняющий подход команд к организации данных и управлению ключевыми бизнес-процессами. Наше сотрудничество ускорит инновации». Генеральный директор Airtable Хауи Лю подчеркнул, что платформа Superagent автоматизирует рабочие процессы с помощью ИИ-агентов, и эта технология будет распространяться дальше.
Такие крупные сделки в технологической сфере отражают быстрые изменения в цифровой рабочей среде и растущую потребность в гибких, интегрированных решениях. Теперь совместная работа Airtable и Bending Spoons поможет тысячам организаций создавать более продуктивные и эффективные бизнес-модели.