Britaniyalı Gənc Startapçı: AI Çipi Şirkəti 2,5 Milyard Funt Dəyərinə Çatdı
25 yaşlı James Dacombe süni intellekt sahəsində inqilabi addımlarla Britaniyanın texnologiya səhnəsini silkələyir. 2000-ci ilin sentyabrında anadan olan Dacombe proqramlaşdırmanı 13 yaşında öyrənməyə başlayıb və Harrogate-də yerləşən illik təhsil haqqı 23,000 funt olan Ashville College-də təhsil alıb. O, dövlət maliyyələşdirilən St Aidans və St John Fisher Associated Sixth Form College-də yalnız iki gün oxuduqdan sonra təhsili dayandırıb. 2018-ci ildə isə beyin fəaliyyətini qeyri-invaziv izləmə texnologiyası inkişaf etdirən CoMind şirkətini təsis edib. Bu texnologiyanın klinik sınaqları Londondakı St Bartholomew's Hospital və ABŞ-da uğurla keçirilib.
Olix startapının yüksəlişi və məqsədləri
2024-cü ildə Flux adı ilə təsis olunan Olix, süni intellekt proqramları üçün xüsusi "inference chips" hazırlayır. Şirkətin dəyəri altı ay ərzində üç dəfə artaraq 2,5 milyard funt sterlinqə (təxminən 5,5 milyard AZN) çatıb. 312 milyon dollar (təxminən 546 milyon AZN) investisiya toplayan Olix, 2026-cı ildə DX-1 adlı çipini tamamlayacaq və 2027-ci ilin sonunda istehsala keçməyi planlaşdırır. Olix-in ofisləri Londonda, Bristolda, ABŞ və Kanadada yerləşir.
James Dacombe-nin rolu və tanınması
James Dacombe şirkətin 1/3-dən çox paya sahibdir və onun payının cari dəyəri 1,27 milyard dollar (təxminən 2,2 milyard AZN) təşkil edir. O, "nəsilinin ən önəmli qurucularından biri" kimi qiymətləndirilir. 2022-ci ildə o, Thiel Fellowship proqramına seçilib və 100,000 dollar (təxminən 175,000 AZN) qrant alıb. Dacombe həmçinin "qlobal uğur qazanmaqla yanaşı, doğma yerlə fəxr etdiyini" vurğulayır.
İnvestorlar və gələcək perspektivlər
Olix-in böyük investorları arasında Böyük Britaniya hökumətinin Sovereign AI investisiya qrupu da var. Bu qrup süni intellekt sahəsində Britaniya iqtisadiyyatının əsas sütunlarından biri kimi böyük məbləğdə investisiya yatırır. Olix, süni intellekt sahəsində yeni texnologiyalar yaratmaqla həm yerli, həm də qlobal bazarda rəqabət aparmağı hədəfləyir.
James Dacombe-nin hekayəsi gənc sahibkarların texnologiya sahəsində necə sürətlə yüksələ biləcəyinin canlı nümunəsidir. Onun uğuru həm Britaniya, həm də qlobal süni intellekt ekosistemində yeni ümidlər yaradır.

Британский стартап Olix оценили в 2,5 млрд фунтов благодаря AI-чипам
25-летний Джеймс Дэйкомб меняет технологический ландшафт Великобритании благодаря прорывным решениям в сфере искусственного интеллекта. Родившийся в сентябре 2000 года, он начал изучать программирование в 13 лет и учился в частной школе Ashville College в Харрогейте с годовой платой 23 тысячи фунтов. После двух дней в государственном колледже St Aidans и St John Fisher Associated Sixth Form он прекратил обучение. В 2018 году Дэйкомб основал компанию CoMind, которая разрабатывает технологии неинвазивного мониторинга мозговой активности. Клинические испытания прошли успешно в лондонской больнице Святого Варфоломея и в США.
Рост стартапа Olix и его цели
В 2024 году Дэйкомб запустил стартап Olix, который создает специализированные AI-чипы для обработки данных. За полгода стоимость компании выросла в три раза — до 2,5 млрд фунтов стерлингов. Olix привлек инвестиции в размере 312 млн долларов и планирует завершить разработку чипа DX-1 к 2026 году с запуском производства в конце 2027-го. Офисы компании расположены в Лондоне, Бристоле, США и Канаде.
Роль и признание Джеймса Дэйкомба
Дэйкомб владеет более трети акций Olix, чья текущая стоимость превышает 1,27 млрд долларов. Его называют одним из важнейших основателей своего поколения. В 2022 году он получил стипендию Thiel Fellowship с грантом в 100 тысяч долларов. Джеймс подчеркивает, что гордится своими корнями и стремится добиться глобального успеха.
Инвесторы и перспективы развития
Среди крупных инвесторов Olix — британский государственный инвестиционный фонд Sovereign AI, который вкладывает значительные средства в развитие искусственного интеллекта как ключевого сектора экономики страны. Компания нацелена на создание инновационных технологий, способных конкурировать как на внутреннем, так и на мировом рынке.
История Джеймса Дэйкомба — яркий пример того, как молодые предприниматели могут быстро добиться успеха в технологической сфере. Его достижения вселяют новые надежды в развитие британской и мировой экосистемы искусственного интеллекта.