Astana Hub Mərkəzi Avrasiya ölkələrinin beynəlxalq texnoloji startapları üçün nəzərdə tutulan yeni 12 həftəlik oflayn akselerasiya proqramına — Central Eurasia Market Entry (CEME) proqramına müraciət qəbulunu elan edib. Proqram Almatı şəhər Akimliyinin dəstəyi ilə həyata keçiriləcək və Almaty Hub platformasında baş tutacaq.
Qazaxıstan Avropa ilə Asiya arasında yerləşən əsas rəqəmsal və innovasiya mərkəzlərindən birinə çevrilir. Ölkə startaplara geniş dövlət dəstəyi, korporativ sektor tərəfindən texnoloji həllərə artan tələbat və 100 milyondan çox insanı əhatə edən regional bazara çıxış imkanı təqdim edir.
CEME proqramı Özbəkistan, Qırğızıstan, Tacikistan, Türkmənistan, Azərbaycan, Ermənistan, Gürcüstan, Monqolustan, Rusiya, Çin və Türkiyədən olan beynəlxalq startaplara bu imkanları real biznes artımına çevirməkdə kömək etmək məqsədilə yaradılıb.
Proqram məhsul-bazar uyğunluğu — product-market fit və miqyaslanma mərhələsində olan startaplar üçün nəzərdə tutulub. İştirakçı şirkətlərin artıq ilkin satışlara, təsdiqlənmiş bazar tələbatına və ya davamlı artım dinamikasına malik olması gözlənilir.
Əsas diqqət B2B həllər təqdim edən, məhsulunu yerli bazara uyğunlaşdırmağa, pilot layihələr həyata keçirməyə və Qazaxıstanda fəaliyyətini genişləndirməyə hazır olan startaplara yönəldilir.
İştirakçılar yalnız Qazaxıstan bazarını öyrənməklə kifayətlənməyəcək, həm də pilot layihələrin başladılması, yerli tərəfdaşlıqların qurulması və müştəri bazasının genişləndirilməsi vasitəsilə bazara real çıxış imkanı əldə edəcəklər.
Proqram iştirakçılarına təqdim olunur:
• Qazaxıstan bazarına birbaşa çıxış və soft landing prosesində dəstək;
• məhsul və biznes üzrə əsas göstəricilərin artırılması;
• Almaty Hub-da pulsuz iş məkanı;
• proqramın bütün müddəti ərzində komandanın iki üzvü üçün co-living formatında pulsuz yaşayış;
• sahə ekspertləri və korporativ tərəfdaşlar tərəfindən fərdi mentorluq;
• yerli şirkətlər və potensial müştərilərlə biznes əlaqələrinin qurulması;
• pilot layihələrin başladılması və ilk müqavilələrin bağlanması zamanı praktiki dəstək;
• Astana Hub Ventures vasitəsilə investisiya cəlb etmək imkanı.
Müraciət üçün son tarix: 16 avqust 2026-cı il
Müraciət linki: https://astanahub.com/en/l/marketentry/centraleurasia2026
Proqramın başlama tarixi: sentyabr 2026-cı il
Format və müddət: 12 həftə, oflayn — Almatı şəhəri, Qazaxıstan
Proqram Demo Day tədbiri ilə yekunlaşacaq. Tədbir çərçivəsində ən yaxşı komandalar öz layihələrini aparıcı vençur fondlarına, biznes mələklərinə və korporativ tərəfdaşlara təqdim edəcəklər.
Yüksək inkişaf potensialına malik startapların layihələri Astana Hub Ventures və tərəfdaş investisiya fondları tərəfindən maliyyələşdirmə üçün nəzərdən keçirilə bilər.

Central Eurasia Market Entry (CEME): масштабируйте свой стартап в Казахстан и за его пределы
Astana Hub открыл прием заявок на программу Central Eurasia Market Entry - новую 12-недельную офлайн-акселерационную программу, ориентированную на международные технологические стартапы из стран Центральной Евразии. Программа реализуется при поддержке Акимата города Алматы и пройдет на базе Almaty Hub.
Казахстан стремительно формируется как ключевой цифровой и инновационный хаб между Европой и Азией, предлагая значительную государственную поддержку, растущий спрос со стороны корпоративного сектора на технологические решения и доступ к региональному рынку с аудиторией более 100 миллионов человек. Программа CEME создана для того, чтобы помочь международным стартапам из Узбекистана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана, Азербайджана, Армении, Грузии, Монголии, России, Китая и Турции конвертировать этот потенциал в реальный рост бизнеса.
Программа ориентирована на стартапы, находящиеся на стадиях product-market fit и масштабирования, уже имеющие первые продажи, подтвержденный спрос или стабильную динамику роста, с фокусом на B2B-решениях и готовых к локализации, запуску пилотных проектов и масштабированию в Казахстане. Участники не только изучат рынок, но и смогут выйти на него через запуск пилотных проектов, установление локальных партнерств и развитие клиентской базы.
Участникам программы предоставляется:
• прямой доступ к рынку и поддержка soft landing в Казахстане;
• рост ключевых продуктовых и бизнес-метрик;
• бесплатное рабочее пространство в Almaty Hub;
• бесплатное проживание (co-living) для двух участников команды на протяжении всей программы;
• индивидуальное менторство от отраслевых экспертов и корпоративных партнеров;
• бизнес-матчмейкинг с локальными компаниями и потенциальными клиентами;
• практическая поддержка при запуске пилотов и заключении первых сделок;
• возможность привлечения инвестиций через Astana Hub Ventures.
Срок подачи заявок: 16 августа 2026 года
Ссылка для подачи заявки: https://astanahub.com/en/l/marketentry/centraleurasia2026
Дата начала программы: сентябрь 2026 года
Формат и длительность: 12 недель, офлайн в г. Алматы, Казахстан
Программа завершается Demo Day, в рамках которого лучшие команды презентуют свои проекты ведущим венчурным фондам, бизнес-ангелам и корпоративным партнерам. Стартапы с высоким потенциалом могут быть рассмотрены для инвестирования со стороны Astana Hub Ventures и партнерских фондов.