İlk dəfə: Mərkəzi Universitet və MGU süni intellektlə biotexnologiyanı birləşdirir
Mərkəzi Universitet (ЦУ) və M.V. Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin (MGU) Biotexnologiya və Bioinformatika fakültəsi, BIOCAD və Genotek şirkətləri birgə “ИИ в биотехе” adlı magistratura proqramını təqdim ediblər. Proqram süni intellekt metodları ilə biotexnologiya sahəsində yeni nəsil mütəxəssislərin hazırlanmasına yönəlib.
İxtisaslar və təhsil formatı
Proqram iki ixtisas üzrə təklif olunur: “Прикладная биоинформатика Genotek” və “Структурная биоинформатика BIOCAD”. Genotek ixtisasında tələbələr DNT, RNT və digər genom məlumatları ilə işləməyi, statistik və maşın öyrənməsi metodları vasitəsilə genetik məlumatlarda qanunauyğunluqları tapmağı, həmçinin genlərin fəaliyyətində DNT ardıcıllığının dəyişməsindən asılı olmayan dəyişiklikləri öyrənməyi və nəticələri fərdi tibb və irsi xəstəliklərin diaqnostikasında tətbiq etməyi öyrənirlər. BIOCAD ixtisasında isə tələbələr zülalların üçölçülü strukturunu proqnozlaşdırmaq, modelləşdirmək, onların xassələrini süni intellektlə analiz etmək və bu bilikləri yeni dərman preparatlarının axtarışında və hazırlanmasında istifadə etməyi öyrənirlər.
Praktik yanaşma və sənaye inteqrasiyası
Təhsil praktikaya əsaslanır və tələbələr ilk ildən sənaye ilə sıx əlaqədə olurlar. Onlar BIOCAD və Genotek şirkətlərinin real tapşırıqlarını həll edir, tədqiqatlarda iştirak edir, layihə portfeli yaradır və tərəfdaş şirkətlərdə təcrübə keçmək imkanı əldə edirlər. Dərsləri biotexnologiya və farmasevtika sahəsinin mütəxəssisləri, tədqiqat mərkəzləri və universitetlərin əməkdaşları aparır.
Qəbul şərtləri və qrant imkanı
Magistraturaya qəbul üçün bakalavr diplomu və proqramlaşdırma üzrə əsas biliklər tələb olunur. Genotek ixtisasına qəbulda riyaziyyat bilikləri vacibdir, BIOCAD ixtisasına isə fizika bilikləri tələb olunur. BIOCAD ixtisasına qəbul olmaq istəyənlər müsahibədən sonra əlavə açıq imtahandan keçməlidirlər. Abituriyentlər Mərkəzi Universitetin saytında qeydiyyatdan keçməli və qəbul imtahanlarından keçməlidirlər. Həmçinin, tələbələr təhsil haqqının 75%-dəkini ödəyən qrant müsabiqəsində iştirak edə bilərlər. Qrant üçün müraciətlər 20 avqust 2026-cı ilədək qəbul olunur.
Təhsil müddəti və diplom
Təhsil 1 sentyabr 2026-cı ildə başlayacaq. Magistraturanı bitirənlərə “Riyaziyyat və kompüter elmləri” ixtisası üzrə dövlət nümunəli diplom verilir. Bu proqram süni intellekt və biotexnologiya sahəsində perspektivli karyera üçün geniş imkanlar yaradır.

ЦУ и МГУ запускают магистратуру по ИИ в биотехнологиях
Центральный университет (ЦУ) и Биотехнологический факультет Московского государственного университета имени М. В. Ломоносова (МГУ), совместно с компаниями BIOCAD и Genotek, представили магистерскую программу «ИИ в биотехнологии». Цель программы — подготовка специалистов нового поколения, которые смогут применять методы искусственного интеллекта в биотехнологической сфере.
Специальности и формат обучения
Программа включает две специализации: «Прикладная биоинформатика Genotek» и «Структурная биоинформатика BIOCAD». Студенты направления Genotek изучают работу с ДНК, РНК и другими геномными данными, выявляют закономерности в генетической информации с помощью статистики и машинного обучения, а также исследуют эпигенетические изменения, применяя результаты в персонализированной медицине и диагностике наследственных заболеваний.
Специализация BIOCAD ориентирована на прогнозирование и моделирование трёхмерной структуры белков, анализ их свойств с помощью искусственного интеллекта, что помогает в поиске и разработке новых лекарственных препаратов.
Практическая направленность и сотрудничество с индустрией
Обучение строится на практических задачах: студенты с первого курса работают над реальными проектами компаний BIOCAD и Genotek, участвуют в исследованиях, формируют портфолио и проходят стажировки в партнёрских организациях. Преподавателями выступают специалисты из биотехнологической и фармацевтической отраслей, а также учёные из исследовательских центров и университетов.
Условия поступления и гранты
Для поступления требуется диплом бакалавра и базовые знания программирования. Для направления Genotek важны знания математики, для BIOCAD — физики. Абитуриенты BIOCAD проходят собеседование и дополнительный открытый экзамен. Заявки подаются через сайт Центрального университета, где также проходят вступительные испытания.
Студенты могут претендовать на гранты, покрывающие до 75% стоимости обучения. Приём заявок на гранты открыт до 20 августа 2026 года.
Сроки обучения и диплом
Обучение стартует 1 сентября 2026 года. Выпускникам присваивается квалификация по направлению «Математика и компьютерные науки» с выдачей диплома государственного образца. Программа открывает широкие перспективы для карьеры в быстроразвивающейся области искусственного интеллекта и биотехнологий.