Çin və Sinqapurun Robot Sənayesində Tarixi Beynəlxalq Əməkdaşlığı Nəyi Dəyişəcək?
Çin robot sənayesi bu ilin yeddi ayında sənaye robotlarının ixracında 13.2% artımla diqqət çəkir. UBTech Robotics Corp. kimi şirkətlər biyonik insan robotları təqdim edir və texnologiyada yeni sərhədlər açırlar. Lakin bu inkişafın qarşısında mühəndis çatışmazlığı kimi ciddi maneələr dayanır.
Mühəndis çatışmazlığı və beynəlxalq əməkdaşlıq ehtiyacı
Yunshenchu Technology şirkətinin nümayəndəsi, xarici satış direktoru Luo Juanhua 2026-cı il Dünya Robotlar Konfransında bildirib ki, Çində 1000-dən çox layihədə robotlar uğurla tətbiq olunsa da, xaricdə texniki əməkdaşlıq olmadan layihələri tam həyata keçirmək mümkün deyil. O, "xaricdə embodied AI mühəndislərinin çatışmazlığı Çin robot şirkətlərinin beynəlxalq fəaliyyətinə ən böyük əngəldir" deyib. Bu problem təkcə Çinə xas deyil, bir çox ölkələrdə texniki kadr çatışmazlığı mövcuddur.
Luo həmçinin qeyd edib ki, bəzi ölkələrdə uzunmüddətli layihələrin həyata keçirilməsi üçün Çin tərəfdən həmkarlar, həll təklif edənlər və inteqratorların birgə iştirakı vacibdir, çünki həmin ölkələrdə layihəni həyata keçirəcək yerli tərəfdaş tapmaq çətindir.
Sinqapurun rolu və yeni imkanlar
Sinqapur Çin robot şirkətlərini siyasi neytrallıq və texnoloji dəstək səbəbi ilə cəlb edir. UBTech Robotics ötən il burada ilk xarici sərgisini açıb və bu regiona, o cümlədən Avropa bazarına çıxış əldə etməyi planlaşdırır. Sinqapur Robotika Cəmiyyəti (RSS) Çin şirkətlərinə texniki dəstək və xidmətlər təklif edir, yaxın gələcəkdə isə Çin robot şirkətlərinin xaricdə satış sonrası və texniki xidmət mərkəzləri yaratmağı planlaşdırır. Bu mərkəzlər Cənub-Şərqi Asiyada texnoloji kadrların yetişdirilməsinə dəstək verəcək.
Gələcəyin mühəndisləri və təhsil proqramları
Sinqapurun Nanyang Texnologiya Universiteti və Milli Universiteti robotika üzrə bakalavr proqramları açıb. Bu proqramlar sayəsində iki ildən sonra yeni mühəndislər yetişəcək və onlar beynəlxalq layihələrdə texnologiyanın tətbiqini dəstəkləyəcəklər.
İnsan və texnologiya arasında körpü
Çin robot sənayesinin qarşısında duran əsas çağırışlar "beyin" və ümumiləşdirmə bacarıqlarıdır. Bu sahədə beynəlxalq əməkdaşlıq və təhsil proqramları mühəndis çatışmazlığını aradan qaldırmaqla yanaşı, texnologiyanın insan həyatına inteqrasiyasını sürətləndirir. Sinqapurda yaradılan imkanlar bu prosesdə mühüm rol oynayır və gələcəyin robot texnologiyalarının inkişafında yeni səhifə açır.

Китай и Сингапур меняют правила игры в робототехнике
За семь месяцев этого года экспорт промышленных роботов из Китая вырос на 13,2%. Компании, такие как UBTech Robotics, выводят на рынок бионических гуманоидных роботов и открывают новые технологические горизонты. Однако развитие отрасли сдерживает острый дефицит инженеров.
Дефицит специалистов и необходимость международного сотрудничества
Луо Цзюаньхуа, директор по зарубежным продажам Yunshenchu Technology, на Всемирной конференции по робототехнике 2026 года отметил: «Хотя в Китае успешно реализовано более 1000 проектов с роботами, без международного технического сотрудничества полностью реализовать их невозможно». Он подчеркнул, что нехватка инженеров в области embodied AI за рубежом — главный барьер для выхода китайских компаний на международный рынок. Подобная проблема характерна не только для Китая, но и для многих других стран.
Луо также отметил, что в некоторых странах для реализации долгосрочных проектов необходима совместная работа китайских коллег, поставщиков решений и интеграторов, поскольку найти местных партнеров для внедрения технологий сложно.
Роль Сингапура и новые возможности
Сингапур привлекает китайские компании политической нейтральностью и технологической поддержкой. UBTech Robotics в прошлом году провела там свою первую зарубежную выставку и планирует расширять присутствие в регионе и на европейском рынке. Сингапурское общество робототехники (RSS) оказывает техническую поддержку китайским компаниям и в ближайшем будущем намерено создать сервисные центры послепродажного обслуживания и технической поддержки за рубежом. Эти центры также будут способствовать подготовке технических кадров в Юго-Восточной Азии.
Образование будущих инженеров
Университеты Сингапура — Технологический университет Наньянг и Национальный университет — открыли бакалаврские программы по робототехнике. Через два года эти программы начнут выпускать новых специалистов, которые будут поддерживать внедрение технологий в международных проектах.
Технологии и человек: новые горизонты
Главные вызовы для китайской робототехники — развитие «интеллекта» и универсальных навыков роботов. Международное сотрудничество и образовательные программы помогут преодолеть дефицит инженеров и ускорят интеграцию технологий в повседневную жизнь. Созданные в Сингапуре возможности играют ключевую роль и открывают новую страницу в развитии робототехники будущего.