Ethereum Miqyaslama Çağırışları: Coinbase və Korporativ Blokzəncirlər Nəyi Dəyişir?
Ethereum üzərində 110 korporativ blokzəncir fəaliyyət göstərir, lakin onların əksəriyyəti hələ də miqyaslama və istifadəçi fəaliyyəti baxımından çətinliklərlə üzləşir. Məsələn, 31 iyul 2026-cı il tarixinə görə, yalnız 24 şəbəkə saniyədə iki və ya daha çox istifadəçi əməliyyatı həyata keçirə bilir ki, bu da geniş miqyaslı tətbiqlər üçün kifayət deyil.
Robinhood Chain ilk ayında təxminən 200 milyon əməliyyat həyata keçirib və 2.4 milyon aylıq aktiv istifadəçiyə malikdir. Bu şəbəkədə təxminən 520 milyon dollar (təxminən 885 milyon AZN) dəyərində stabilkoin təklifi mövcuddur. Bu göstəricilər korporativ blokzəncirlərin potensialını göstərir.
Coinbase-in idarə etdiyi Base adlı layer-2 Ethereum şəbəkəsi son iki ildə təxminən 32 trilyon dollar (təxminən 54.5 trilyon AZN) dəyərində stabilkoin transferi həyata keçirib. Base şəbəkəsi Azul və Beryl yeniləmələri ilə təhlükəsizlik, miqyaslama və decentralizasiya istiqamətində təkmilləşdirilib. Coinbase Base tokeni üzərində işləyir, lakin tokenin buraxılış tarixi, paylanma modeli və idarəetmə hüquqları hələ açıqlanmayıb.
Coinbase-in CEO-su Brian Armstrong bazarda konsolidasiya proseslərinin qaçılmaz olduğunu və M&A tipli əməliyyatların ola biləcəyini bildirir. O, zəif şəbəkələrin alınmasının zəruri olmadığını vurğulayır və permissioned validatorların şirkətlərə nəzarət imkanı verdiyini qeyd edir.
Columbia Biznes Məktəbinin müəllimi Omid Malekan Bitcoin-in açıq protokol əsasında işlədiyini, permissioned validatorlarla idarə olunan şəbəkələrin isə senzura və neytrallıq problemləri ilə üzləşdiyini bildirir. Armstrong isə permissioned şəbəkələrin idarə olunmasında yaşanan çətinlikləri "ümumi fəlakət" kimi qiymətləndirir.
Bu texnoloji inkişaflar blokzəncir ekosistemində daha sürətli, təhlükəsiz və effektiv əməliyyatların həyata keçirilməsinə imkan yaradır. Coinbase-in Base tokeni ilə idarəetməni decentralizasiya etmə planı istifadəçilərin şəbəkə üzərində daha çox söz sahibi olmasına şərait yaradacaq. Bu isə həm investorlar, həm də istifadəçilər üçün yeni imkanlar açır.

Ethereum и корпоративные блокчейны: как Coinbase меняет правила игры
Ethereum сегодня поддерживает работу 110 корпоративных блокчейнов, однако большинство из них сталкиваются с проблемами масштабируемости и активности пользователей. По состоянию на 31 июля 2026 года лишь 24 сети способны обрабатывать две и более транзакций в секунду, что недостаточно для широкомасштабных приложений.
Одним из ярких примеров является Robinhood Chain. За первый месяц работы сеть провела около 200 миллионов транзакций и насчитывает 2,4 миллиона активных пользователей в месяц. В экосистеме сети размещено стабильных монет на сумму примерно 520 миллионов долларов. Эти показатели демонстрируют потенциал корпоративных блокчейнов.
Особое внимание привлекает Base — layer-2 сеть Ethereum, управляемая Coinbase. За последние два года через Base прошло транзакций на сумму около 32 триллионов долларов. Обновления Azul и Beryl улучшили безопасность, масштабируемость и децентрализацию сети. Coinbase также работает над собственным токеном Base, однако детали его выпуска, распределения и управления пока не раскрыты.
Генеральный директор Coinbase Брайан Армстронг отмечает, что на рынке неизбежна консолидация, включая сделки слияний и поглощений. При этом он подчеркивает, что приобретать слабые сети необязательно, поскольку permissioned валидаторы позволяют компаниям сохранять контроль.
Профессор Колумбийской бизнес-школы Омид Малекан обращает внимание на то, что Bitcoin работает на открытом протоколе, тогда как сети с permissioned валидаторами сталкиваются с проблемами цензуры и нейтральности. Армстронг же называет сложности управления permissioned сетями «общей катастрофой».
Эти технологические новшества открывают путь к более быстрым, безопасным и эффективным операциям в блокчейн-экосистеме. План Coinbase по децентрализации управления через токен Base даст пользователям больше влияния на сеть, что создаст новые возможности как для инвесторов, так и для пользователей.