DeepMind-də liderlikdə böyük dəyişiklik: Hassabis gündəlik işlərdən çəkildi
Sir Demis Hassabis, süni intellekt sahəsində inqilabi addımlar atan DeepMind-in baş icraçı direktoru vəzifəsindən ayrılır. 2010-cu ildə DeepMind-i təsis edən Hassabis indi şirkətin sədri olacaq və eyni zamanda Alphabet-də baş alim postunu da üzərinə götürəcək.
Hassabis-in irsi və yeni vəzifələri
DeepMind 2014-cü ildə Google-a 400 milyon funt sterlinqə satılmışdı və bu gün Alphabet-in bazar dəyəri 4.4 trilyon dollar (təxminən 7.5 trilyon manat) təşkil edir. Hassabis 2024-cü ildə Nobel kimya mükafatını qazanaraq DeepMind-in AlphaFold modeli vasitəsilə zülalların quruluşunun proqnozlaşdırılması və dizaynı sahəsində nailiyyətlərini təsdiqlədi. O, süni ümumi intellektin (AGI) insan səviyyəsində olduğunu düşünür və bu texnologiyanın yaxın olduğunu bildirir.
Yeni rəhbər: Koray Kavukcuoglu
DeepMind-in baş texnologiya direktoru Koray Kavukcuoglu indi şirkətin rəhbəri olacaq və senior vitse-prezident titulunu daşıyacaq. Bu dəyişiklik DeepMind-in süni intellekt sahəsində inkişafını yeni mərhələyə daşıyacaq.
Google-da digər mühüm dəyişikliklər
Alphabet-də tanınmış mühəndislər Jeff Dean və Sanjay Ghemawat şirkəti tərk edir. Onlar Discovery Loop adlı startap quraraq maşın öyrənməsi, elm və mühəndislik sahəsində tədqiqatlara başlayacaqlar. Bu addım Google-un rəqibləri Anthropic və OpenAI ilə rəqabətdə qarşılaşdığı yeni çağırışları göstərir.
İnsan və texnologiya arasında yeni üfüqlər
Hassabis-in sözlərinə görə, “What we collectively do now will determine how the next phase of civilisation unfolds” – yəni, “İndi birlikdə nə edəcəyimiz növbəti sivilizasiya mərhələsinin necə inkişaf edəcəyini müəyyən edəcək”. O, həmçinin Isomorphic Labs şirkətinin baş icraçı direktoru olaraq qalır və süni intellektin gələcəyini formalaşdırmaqda davam edir.
Bu dəyişikliklər süni intellekt sahəsində yeni imkanlar və riskləri gündəmə gətirir. DeepMind-in idarəçiliyindəki bu dönüş həm texnoloji, həm də insanlıq üçün yeni səhifə açır.

DeepMind сменил руководство: Хассабис уходит с поста CEO
Сэр Демис Хассабис, основатель и CEO DeepMind, покидает свой пост, чтобы сосредоточиться на роли председателя компании и должности главного ученого в Alphabet. Это знаменует начало новой эры для одного из лидеров в области искусственного интеллекта.
Наследие Хассабиса и его новые обязанности
DeepMind, приобретённый Google в 2014 году за 400 миллионов фунтов стерлингов, сегодня входит в состав Alphabet с рыночной капитализацией около 4,4 триллиона долларов. В 2024 году Хассабис получил Нобелевскую премию по химии за достижения DeepMind в предсказании и проектировании структуры белков с помощью модели AlphaFold. Он уверен, что искусственный общий интеллект (AGI) уже близок к человеческому уровню.
Новый лидер — Корей Кавукчуглу
На место CEO DeepMind назначен главный технический директор компании Корей Кавукчуглу, который также получил статус старшего вице-президента. Этот шаг призван вывести развитие искусственного интеллекта в DeepMind на новый уровень.
Важные изменения в Google
В Alphabet также произошли значимые кадровые перестановки: известные инженеры Джефф Дин и Санджай Гемават покидают компанию, чтобы основать стартап Discovery Loop. Их проект будет сосредоточен на исследованиях в области машинного обучения, науки и инженерии, что отражает растущие вызовы в конкуренции с Anthropic и OpenAI.
Взгляд в будущее: технологии и человечество
По словам Хассабиса, «то, что мы сделаем сейчас, определит развитие следующего этапа цивилизации». Он продолжит работу в качестве CEO компании Isomorphic Labs, формируя будущее искусственного интеллекта. Эти изменения открывают новые возможности и риски, задавая тон для следующей главы в истории технологий и общества.