İlk dəfə: Diraq və İmec silikon kvant çiplərində 99% dəqiqlik nümayiş etdirdi
Diraq və imec şirkətləri silikon əsaslı kvant çiplərinin istehsal şəraitində laboratoriya səviyyəsindəki kimi 99% dəqiqliklə işlədiyini sübut edərək kvant hesablama sahəsində böyük irəliləyişə nail olublar. Bu nəticə, kvant kompüterlərinin kommersiya baxımından əlverişli və geniş miqyasda istehsalına yol açır.
Laboratoriyadan İstehsala Keçid
University of New South Wales (UNSW) və Avropanın nanoelektronika institutu imec-in birgə əməkdaşlığı nəticəsində hazırlanıb istehsal olunan bu çiplər əvvəlcə laboratoriya şəraitində sınaqdan keçirilib, sonra isə yarımkeçirici fabriklərdə istehsal olunub. Diraq-un qurucusu və CEO-su Andrew Dzurak bildirib ki, əvvəllər laboratoriya şəraitində əldə olunan yüksək dəqiqliyin istehsal proseslərinə tətbiqi sübut edilməmişdi. İndi isə aydın oldu ki, Diraq-ın çipləri onilliklərdir mövcud olan istehsal texnologiyaları ilə tam uyğun gəlir.
CMOS Texnologiyası və Səhv Dözümlülüyü
Bu kvant çiplər CMOS texnologiyası əsasında hazırlanıb ki, bu da gündəlik istifadə olunan mikroçiplərin istehsalında geniş tətbiq olunur. İki kubitli əməliyyatlarda 99%-dən çox dəqiqlik əldə olunması, utility-scale – yəni kommersiya baxımından sərfəli və səhv dözümlü kvant kompüterlərinin yaradılması üçün vacib addımdır. Utility-scale kompüterlər milyonlarla kubitdən ibarət olmalı və bu, kvant məlumatının səhvlərdən qorunmasını təmin etməlidir.
Bu nailiyyət kvant hesablama texnologiyalarının kommersiya tətbiqlərinə yaxınlaşdığını göstərir. Andrew Dzurakın sözlərinə görə, Diraq və imec-in əməkdaşlığı sayəsində silikon əsaslı kvant kompüterləri mövcud yarımkeçirici sənayesinin imkanlarından istifadə etməklə həm yüksək dəqiqlik, həm də geniş miqyasda istehsal oluna bilər. Gələcəkdə bu texnologiya elmdən maliyyəyə qədər müxtəlif sahələrdə inqilabi dəyişikliklərə səbəb ola bilər.

Diraq и imec добились 99% точности в силиконовых квантовых чипах
Компании Diraq и imec впервые продемонстрировали, что силиконовые квантовые чипы сохраняют 99% точность не только в лаборатории, но и в условиях промышленного производства. Это важный шаг к созданию коммерчески жизнеспособных квантовых компьютеров.
От лаборатории к промышленному выпуску
Чипы, разработанные совместно Университетом Нового Южного Уэльса (UNSW) и европейским институтом нанотехнологий imec, сначала прошли испытания в лабораторных условиях, а затем были изготовлены на полупроводниковых фабриках. Основатель и генеральный директор Diraq Эндрю Дзюрак отметил, что ранее не было доказано, что высокая точность, достигнутая в лаборатории, может быть сохранена при промышленном производстве. Теперь стало ясно, что чипы Diraq полностью совместимы с существующими производственными технологиями, которые используются уже десятилетиями.
CMOS-технология и устойчивость к ошибкам
Квантовые чипы созданы на базе CMOS-технологии — той же, что применяется для массового производства микрочипов. Достижение точности свыше 99% при операциях с двумя кубитами является ключевым для создания так называемых utility-scale квантовых компьютеров — коммерчески эффективных и устойчивых к ошибкам систем. Такие компьютеры должны состоять из миллионов кубитов и обеспечивать защиту квантовой информации от сбоев.
Этот прорыв свидетельствует о приближении квантовых технологий к коммерческому применению. По словам Эндрю Дзюрака, сотрудничество Diraq и imec позволяет использовать возможности современной полупроводниковой индустрии для производства квантовых компьютеров с высокой точностью и в больших масштабах. В будущем эта технология может привести к революционным изменениям в науке, финансах и других сферах.