Məqalələri dinləyə bilərsizProqnoz bazarlarında DOGE təcrübəsi yeni platformalara yol açır
Proqnoz bazarları indi daha çox diqqət çəkir. Bu sahədə keçmiş DOGE əməkdaşlarının iştirakı yeni dövrün başlanğıcı kimi qiymətləndirilir. Polymarket şirkəti strateji icraçı kimi Jonathan Mendelson-u işə götürüb. Mendelson əvvəl Accel-də investor kimi fəaliyyət göstərib və DOGE-də ABŞ Ümumi Xidmətlər İdarəsində işləyərək SEC sədri Paul Atkins-in müşaviri olub.
Tənzimləyici təcrübə və sürətli inkişaf
Polymarket Commodity Futures Trading Commission (CFTC) tərəfindən araşdırılır. Bu arada keçmiş CFTC tənzimləyicisi Elie Mishory 2025-ci ildə Kalshi-də baş hüquqşünas və baş tənzimləmə işləri üzrə direktor vəzifəsində çalışıb. İyun ayında isə Mishory idman yönümlü yeni proqnoz bazarı Novig-də baş hüquq və tənzimləmə işləri üzrə direktor təyin olunub. Novig-in maliyyələşmə mənbələri barədə məlumat verilməsə də, bu addım proqnoz bazarlarının tənzimlənməsi sahəsində ciddi irəliləyiş kimi qiymətləndirilir.
DOGE-də işçi heyətində dəyişikliklər
SEC 2025-ci ildə işçi heyətinin 18 faizini itirib. DOGE-də isə işçi azaldılması əsasən könüllü olub. Şirkət gənc və təcrübəsiz mühəndisləri işə götürməklə yenilənməyə gedib. Bu, proqnoz bazarlarının dinamik və sürətlə dəyişən təbiətini göstərir.
Proqnoz bazarlarının tənqidi və dəstəyi
Bəzi dövlət tənzimləyiciləri proqnoz bazarlarını qumar qanunlarını pozmaqda ittiham edir. Lakin bu sahədə aparıcı şəxslər və şirkətlər tənzimləmə ilə innovasiyanı birləşdirməyə çalışır. Mishory bunu “təbii keçid” adlandırır və qeyd edir ki, onun DOGE-dəki təcrübəsi bu sahədə ekspertləri tapmaqdan ibarət olub.
Tanınmış şəxslərin iştirakı və əməkdaşlıqlar
Donald Trump Jr. Polymarket və Kalshi-nin müşaviridir. Eyni zamanda, Trump ailəsinə məxsus sosial media platforması Truth Social Crypto.com-un proqnoz bazarı ilə marketinq əməkdaşlığı edir. Bu, proqnoz bazarlarının sosial və kommersiya sahəsində də genişlənməsini göstərir.
Proqnoz bazarları sürətlə böyüyür və tənzimləmə məsələləri bu sahənin gələcəyini müəyyən edəcək. Keçmiş DOGE əməkdaşlarının yeni platformalarda rolu isə bu prosesin mərkəzindədir.

Ветераны DOGE запускают новую эру в мире прогнозных рынков
Прогнозные рынки привлекают всё больше внимания, и участие бывших сотрудников DOGE считается началом новой эпохи. Компания Polymarket наняла Джонатана Мендельсона на должность стратегического директора. Ранее он работал инвестором в Accel и советником председателя SEC Пола Аткинса, а также занимал должность в Управлении общих служб США.
Опыт регулирования и быстрый рост
Polymarket находится под наблюдением Комиссии по торговле товарными фьючерсами США (CFTC). В 2025 году бывший регулятор CFTC Эли Мишори занял пост главного юриста и директора по регулированию в Kalshi, а в июне перешёл на аналогичную должность в новом спортивном прогнозном рынке Novig. Хотя источники финансирования Novig не раскрываются, этот шаг рассматривается как серьёзный прогресс в регулировании отрасли.
Изменения в команде DOGE
В 2025 году SEC потеряла 18% сотрудников, тогда как сокращения в DOGE были преимущественно добровольными. Компания обновляет команду, нанимая молодых и менее опытных инженеров. Это отражает динамичный и быстро меняющийся характер прогнозных рынков.
Критика и поддержка прогнозных рынков
Некоторые государственные регуляторы обвиняют прогнозные рынки в нарушении законов о азартных играх. Однако лидеры отрасли стремятся сочетать инновации с регулированием. Мишори называет этот процесс «естественным переходом» и отмечает, что его опыт в DOGE помог найти экспертов для развития сферы.
Влияние известных личностей и партнёрства
Дональд Трамп-младший является советником Polymarket и Kalshi. Кроме того, принадлежащая семье Трампов социальная сеть Truth Social сотрудничает с прогнозным рынком Crypto.com в области маркетинга. Это свидетельствует о расширении прогнозных рынков в социальных и коммерческих сферах.
Прогнозные рынки быстро развиваются, а вопросы регулирования определят их будущее. Роль бывших сотрудников DOGE в новых платформах становится ключевой в этом процессе.