Donald Trump ilk dəfə Artemis II astronavtlarını necə mükafatlandıracaq?
1972-ci ildən sonra ilk insanlı Ay missiyası olan Artemis II, kosmik səyahət tarixində yeni bir səhifə açdı. Reid Wiseman, Victor Glover, Christina Koch və Kanada Kosmik Agentliyindən Jeremy Hansen-dən ibarət heyət Ayın ətrafında 10 gün səyahət etdi. Bu, insanlığın aşağı orbitdən kənara ilk uçuşu və Ay kəşfinə qayıdışının simvolu oldu.
Mükafatlandırma mərasimi Houston şəhərində
28 avqust 2026-cı il tarixində, saat 11:00 EDT-də (1500 GMT), Houstondakı Johnson Space Center-də xüsusi bir mərasim keçiriləcək. ABŞ prezidenti Donald Trump burada astronavtları təltif edəcək. NASA administratoru Jared Isaacman da tədbirdə iştirak edəcək. Mərasim canlı yayımlanacaq.
Kongresin Kosmik Şöhrət Medalı və onun əhəmiyyəti
Artemis II astronavtları ABŞ hökumətinin ən yüksək astronavt mükafatı olan Kongresin Kosmik Şöhrət Medalına layiq görüləcəklər. Bu medal yalnız NASA astronavtlarına verilir və indiyədək 30 nəfər bu mükafata sahib olub. Məlumata görə, Reid Wiseman, Victor Glover və Christina Koch mükafatı alacaq, lakin Jeremy Hansen-in alıb-almayacağı hələ dəqiqləşməyib.
Ayda baza qurmaq üçün yeni addımlar
Artemis proqramı yaxın illərdə Ayın cənub qütbündə daimi baza yaratmağı hədəfləyir. Artemis II missiyasının uğuru bu proqramın əsas mərhələlərindən biridir və gələcək kosmik tədqiqatlar üçün vacib addımdır.
İnsanların kosmosa baxışı dəyişir
Bu mükafatlandırma mərasimi yalnız astronavtların deyil, həm də insanlığın kosmosa baxışının dəyişdiyini göstərir. 10 günlük Ay səyahətindən sonra onların həyatı və perspektivləri tamamilə fərqli olacaq. Houstondakı tədbir, kosmik tədqiqatların insan həyatına təsirini bir daha vurğulayacaq.

Трамп впервые наградит астронавтов миссии Artemis II
Первая с 1972 года пилотируемая экспедиция к Луне — миссия Artemis II — открыла новую страницу в истории космических полётов. Экипаж из Рейда Уайзмана, Виктора Гловера, Кристины Кох и канадца Джереми Хансена провёл десять дней на орбите Луны. Это был первый полёт человека за пределы низкой околоземной орбиты за последние десятилетия и символ возвращения к исследованию спутника Земли.
Церемония награждения в Хьюстоне
28 августа 2026 года в 11:00 по восточному времени США (15:00 по Гринвичу) в Космическом центре имени Джонсона в Хьюстоне состоится торжественное мероприятие. Президент США Дональд Трамп лично вручит астронавтам награды. На церемонии также будет присутствовать администратор NASA Джаред Айзекман. Мероприятие будет транслироваться в прямом эфире.
Медаль космической славы Конгресса США
Астронавты Artemis II получат Медаль космической славы Конгресса — высшую награду правительства США для космонавтов NASA. До сих пор её удостоились всего 30 человек. По имеющейся информации, Рейд Уайзман, Виктор Гловер и Кристина Кох гарантированно получат медаль, а вопрос награждения Джереми Хансена остаётся открытым.
Новые шаги к лунной базе
Программа Artemis нацелена на создание постоянной базы на южном полюсе Луны в ближайшие годы. Успех миссии Artemis II стал важным этапом в реализации этих планов и заложил основу для будущих космических исследований.
Влияние на восприятие космоса
Церемония награждения символизирует не только признание заслуг астронавтов, но и изменение отношения человечества к космосу. После десятидневного путешествия вокруг Луны их взгляды и жизнь кардинально изменятся. Мероприятие в Хьюстоне подчеркнёт значение космических исследований для жизни людей и перспектив развития науки.