Ellis AI 10 milyon dollarlıq investisiya ilə texnologiya sahəsində inqilab edir
Məqalələri dinləyə bilərsizEllis AI stealth rejimindən çıxışını və 10 milyon dollarlıq investisiyanı elan etdi
Ellis AI ötən il yaradılan süni intellekt şirkəti stealth rejimindən çıxdığını açıqlayıb. Şirkət 10 milyon dollar səhm investisiyası cəlb edib. İnvestorlar arasında First Round Capital, 645 Ventures, Harlem Capital, Khosla Ventures, Thrive Capital, Slow Capital, Kearny Jackson və Ariel Alternatives CEO-su Mellody Hobson yer alır.
Özəl kredit menecerləri üçün vahid platforma
Ellis AI özəl kredit menecerlərinin sənədlər, cədvəllər və yazışmalar kimi parçalanmış iş axınını idarə etmək üçün süni intellekt agentlərindən istifadə edir. Şirkətin məqsədi müxtəlif proqram təminatlarını, mühasibat məlumatlarını və sənədləri bir platformada birləşdirərək məlumatlarda uyğunsuzluqları aşkar etmək və portfelin monitorinqi, hesabatların hazırlanması kimi tapşırıqları avtomatlaşdırmaqdır. Ellis AI, insan qərarlarını tamamilə əvəz etmədən, ekspertlərin daha sürətli və dəqiq qərar verməsinə kömək edir.
Ryan Williams və Cadre təcrübəsi
Ellis AI-nin təsisçisi Ryan Williams 2014-cü ildə Josh və Jared Kushner ilə birlikdə daşınmaz əmlak investisiya platforması Cadre-ni yaratmışdır. Cadre 160 milyon dollardan çox investisiya cəlb edib və ən yüksək qiymətləndirmədə 800 milyon dollar dəyərində olub. 2024-cü ildə Cadre alternativ investisiya şirkəti Yieldstreet-ə satılıb. Williams deyir: “Cadre-də növbəti böyük məhdudiyyəti gördüm. Özəl bazarların ön tərəfi daha müasir və əlçatan olsa da, arxa infrastruktur parçalanmış vəziyyətdə qalırdı.”
İnsan və süni intellekt əməkdaşlığı
Ellis AI insan faktoru ilə yanaşı işləyir. Williams bildirir ki, "Əsas qərarlar və tədbirlər insan ekspertlərin əlində qalır. Süni intellekt tam avtonom işləməyəcək, amma insanları səs-küy içində sürətli və məlumatlı qərar verməyə kömək edəcək." Ellis AI, istifadəçilərin bir neçə sistemdən məlumat yükləyib, onları əl ilə müqayisə etməsinə ehtiyac qalmadan, mövcud proqram təminatları ilə inteqrasiya olunur və iş prosesini sadələşdirir.
Ellis AI-nin inkişafı süni intellektin real biznes problemlərini həll etməkdə necə effektiv olduğunu göstərir və kredit sektorunda innovasiyaların sürətlənməsinə təkan verir.

Ellis AI привлек $10 млн и меняет рынок финансовых технологий
Ellis AI создала платформу на базе искусственного интеллекта, которая помогает менеджерам по частным кредитам управлять разрозненными рабочими процессами: документами, таблицами, перепиской. Цель компании — объединить данные из разных программ и бухгалтерских систем в едином интерфейсе, выявлять несоответствия и автоматизировать задачи по мониторингу портфеля и подготовке отчетности. При этом искусственный интеллект не заменяет человека, а ускоряет и повышает точность экспертных решений.
Опыт основателя Ryan Williams и Cadre
Основатель Ellis AI Райан Уильямс ранее участвовал в создании платформы Cadre, специализирующейся на инвестициях в недвижимость. Cadre привлекла более 160 миллионов долларов и достигла оценки в 800 миллионов долларов, прежде чем в 2024 году была продана альтернативной инвестиционной компании Yieldstreet. По словам Уильямса, в Cadre он увидел ключевую проблему: «Хотя фронт-офис частных рынков стал более современным и доступным, бэк-офис оставался фрагментированным и неэффективным».
Синергия человека и искусственного интеллекта
Ellis AI строит свою работу на сотрудничестве ИИ и экспертов. Уильямс отмечает: «Ключевые решения и действия остаются за людьми. Искусственный интеллект не будет полностью автономным, но поможет специалистам быстро принимать информированные решения в условиях информационного шума». Платформа интегрируется с существующими системами, избавляя пользователей от необходимости вручную сверять данные из разных источников и упрощая рабочие процессы.
Развитие Ellis AI демонстрирует, как искусственный интеллект способен решать реальные бизнес-задачи и ускорять инновации в кредитном секторе.