Siçanlarda Əzələ İmplantları Məşqin Faydalarını İlk Dəfə Təkrarladı
Tədqiqatçılar məşqin bədənə verdiyi faydaları təqlid edən innovativ əzələ implantları hazırlayıblar. Bu implantlar siçanların dərisinin altına yerləşdirilərək onların əzələ kütləsini, gücünü və sümük sıxlığını artırıb.
Siçanlarda əzələ və sağlamlıq göstəricilərində əhəmiyyətli dəyişikliklər
8-10 həftəlik siçanlarda aparılan təcrübələrdə implantlar əzələ liflərinin qalınlaşmasına səbəb olub. Təxminən 1,5 yaşlı yaşlı siçanlarda isə implantlar daha çox əzələ kütləsi yaratmaqla yanaşı, fiziki funksiyaları da yaxşılaşdırıb. Yağlı qidalarla 16 həftə qidalanan siçanlarda isə implantlar yağ kütləsini azaltmaqla yanaşı, qlükoza və xolesterol səviyyələrinin artımını da əngəlləyib.
İltihab və orqan sağlamlığına müsbət təsirlər
Araşdırma zamanı implantların sistemli iltihab əlamətlərini azaltdığı, qaraciyər zədələnməsini yüngülləşdirdiyi və enerji sərfiyyatını artırdığı müşahidə olunub. Bu, orqanizmin ümumi sağlamlığına və yaşlanma prosesinə qarşı mübarizədə yeni imkanlar yaradır.
Kognitiv funksiyalar və davranış dəyişiklikləri
Yaşlı siçanlarda implantasiya sonrası kognitiv funksiyalarda da irəliləyiş qeydə alınıb. Siçanlar labirintdə daha çox yeni yerləri araşdıraraq beyin fəaliyyətinin yaxşılaşdığını göstəriblər.
Tədqiqatçılardan perspektiv
Institute for Stem Cells and Regenerative Medicine (Pekin) və Duke Universitetindən olan mütəxəssislər bildirirlər ki, “məşq etməyə ən çox ehtiyacı olan insanlar çox vaxt bunu edə bilmirlər”. Bu implantlar gələcəkdə belə insanların həyat keyfiyyətini artırmaq üçün yeni ümidlər yarada bilər.
İnsanlarda tətbiq və gələcək tədqiqatlar
Hal-hazırda implantların insanlarda tətbiqi və uzunmüddətli təsirləri barədə məlumat yoxdur. Lakin siçanlar üzərində əldə olunan nəticələr gələcəkdə yaşlanma və metabolik xəstəliklərlə mübarizədə yeni yanaşmaların inkişafına zəmin yaradır.
Bu yenilik məşqin faydalarını texnologiya ilə birləşdirərək, xüsusilə hərəkət məhdudiyyəti olan insanlar üçün həyat keyfiyyətini yüksəltmək potensialına malikdir.

Импланты мышц у мышей повторили эффект физических упражнений
Учёные разработали инновационные мышечные импланты, которые имитируют положительное воздействие физических упражнений на организм. Вживлённые под кожу мышей, они увеличивают мышечную массу, силу и плотность костей.
Существенные изменения в мышцах и здоровье мышей
Эксперименты на мышах 8–10 недель показали утолщение мышечных волокон после установки имплантов. У пожилых мышей около 1,5 лет наблюдалось не только увеличение мышечной массы, но и улучшение физических функций. У мышей, питающихся жирной пищей в течение 16 недель, импланты снижали жировую массу и препятствовали росту уровня глюкозы и холестерина.
Снижение воспаления и улучшение состояния органов
Исследователи отметили, что импланты уменьшали системные признаки воспаления, облегчали повреждения печени и повышали расход энергии. Это открывает новые возможности для укрепления здоровья и замедления процессов старения.
Улучшение когнитивных функций и поведения
Пожилые мыши после имплантации демонстрировали улучшение когнитивных способностей: они активнее исследовали новые участки в лабиринте, что свидетельствует о повышении мозговой активности.
Специалисты из Института стволовых клеток и регенеративной медицины в Пекине и Университета Дьюка подчёркивают: «Люди, которым наиболее необходимы физические упражнения, часто не могут их выполнять». Эти импланты могут стать новой надеждой для улучшения качества жизни таких пациентов.
Перспективы применения у людей
Пока нет данных о применении имплантов у людей и их долгосрочных эффектах. Однако полученные на мышах результаты создают основу для разработки новых методов борьбы со старением и метаболическими заболеваниями.
Эта технология сочетает пользу тренировок с инновациями и может значительно повысить качество жизни людей с ограниченной подвижностью.