Fluencify: Yaradıcı Marketinqdə İnqilab və $4.3M-lıq Böyük İnvestisiya
Stokholmda yerləşən Fluencify yaradıcı marketinq kampaniyalarını proqram agentləri vasitəsilə idarə edən innovativ platformadır. Altı ay əvvəl istifadəyə verilən bu sistem, yaradıcı işlərin əslində çoxunun yaradıcı olmadığını ortaya qoyur. Fluencify-nin baş direktoru və həmtəsisçisi Erik Romdhane deyir ki, “həm influencer, həm də agentlik tərəfdən təcrübəmdən görürəm ki, yaradıcı elementlər işin ən kiçik hissəsidir.”
4.3 milyon dollarlıq pre-seed investisiya və sürətli inkişaf
byFounders tərəfindən idarə olunan 4.3 milyon dollarlıq (təxminən 7.3 milyon AZN) pre-seed investisiya mərhələsini uğurla başa vuran Fluencify, Wave Ventures-in də dəstəyi ilə illik 2 milyon dollardan (təxminən 3.4 milyon AZN) çox davamlı gəlir əldə edib. Şirkət iyunda 130 milyon avrodan çox fond bağlayan byFounders-un portfelində önəmli yer tutur. Magnus Hambleton, byFounders tərəfdən idarə heyətinə qoşularaq əlavə təcrübə gətirib: “Məhsulların hazırlanması asanlaşdıqca, onların tanıdılması daha da önəmli olur. İstifadəçi tərəfindən yaradılan məzmun isə ən təmiz yoludur: istifadəçilər yeni istifadəçiləri cəlb edir.”
Qlobal miqyasda yaradıcılar və brendlər
Fluencify platformasında 13,000-dən çox yaradıcı aktivdir və onlar 85-dən çox ölkədə fəaliyyət göstərir. Bu yaradıcıların işlədiyi brendlərin bazar dəyəri 30 milyard dolları ötür. Şirkət əsasən istehlakçı və prosumer proqram təminatı sahəsində müştərilərlə işləyir. ABŞ-da ofis və satış komandası qurmaqla beynəlxalq genişlənməsini sürətləndirir, Stokholmda isə mühəndislərə investisiya qoyur.
İnsanlar üçün yaradıcı marketinqin gələcəyi
Fluencify səfir modeli ilə fəaliyyət göstərir; burada yaradıcılar brendlərlə təkrarlanan əməkdaşlıq edir, təkcə bir dəfə ödənişli post paylaşmırlar. Bu, yaradıcıların tapılması, əlaqə qurulması və kampaniya idarəsini asanlaşdırır. Erik Romdhane-nin gənc yaşlarından bəri yaradıcı marketinqdə çalışması şirkətin bu sahədə dərin bilik və təcrübəyə əsaslandığını göstərir.
Fluencify-nin uğuru yaradıcı marketinqdə ənənəvi yanaşmaların dəyişdiyini və texnologiyanın bu sahədə yeni imkanlar yaratdığını göstərir. Bu, həm yaradıcılar, həm də brendlər üçün daha effektiv və şəffaf əməkdaşlıq deməkdir.

Fluencify меняет рынок креативного маркетинга с инвестициями $4,3 млн
Стокгольмская платформа Fluencify предлагает инновационный подход к управлению креативными маркетинговыми кампаниями через программных агентов. Запущенная полгода назад, система выявила, что большинство проектов на самом деле не отличаются творческим подходом. Генеральный директор и сооснователь компании Эрик Ромдан отмечает: «Из моего опыта работы с инфлюенсерами и агентствами креативная составляющая — лишь малая часть всей работы».
Инвестиции и стремительный рост
Fluencify успешно завершила раунд pre-seed с привлечением 4,3 млн долларов под руководством фонда byFounders. При поддержке Wave Ventures компания уже генерирует устойчивый годовой доход свыше 2 млн долларов. В портфеле byFounders, который в июне привлек более 130 млн евро, Fluencify занимает важное место. Магнус Хэмблтон, вошедший в совет директоров от byFounders, подчеркнул: «По мере упрощения разработки продуктов их продвижение становится ключевым. Контент, создаваемый пользователями, — самый эффективный способ привлечения новых клиентов».
Глобальное сообщество креаторов и брендов
На платформе зарегистрировано более 13 000 активных креаторов из 85 стран. Общая рыночная стоимость брендов, с которыми они сотрудничают, превышает 30 млрд долларов. Fluencify ориентируется на клиентов из сферы потребительского и профессионального программного обеспечения. Компания расширяет международное присутствие, открывая офис и отдел продаж в США, а в Стокгольме усиливает инженерный состав.
Будущее креативного маркетинга для людей
Fluencify работает по модели амбассадоров: креаторы сотрудничают с брендами на постоянной основе, а не ограничиваются разовыми платными публикациями. Это упрощает поиск, коммуникацию и управление кампаниями. Личный опыт Эрика Ромдана в креативном маркетинге с юных лет подтверждает глубокое понимание отрасли.
Успех Fluencify демонстрирует смену традиционных подходов в креативном маркетинге и открывает новые возможности благодаря технологиям. Это создает более эффективное и прозрачное сотрудничество для креаторов и брендов.