GMEX Robotics MediaMeta.ai-ni alaraq robotlarda sosial zəkanı necə inqilab edir?
GMEX Robotics MediaMeta.ai şirkətini almaq üçün yekun səhmdar alqı-satqı müqaviləsi imzalayıb. MediaMeta.ai insan davranışlarının modelləşdirilməsi üzrə qabaqcıl süni intellekt texnologiyaları inkişaf etdirir. Bu texnologiya robotların insan sosial siqnallarını daha yaxşı oxumasına və başa düşməsinə imkan verəcək.
İlkin mərhələdə 30% səhm payı
GMEX Robotics əvvəlcə MediaMeta.ai-nin 30% səhm payını əldə edəcək və əlavə səhmləri alaraq nəzarət payını qazanmaq imkanı əldə edəcək. Alqı-satqı nağd pul və GMEX-in səhm paylarından ibarət olacaq. Şirkət MediaMeta.ai-nin intellektual mülkiyyətinə daimi, eksklüziv, tam ödənilmiş və royalty-free lisenziya hüququnu da qazanacaq.
İnsan davranışlarının dərin modelləşdirilməsi
MediaMeta.ai sosial zəka və insan davranışlarını modelləşdirməklə AI sistemlərinə sosial konteksti başa düşmək üçün əlavə qat təqdim edir. Bu, insan təcrübəsinin sadəcə əməliyyat deyil, münasibət, kontekst və mədəniyyətlə bağlı olduğunu vurğulayır. MediaMeta.ai-nin texnologiyası istehlakçı, qonaqpərvərlik, təhsil, səhiyyə, yaşlılara qulluq və pərakəndə satış sahələrində tətbiq olunacaq.
Gəlir və risklər
MediaMeta.ai-nin gələcək beş ildə 52.6 milyon ABŞ dolları (təxminən 89.5 milyon AZN) gəlir əldə etməsi gözlənilir. GMEX Robotics uğursuzluq halında düzəliş və ya qismən geri ödəmə hüququna malikdir. Bu, alqı-satqının risklərini azaldır.
GMEX-in gələcək planları və rəhbərin fikirləri
GMEX Robotics-in baş direktoru Sam Lu bu alqı-satqını 2026-cı ilin transformasiya ili adlandırıb: “Sosial zəka uzun müddət güclü AI sistemləri ilə insan arasında mənalı əlaqəni təmin edən itirilmiş qat olub.” GMEX MediaMeta.ai-nin texnologiyasını öz AI əsaslı robotlarına inteqrasiya etməyi planlaşdırır. Bundan əlavə, şirkət Kaliforniyada fiziki AI və simsiz SoC texnologiyası üzrə ixtisaslaşmış başqa bir şirkətdə pay almağı planlaşdırır.
İnsan və texnologiyanın yeni sintezi
Bu razılaşma robotların insanlarla daha təbii və dərin sosial əlaqə qurmasına imkan verəcək. İnsanların sosial siqnallarını daha yaxşı başa düşən robotlar, xüsusilə xidmət sektorunda insan təcrübəsini zənginləşdirəcək. Bu isə texnologiyanın insan həyatına təsirini yeni səviyyəyə qaldırır.

GMEX Robotics меняет роботов с помощью социнтеллекта MediaMeta.ai
GMEX Robotics подписала окончательное соглашение о покупке компании MediaMeta.ai, которая разрабатывает передовые технологии искусственного интеллекта для моделирования человеческого поведения. Эти технологии позволят роботам лучше считывать и понимать социальные сигналы людей.
Первоначальная покупка 30% акций с возможностью расширения
Сначала GMEX Robotics приобретет 30% акций MediaMeta.ai с опцией докупить дополнительные доли и получить контрольный пакет. Сделка будет включать как денежные средства, так и акции GMEX. Кроме того, GMEX получит постоянную, эксклюзивную, полностью оплаченную и безроялти лицензию на интеллектуальную собственность MediaMeta.ai.
Глубокое моделирование человеческого поведения
Технологии MediaMeta.ai добавляют новый уровень понимания социального контекста в AI-системы, подчеркивая, что человеческий опыт — это не только операции, но и отношения, контекст и культура. Их решения найдут применение в сферах потребительских услуг, гостеприимства, образования, здравоохранения, ухода за пожилыми и розничной торговли.
Ожидаемые доходы и снижение рисков
Прогнозируется, что MediaMeta.ai принесет доход в размере 52,6 млн долларов США за ближайшие пять лет. GMEX Robotics сохраняет право на корректировки или частичный возврат средств в случае неудачи, что снижает финансовые риски сделки.
Планы GMEX и мнение руководства
Генеральный директор GMEX Robotics Сэм Лу назвал сделку «годом трансформации 2026»: «Социальный интеллект долгое время был утерянным звеном, обеспечивающим глубокую связь между мощными AI-системами и людьми». Компания намерена интегрировать технологии MediaMeta.ai в свои AI-роботы. Также GMEX планирует инвестировать в другую калифорнийскую компанию, специализирующуюся на физических AI и беспроводных SoC-технологиях.
Новый синтез человека и технологии
Соглашение откроет роботам возможность строить более естественные и глубокие социальные связи с людьми. Роботы, лучше понимающие социальные сигналы, особенно в сфере услуг, смогут значительно улучшить пользовательский опыт. Это поднимает влияние технологий на жизнь человека на новый уровень.