İlk dəfə: Göbələklər mövzusunda 36-cı Ig Nobel mükafatları Cenevrədə təqdim edildi
36-cı Ig Nobel mükafatları bu il İsveçrənin Zürix şəhərində keçirildi. Annals of Improbable Research jurnalının təşəbbüsü ilə təşkil olunan bu tədbir elmi nailiyyətləri həm güldürərək, həm də düşündürərək işıqlandırmaq məqsədi daşıyır. Nobel mükafatlarının parodiyası olan Ig Nobel mükafatları hər il qeyri-adi, bəzən absurd görünən, amma dərin elmi məna daşıyan tədqiqatları ön plana çıxarır.
Göbələklər mövzusu və operatik mahnı
Bu ilki tədbirin əsas mövzusu göbələklər idi. Tədbirdə iştirakçılar üçün göbələklər haqqında yeni operatik mahnı ifa olundu. Bu, elmin həm ciddi, həm də əyləncəli tərəfini vurğulamaq üçün unikal bir yanaşma idi.
Mükafatları qazanan tədqiqatlar
İqtisadiyyat sahəsində mükafat yuxarı təbəqənin uşaqların şirniyyatını oğurlaması və digər etik olmayan davranışları daha çox etdiyini sübut edən tədqiqat qazandı. Kimya mükafatını isə çəyirtkə südünün inək südündən üç dəfə çox enerji daşıması haqda tədqiqat aldı. Tibbdə "Burunu necə sümürmək – burun sümürməsinin aerodinamikası" adlı tədqiqat mükafatlandırıldı. Biomexanika sahəsində öpüşün təkamül tarixi üzrə araşdırma mükafat qazandı. Fizika mükafatını isə sıçrama olmayan urinal dizaynı üzrə tədqiqat aldı.
Texnologiyada yenilik: Necroprinting
Texnologiya mükafatını "necroprinting" adlı 3D çap texnologiyası aldı. Bu tədqiqatda sivrisinek proboscisindən 3D çap başlığı kimi istifadə olunub. Tədqiqatın müəllifi Changhong Cao Kanadada, McGill Universitetində mexanika mühəndisliyi üzrə dosentdir. O, mükafatların elmi araşdırma düşüncəsini legitimləşdirdiyini vurğuladı.
Elmin cəmiyyətə təsiri
Lenoir-Rhyne Universitetindən biologiya üzrə dosent Carly Anne York mükafatların elmi dəyərini qeyd etdi. O, ABŞ iqtisadi inkişafının təxminən yarısının əsas tədqiqatlara əsaslandığını bildirdi. Bu, qeyri-adi elmin gündəlik həyatımıza və iqtisadiyyata təsirini göstərir.
Ig Nobel mükafatları hər il elmin sərhədlərini genişləndirir, insanları həm güldürür, həm də düşündürür. Bu ilki tədbir də elmin həm ciddi, həm də əyləncəli tərəfini bir daha ortaya qoydu.

В Женеве вручили 36-е премии Иг Нобель по теме грибов
36-я церемония вручения премий Иг Нобель прошла в этом году в Цюрихе, Швейцария. Инициированное журналом Annals of Improbable Research мероприятие освещает научные открытия, которые одновременно вызывают улыбку и заставляют задуматься. Премии Иг Нобель — пародия на Нобелевскую премию — ежегодно выделяют необычные, порой абсурдные, но при этом глубокие исследования.
Грибы и опера
Главной темой этого года стали грибы. Для участников мероприятия была исполнена новая опера, посвящённая грибам. Это уникальный способ подчеркнуть как серьёзную, так и развлекательную стороны науки.
Лауреаты и их исследования
В экономике премию получил проект, доказывающий, что дети из высших слоёв чаще воруют сладости и проявляют неэтичное поведение. В химии отметили исследование, показавшее, что молоко кузнечиков содержит в три раза больше энергии, чем коровье. Медицинскую премию присудили работе «Как правильно сморкаться: аэродинамика сморкания». В биомеханике наградили исследование эволюции поцелуев. В физике премию получила разработка уринотрона без брызг.
Технологический прорыв: некропечать
В области технологий победила 3D-печать под названием «necroprinting», где для печатающей головки использовали хоботок комара. Автор исследования — доцент механической инженерии Чанхон Као из Университета Макгилла в Канаде. Он отметил, что премии помогают легитимизировать научное мышление.
Влияние науки на общество
Доцент биологии из Университета Леноир-Райн Кэрли Энн Йорк подчеркнула научную ценность премий. По её словам, примерно половина экономического развития США основана на фундаментальных исследованиях. Это демонстрирует, как необычная наука влияет на повседневную жизнь и экономику.
Премии Иг Нобель ежегодно расширяют границы науки, вызывая у людей и смех, и размышления. Церемония этого года вновь показала, что наука может быть одновременно серьёзной и увлекательной.