Google AI: İstifadəçi İstəyi ilə Su Nişanlarını İlk Dəfə Söndürmək İmkanı
Məqalələri dinləyə bilərsizGoogle AI tərəfindən yaradılan məzmunlarda görünən su nişanlarını söndürmək imkanı
Google istifadəçilərə AI tərəfindən yaradılan şəkil və videolarda görünən su nişanlarını söndürmək imkanı təqdim edir. Bu funksiya Nano Banana, Omni və Lyria modellərində artıq mövcuddur və yaxın gələcəkdə Gemini və Flow video redaktorunda da tətbiq ediləcək.
Qanunla tələb olunan ölkələrdə su nişanları qalacaq
Google-un vitse-prezidenti Josh Woodward bildirib ki, bu funksiya demək olar ki, bütün ölkələrdə aktivləşdiriləcək, ancaq qanunla görünən su nişanlarının saxlanması tələb olunan ölkələrdə, məsələn, Avropa İttifaqı və Cənubi Koreyada, bu nişanlar söndürülə bilməyəcək.
Görünməyən su nişanları və metadata deaktiv edilmir
Görünməyən SynthID su nişanları və C2PA metadata isə istifadəçi tərəfindən deaktiv edilə bilməz. Bu məlumatlara çatmaq üçün istifadəçilər əlavə addımlar atmalı, məsələn, chatbot ilə əlaqə saxlamalı və ya müvafiq portalda yükləmə etməlidirlər.
Digər şirkətlərin şəffaflıq təşəbbüsləri
Suno şirkəti yeni şəffaflıq alətləri təqdim edib və bu alətlər AI tərəfindən yaradılan musiqilərin digər platformalarda etiketlənməsini təmin edir. Anthropic isə Claude modeli ilə yaradılan mətn və fayllara C2PA əsaslı görünməz su nişanları əlavə edir. Bu addımlar Avropa İttifaqının AI şəffaflığı ilə bağlı tələblərinə uyğun gəlir.
Yaradıcı nəzarət və təhlükəsizlik arasında balans
Google nümayəndələri bildirirlər ki, "Biz yaradıcı nəzarət və təhlükəsizlik arasında balans yaratmağa çalışırıq." Bu yanaşma istifadəçilərə AI vasitələri ilə yaradıcı işlərdə daha çox azadlıq verir, eyni zamanda saxtakarlıq və sui-istifadənin qarşısını almağa kömək edir.
Bu yeniliklər AI məzmununun şəffaflığını artırmaq və istifadəçilərə elastik idarəetmə imkanları təqdim etmək məqsədi daşıyır. Lakin qanuni tələblər və təhlükəsizlik məsələləri hələ də ön plandadır və gələcəkdə AI etikası və hüququ sahəsində müzakirələrin davam edəcəyini göstərir.

Google разрешил отключать водяные знаки на AI-изображениях
Вы можете слушать статьиGoogle открывает пользователям возможность отключать водяные знаки на AI-контенте
Google внедряет новую функцию, позволяющую пользователям отключать видимые водяные знаки на изображениях и видео, созданных искусственным интеллектом. Сейчас эта опция доступна в моделях Nano Banana, Omni и Lyria, а в ближайшее время появится в редакторе видео Gemini и Flow.
Ограничения по законодательству сохраняют водяные знаки в ряде стран
Вице-президент Google Джош Вудворд отметил, что функция будет активна почти во всех странах, но в регионах с законодательным требованием сохранять водяные знаки, таких как Европейский союз и Южная Корея, отключить их нельзя.
Невидимые водяные знаки и метаданные остаются обязательными
При этом невидимые водяные знаки SynthID и метаданные C2PA отключить нельзя. Для доступа к этим данным пользователям потребуется выполнить дополнительные действия — например, связаться с чат-ботом или загрузить файл на специальный портал.
Другие компании усиливают прозрачность AI-контента
Компания Suno представила новые инструменты прозрачности, которые обеспечивают маркировку AI-созданной музыки на различных платформах. Anthropic внедряет невидимые водяные знаки на базе C2PA в тексты и файлы, созданные моделью Claude. Эти инициативы соответствуют требованиям ЕС по прозрачности искусственного интеллекта.
Баланс между творческим контролем и безопасностью
Представители Google подчеркивают, что стремятся найти баланс между свободой творчества и защитой от злоупотреблений. Нововведения дают пользователям больше контроля над AI-контентом, одновременно снижая риски мошенничества и неправомерного использования.
Эти изменения направлены на повышение прозрачности AI-контента и расширение возможностей управления им. Однако законодательные ограничения и вопросы безопасности остаются приоритетом, что свидетельствует о продолжающихся дискуссиях в области этики и права искусственного интеллекта.