Günəşdə Qeyri-Simmetrik Koronal Kütlə Püskürməsi İlk Dəfə Rekord Qırdı
2024-cü ilin dekabrında Günəşdə qeyri-simmetrik koronal kütlə püskürməsi (CME) baş verdi. Hadisə 15 dekabr saat 00:48 UT-də başladı və rekord sayda – 17 kosmik aparat tərəfindən izlənildi. Əvvəlki rekord 10 aparat idi.
CME-nin qeyri-adi quruluşu və hərəkəti
CME iki asimmetrik lobdan ibarət idi: biri digərindəndən daha sürətli hərəkət edirdi. Sürətli lob Yer və Mars istiqamətində, orta sürəti 840 km/saniyə olmaqla irəliləyirdi. Yavaş lob isə STEREO-A aparatına doğru hərəkət edir, sürəti 534 km/saniyədən 400 km/saniyəyə qədər azalmışdı. NASA-ESA birgə missiyası SOHO yalnız yavaş lobu müşahidə edə bildi.
Kosmik aparatların rolu və müşahidələr
CME 0.35 astronomik vahid (AU) məsafədə, Günəşə ən yaxın planet Merkuriyə yaxın, Avropa Kosmik Agentliyinin BepiColombo missiyasının yaxınlığında aşkarlandı. Dekabrın 17-də Yer ətrafında çoxsaylı aparatlarla müşahidə edildi. Avropa Solar Orbiter missiyası isə 0.94 AU məsafədə və Yer-Günəş xəttindən 10 dərəcə kənarda olmasına baxmayaraq CME-ni aşkar etmədi. Sürətli lob 1.19 AU məsafədə, NASA-nın Europa Clipper missiyası tərəfindən qeydə alındı. Marsda isə artıq fəaliyyətdə olmayan MAVEN missiyası 19-20 dekabr tarixlərində CME-ni hiss etdi.
Elm adamlarının fikirləri və gələcək perspektivlər
Johns Hopkins Universitetinin Applied Physics Laboratory laboratoriyasından Adrienn Luspay-Kuti bildirdi ki, "Bu, bir CME-ni izləmək üçün rekord sayda kosmik aparat idi." CME-nin qeyri-simmetrik quruluşunun səbəbi hələ məlum deyil və belə asimmetrik CME-lərin nə qədər tez-tez baş verdiyi hələ araşdırılır. Bu hadisə gələcək insan kosmik kəşfiyyatı üçün vacib məlumatlar təqdim edir.
İnsan və texnologiyaya təsiri
Bu qeyri-adi CME Günəş küləyi ilə qarşılıqlı təsir nəticəsində hər iki lobun sürəti azaldı. Kosmik aparatların çoxsaylı müşahidələri sayəsində alimlər Günəşdən gələn belə hadisələrin təbiətini daha dərindən anlaya bilirlər. Bu, gələcəkdə kosmik missiyaların təhlükəsizliyinin təmin olunması və Yerə təsir edən kosmik hava hadisələrinin proqnozlaşdırılması üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir.

На Солнце зафиксировали рекордное несимметричное корональное выбросы
В декабре 2024 года на Солнце произошёл необычный корональный выброс массы (КВМ) с асимметричной структурой. Событие началось 15 декабря в 00:48 по всемирному времени и было зафиксировано рекордным числом — 17 космическими аппаратами. Ранее максимальное количество наблюдателей составляло 10.
Особенности структуры и движения выброса
Выброс состоял из двух асимметричных лобов: один двигался значительно быстрее другого. Быстрый лоб направлялся в сторону Земли и Марса со средней скоростью около 840 км/с. Медленный лоб двигался в сторону аппарата STEREO-A, его скорость снизилась с 534 до 400 км/с. Совместная миссия NASA и ESA SOHO смогла зафиксировать только медленный лоб.
Роль космических аппаратов в наблюдениях
Корональный выброс был обнаружен на расстоянии 0,35 астрономической единицы (около 52 млн км) от Солнца, рядом с ближайшей к звезде планетой Меркурий, вблизи миссии Европейского космического агентства BepiColombo. 17 декабря выброс наблюдали многочисленные аппараты на орбите Земли. Миссия Solar Orbiter, находившаяся на расстоянии 0,94 а.е. и в 10 градусах от линии Земля-Солнце, не зафиксировала выброс. Быстрый лоб был зарегистрирован аппаратом NASA Europa Clipper на расстоянии 1,19 а.е. На Марсе выброс почувствовал аппарат MAVEN, который уже не активен, 19–20 декабря.
Мнение экспертов и перспективы исследований
Адриенн Луспай-Кути из Лаборатории прикладной физики Университета Джонса Хопкинса отметила: «Это рекордное количество космических аппаратов, наблюдавших один корональный выброс». Причины асимметричной структуры КВМ пока остаются неизвестными, а частота таких событий требует дальнейшего изучения. Эти данные важны для будущих космических миссий и понимания солнечной активности.
Влияние на технологии и человека
Взаимодействие выброса с солнечным ветром привело к снижению скорости обоих лобов. Многочисленные наблюдения позволяют учёным глубже понять природу подобных солнечных явлений. Это критично для обеспечения безопасности космических аппаратов и прогнозирования космической погоды, влияющей на Землю и будущие пилотируемые полёты.