Harvarddan İlk Dəfə: Kvant Hesablama Üçün Ultra Nazik Metasəth İnqilabı
Harvard Universitetinin mühəndislik məktəbində aparılan tədqiqat nəticəsində insan saçından daha nazik, ultra incə metasəth hazırlanıb. Bu metasəth kvant hesablama sahəsində istifadə olunan iri və mürəkkəb optik komponentləri tək bir nazik, nanostrukturlaşdırılmış qatla əvəz edə bilər.
Metasəthin unikal xüsusiyyətləri
Metasəth kvant fotonlarını dolaşdıra bilir və dalğa bələdçiləri və digər ənənəvi optik cihazların yerinə keçərək kvant əməliyyatlarını həyata keçirir. Onun sabitliyi, möhkəmliyi, sadə istehsalı və aşağı optik itkisi bu texnologiyanı daha geniş tətbiq üçün əlverişli edir.
Qraf nəzəriyyəsi və dizaynın rolu
Tədqiqatda qraf nəzəriyyəsindən istifadə olunaraq metasəthin dizaynı sadələşdirilib. Bu yanaşma fotonların qarşılıqlı təsirini vizual şəkildə təhlil etməyə və kvant şəbəkələrinin miqyasını artırmağa imkan verir. Beləliklə, bu texnologiya kvant hesablama sistemlərinin genişlənməsində əsas rol oynaya bilər.
Tədqiqatın aparıldığı mərkəzlər və maliyyələşmə
Tədqiqat Harvard John A. Paulson Mühəndislik Məktəbində və Harvard Universitetinin Nanosəviyyəli Sistemlər Mərkəzində aparılıb. Layihə ABŞ Hərbi Hava Qüvvələrinin Elmi Tədqiqat Ofisi (AFOSR) tərəfindən maliyyələşdirilib.
Layihənin baş müəllifi Kerolos M.A. Yousef bildirir ki, “Biz miqyaslandırma problemini həll etməkdə böyük texnoloji üstünlük təqdim edirik.” Federico Capasso əlavə edir: “Bu yanaşma optik kvant kompüterləri və şəbəkələrinin miqyasını artırmaq üçün yeni imkanlar yaradır və metasəthlərin dizaynı ilə kvant optik vəziyyətlərini birləşdirir.”
Bu kəşf kvant hesablama texnologiyalarının daha əlçatan və geniş miqyasda tətbiqinə yol açır. İnsan saçından incə olan bu metasəthlər sayəsində gələcəkdə daha sürətli, daha effektiv kvant kompüterləri və şəbəkələri qurmaq mümkün olacaq. Tədqiqat həmçinin kvant texnologiyalarının gündəlik həyatımıza inteqrasiyasını sürətləndirə bilər.

Гарвард создал ультратонкий мета­слой для квантовых вычислений
Учёные Гарвардского университета разработали мета­слой толщиной меньше человеческого волоса, способный заменить громоздкие оптические компоненты в квантовых вычислениях. Этот наноструктурированный слой упрощает и ускоряет квантовые операции.
Уникальные свойства мета­слоя
Мета­слой умеет запутывать квантовые фотоны и выполняет функции, которые раньше требовали сложных оптических устройств, таких как волноводы. Он отличается высокой стабильностью, прочностью, простотой производства и низкими оптическими потерями, что делает технологию перспективной для масштабирования.
Роль теории графов в дизайне
Исследователи применили теорию графов для упрощения конструкции мета­слоя. Такой подход позволяет визуализировать взаимодействие фотонов и расширять квантовые сети, что критично для развития квантовых вычислительных систем.
Место и финансирование исследования
Работа проводилась в Школе инженерии имени Джона А. Полсона и Центре наносистем Гарвардского университета. Проект финансировался Научно-исследовательским управлением Военно-воздушных сил США (AFOSR).
Руководитель проекта Керолос М.А. Юсеф отметил: «Мы предлагаем технологическое решение проблемы масштабирования». Федерико Капассо добавил: «Этот подход открывает новые возможности для расширения оптических квантовых компьютеров и сетей, объединяя дизайн мета­слоев с квантовыми оптическими состояниями».
Влияние на жизнь и перспективы
Открытие может сделать квантовые вычисления более доступными и масштабируемыми. Ультратонкие мета­слои позволят создавать более быстрые и эффективные квантовые компьютеры и сети. Это ускорит интеграцию квантовых технологий в повседневную жизнь и откроет новые горизонты для науки и техники.