İlk dəfə: Havayda sualtı robot real okeanda uğurla sınaqdan keçdi
Makai Ocean Engineering, Inc. və Havay Universiteti 2011-ci ildən bəri birgə inkişaf etdirdikləri "Bottom-Skimming AUV" adlı sualtı robotun noyabr 2014-cü ildə real okean şəraitində sınağını uğurla keçirdilər. Bu robot həm dəniz dibində sürünmək, həm də sərbəst üzmək qabiliyyətinə malikdir.
Robotun unikal hərəkət rejimləri
"Bottom-Skimming AUV" öz çəkisini avtomatik tənzimləmə xüsusiyyətinə malikdir və üç üzmə rejimi tətbiq edir: aşağı, orta və yüksək. Aşağı rejimdə robot dəniz dibinə tam təzyiq göstərərək sürünür, orta rejimdə isə yüngül sürüşmə ilə dibdə hərəkət edir. Yüksək üzmə rejimində isə maneələri aşmaq üçün dəniz dibindən qalxır.
Okeanoqrafik sensorlarla təchiz olunub
Robotun gövdəsində daşıdığı okeanoqrafik sensorlar dəniz dibinə quraşdırılır və ətraf mühitin monitorinqini təmin edir. Bu sensorlar uzaqdan müşahidə və ekoloji tədqiqatlar üçün istifadə olunur.
Makai şirkətinin dəniz texnologiyalarındakı təcrübəsi
1973-cü ildən Havayda fəaliyyət göstərən Makai Ocean Engineering okean mühəndisliyi və sualtı texnologiyalar sahəsində ixtisaslaşıb. Şirkət sualtı kabellərin basdırılması üçün patentə malikdir və bu layihə onun texnoloji imkanlarını genişləndirir.
Yeni imkanlar
"Bottom-Skimming AUV"-nin uğurlu sınağı okeanların dərinliklərində tədqiqat və monitorinq işlərini daha effektiv həyata keçirməyə imkan verir. Bu robotun müxtəlif üzmə rejimləri və sensorları sayəsində dəniz dibində mürəkkəb şəraitdə daha səmərəli fəaliyyət göstərmək mümkündür. Layihənin gələcəkdə okean elmləri və mühafizəsi sahəsində əhəmiyyətli töhfələr verməsi gözlənilir.

Впервые: подводный робот успешно испытан в открытом океане
Компания Makai Ocean Engineering и Университет Гавайев в ноябре 2014 года впервые провели успешные испытания подводного робота «Bottom-Skimming AUV» в реальных океанских условиях. Этот аппарат способен как ползать по морскому дну, так и свободно плавать.
Уникальные режимы движения робота
«Bottom-Skimming AUV» оснащён системой автоматической регулировки веса и может работать в трёх режимах плавания: низком, среднем и высоком. В низком режиме робот плотно прижимается к морскому дну и ползёт по нему, в среднем — скользит над дном с лёгким отрывом, а в высоком режиме поднимается над препятствиями.
Океанографические сенсоры для мониторинга
На корпусе робота установлены океанографические датчики, которые размещаются на морском дне и обеспечивают мониторинг окружающей среды. Эти сенсоры предназначены для дистанционного наблюдения и экологических исследований.
Опыт Makai в морских технологиях
Компания Makai Ocean Engineering работает на Гавайях с 1973 года и специализируется на инженерии океана и подводных технологиях. Она владеет патентом на прокладку подводных кабелей, а данный проект расширяет её технологические возможности.
Новые горизонты для океанологии
Успешные испытания «Bottom-Skimming AUV» открывают новые возможности для проведения исследований и мониторинга в глубоководных условиях. Благодаря разнообразным режимам плавания и встроенным сенсорам робот способен эффективно работать в сложных условиях морского дна. В будущем проект может внести значительный вклад в развитие океанологических наук и охрану морской среды.