Süni İntellekt 75 İllik Kimya Səhvlərini Necə Aşkar Etdi?
Kimya sahəsində 75 illik istinad bazasında olan səhvlər süni intellekt (AI) alətləri tərəfindən aşkar edilib. Zhejiang Lab-da nəzəri kimya üzrə çalışan Sebastian Pios-un rəhbərliyi ilə AI modeli molekulların qaynama nöqtələrini proqnozlaşdırarkən uzun illərdir qəbul edilən məlumatlarla ziddiyyət təşkil edən nəticələr göstərib. Pios ilkin olaraq AI modelinin səhv olduğunu düşündüyü halda, əl ilə yoxlama zamanı istinad bazasındakı məlumatların səhv olduğu üzə çıxıb. Bu, elmi mənbələrdə uzun müddət gizlənmiş səhvlərin süni intellekt vasitəsilə aşkar olunmasının nümunəsidir.
Elmi məqalələrdə səhvlərin artması və AI-nin rolu
SAI Labs şirkətinin 2026-cı il Beynəlxalq Maşın Öyrənməsi Konfransında (ICML) təqdim olunan 168 məqaləni AI ilə yoxlaması nəticəsində məlum olub ki, 92 məqalədən yalnız 34-də ən azı 5 iddiadan 2-dən çoxu təkrarlana bilib. Yalnız 8 məqalədə AI agentləri iddiaların 80%-dən çoxunu təkrarlaya bilib. Başqa bir tədqiqatda isə NeurIPS konfransında yayımlanan məqalələrdə səhvlərin 2021-ci ildə 3.8-dən 2025-ci ildə 5.9-a yüksəldiyi, yəni 55% artım olduğu müəyyən edilib.
Norveçin Trondheim şəhərində yerləşən Norwegian University of Science and Technology-dən kompüter alimi Odd Erik Gundersen AI fakt-yoxlayıcıların da insanlar kimi səhv edə biləcəyini vurğulayır: “AI alətləri insanlar kimi səhv edir”. Stanford Universitetindən James Zou isə AI-nin elmi məlumatları böyük miqyasda sürətlə yoxlama qabiliyyətini yüksək qiymətləndirir: “Ən böyük fərq bu işi əvvəllər mümkün olmayan miqyasda etməkdir”.
Together AI şirkətindən maşın öyrənməsi mütəxəssisi Federico Bianchi bildirir ki, AI əsasən formulalar, hesablamalar və rəqəmlərdəki obyektiv səhvləri yoxlayır, subyektiv məsələlər isə insanlara buraxılır: “AI hər şeyi etməməlidir, yenilik və əhəmiyyət kimi qərarlar insanlara aid olmalıdır”.
İnsanlar və elm üçün yeni imkanlar
Bu kəşflər elmi araşdırmaların keyfiyyətinə diqqəti artırır və səhvlərin sürətlə aşkarlanması yeni tədqiqatların daha etibarlı olmasına şərait yaradır. Elm adamları AI-nin köməyi ilə daha sürətli və dəqiq nəticələr əldə edə bilərlər ki, bu da elmin inkişafında yeni mərhələdir.
Süni intellektin elmi səhvləri aşkarlaması insanın yaratdığı məlumatların yenidən qiymətləndirilməsinə və təkmilləşdirilməsinə imkan verir. Bu isə həm elmi ictimaiyyət, həm də cəmiyyət üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir.

Искусственный интеллект выявил ошибки в химии, скрытые 75 лет
Искусственный интеллект (ИИ) выявил ошибки в химических данных, которые оставались незамеченными в течение 75 лет. Под руководством Себастьяна Пиоса из Zhejiang Lab модель ИИ, прогнозируя температуры кипения молекул, показала результаты, противоречащие устоявшимся данным. Первоначально исследователь сомневался в работе ИИ, но ручная проверка подтвердила, что ошибки были в самой базе данных. Это пример того, как ИИ помогает обнаруживать давно скрытые научные неточности.
Рост числа ошибок в научных публикациях и роль ИИ
Компания SAI Labs проанализировала 168 научных статей, представленных на Международной конференции по машинному обучению (ICML) 2026 года, с помощью ИИ. Результаты показали, что из 92 статей только в 34 удалось воспроизвести более двух из пяти заявленных утверждений. Лишь в восьми статьях ИИ подтвердил более 80% утверждений. Другие исследования выявили, что количество ошибок в статьях, опубликованных на конференции NeurIPS, выросло с 3,8 в 2021 году до 5,9 в 2025-м, что составляет рост на 55%.
Одд Эрик Гундерсен, специалист по компьютерным наукам из Норвежского университета науки и технологий, отмечает: «ИИ-инструменты ошибаются так же, как и люди». Джеймс Зоу из Стэнфордского университета подчеркивает преимущество ИИ в масштабной и быстрой проверке научных данных: «Главное отличие — возможность выполнять эту работу в недоступных ранее масштабах».
Федерико Бьянки из компании Together AI добавляет, что ИИ в основном выявляет объективные ошибки в формулах, расчетах и числах, а субъективные вопросы остаются за людьми: «ИИ не должен делать всё, решения о новизне и значимости должны принимать люди».
Новые возможности для науки и общества
Обнаружение ошибок с помощью ИИ повышает качество научных исследований и способствует более надежным результатам. Ученые могут быстрее и точнее проверять данные, что открывает новую страницу в развитии науки.
Использование ИИ для выявления ошибок в научных данных позволяет переосмыслить и улучшить созданные человеком знания. Это имеет большое значение как для научного сообщества, так и для общества в целом.