IMTS 2026: Çikaqoda Sənaye Texnologiyalarında İnqilabi Dəyişikliklər
Sentyabrın 14-dən 19-dək Çikaqoda keçiriləcək IMTS 2026 Qərb yarımkürəsinin ən böyük sənaye texnologiyaları sərgisi olacaq. Tədbirdə 1,600 sərgiçi və 89,000-dən çox iştirakçı gözlənilir, sərgi sahəsi isə 1.2 milyon kvadrat fut təşkil edir. Bu tədbir sənayenin gələcəyini formalaşdıracaq texnoloji yenilikləri təqdim edir.
AMT Emerging Technology Center-in innovasiyaları
Sərginin diqqət mərkəzində AMT Emerging Technology Center (ETC) dayanır. Burada quadcopter dronlar və 11 fut (təxminən 3.35 metr) hündürlüyündə olan Aires Tide adlı uçuş vasitəsi nümayiş olunur. ETC ABŞ Enerji Departamentinin (DOE) Oak Ridge Milli Laboratoriyasının Manufacturing Demonstration Facility (MDF) tərəfindən hazırlanmış tam istehsal hüceyrəsini təqdim edir. Burada avtomatlaşdırma, çıxarma və əlavə istehsal texnologiyaları bir araya gətirilir.
Aires Tide: Sənayedə sürət və qənaət
Aires Tide layihəsi DOE-nin Genesis Mission təşəbbüsünün nəticəsidir və Sandia Milli Laboratoriyası tərəfindən idarə olunur. Layihədə Sandia CAMINO, Lawrence Livermore, Los Alamos Milli Laboratoriyaları və Kansas City Nuclear Security Campus iştirak edir. 11 fut (təxminən 3.35 metr) hündürlüyündə olan bu uçuş vasitəsi Velo3D Sapphire XC metal əlavə istehsal sistemi ilə Inconel 718 materialından hazırlanıb. 2026-cı ilin mayında yarım ölçülü modeli 32,000 fut (təxminən 9,750 metr) hündürlükdən U.S. Army Dugway Proving Ground-da uğurla sınaqdan keçirilib. Bu inkişaf ənənəvi istehsaldan 7 dəfə sürətli və 15 dəfə daha ucuzdur.
Süni intellekt və avtomatlaşdırma istehsalı necə dəyişdirir
Süni intellekt dizayn prosesini günlər və saatlarla sürətləndirir. ETC nümayişində "ETC yeni texnologiyaları və innovativ düşüncəni ABŞ sənaye bazasını gücləndirmək və fasilələr zamanı sürətli istehsal imkanları yaratmaq üçün necə istifadə edə biləcəyimizi göstərir" deyilir. IMTS-də həmçinin Mazak-ın ABŞ-da istehsal olunan VC-Ez-20X CNC və yeni aşağı qiymətli 5-oxlu VC-Ez WAAM (tel ark əlavə istehsalı) sistemləri dron istehsalı üçün istifadə olunur. FANUC robotları, Edgewater Automation inteqrasiyası, MTConnect standartı, Open Mind (HyperMILL) CAD/CAM proqramı, Kennametal alətləri və Schunk iş tutucuları da sərgidə nümayiş olunur.
Sənayedə yeni dövrün başlanğıcı
IMTS 2026 sənayenin gələcəyinə işıq tutan, istehsal proseslərini sürətləndirən və xərcləri azaldan texnoloji yenilikləri təqdim edir. İştirakçılar yeni avadanlıqlarla tanış olur, süni intellektin və avtomatlaşdırmanın istehsala necə inteqrasiya olunduğunu görürlər. Bu, sənaye işçiləri və istehsalçılar üçün yeni imkanlar açır, həmçinin iqtisadiyyatın dayanıqlığını artırır.

IMTS 2026 в Чикаго: революция в промышленной технологии
С 14 по 19 сентября в Чикаго пройдет IMTS 2026 — крупнейшая выставка промышленных технологий в западном полушарии. Ожидается участие 1600 экспонентов и более 89 000 посетителей. Общая площадь выставки составит 111 500 квадратных метров. Это событие станет площадкой для демонстрации технологических новшеств, которые определят развитие отрасли.
Инновации Центра перспективных технологий AMT
В центре внимания выставки — Центр перспективных технологий AMT (ETC). Здесь представят квадрокоптеры и летательный аппарат Aires Tide высотой около 3,35 метра. ETC демонстрирует полностью интегрированную производственную ячейку, разработанную в рамках Производственного демонстрационного центра (MDF) Национальной лаборатории Оук-Ридж при Министерстве энергетики США. В ней объединены технологии автоматизации, удаления и аддитивного производства.
Aires Tide: скорость и экономия в промышленности
Проект Aires Tide реализуется в рамках инициативы Genesis Mission Министерства энергетики и курируется Национальной лабораторией Сандия. В нем участвуют также лаборатории Лоуренса Ливермора, Лос-Аламоса и ядерный центр безопасности Канзас-Сити. Летательный аппарат высотой 3,35 метра изготовлен из сплава Inconel 718 с помощью системы аддитивного производства Velo3D Sapphire XC. В мае 2026 года его полноразмерная модель успешно прошла испытания на высоте 2970 метров на полигоне армии США Dugway Proving Ground. Эта технология в семь раз быстрее и в 15 раз дешевле традиционного производства.
Как искусственный интеллект и автоматизация меняют производство
Искусственный интеллект ускоряет процессы проектирования с недель и дней до часов и минут. В ETC отмечают: «Мы показываем, как новые технологии и инновационное мышление могут укрепить промышленную базу США и обеспечить быстрое производство в периоды сбоев». На IMTS также представлены станки Mazak VC-Ez-20X и новая доступная 5-осевая система VC-Ez WAAM для производства дронов. Демонстрируются роботы FANUC, интеграция Edgewater Automation, стандарт MTConnect, CAD/CAM-программа Open Mind (HyperMILL), инструменты Kennametal и захваты Schunk.
Начало новой эры в промышленности
IMTS 2026 освещает будущее производства, предлагая технологии, которые ускоряют процессы и сокращают затраты. Участники знакомятся с новейшим оборудованием и видят, как искусственный интеллект и автоматизация интегрируются в производство. Это открывает новые возможности для работников и производителей, а также повышает устойчивость экономики.