İtlərin səs nəzarəti insan nitqinin sirrlərini necə açır?
İtlər minilliklərdir insanlarla birgə yaşayır, lakin onların səslərini necə idarə etdikləri hələ tam aydın deyil. Budapeştdə aparılan K9VocLearn layihəsi beş ildir bu sirri araşdırır. Avropa Birliyi tərəfindən maliyyələşdirilən bu tədqiqat, itlərin səslərini dəyişdirmə və nəzarət etmə qabiliyyətini öyrənir.
İtlərin vokal davranışları və evcilləşmə
Eötvös Loránd Universitetinin bioakustika üzrə tədqiqatçısı Dr. Tamás Faragó bildirir ki, “vokal öyrənmə insan nitqinin əsas şərtidir”. İtlər uzun müddət evcilləşmə nəticəsində səslərini istifadə etmə qabiliyyətlərini dəyişdiriblər. Vəhşi itlərdən fərqli olaraq, evcil itlər demək olar ki, hər vəziyyətdə hürürlər. Budapeştdəki BARKS Lab isə itlərin könüllü şəkildə səslər çıxarma qabiliyyətini araşdırır.
Layihənin məqsədləri və metodları
K9VocLearn layihəsi həm çox danışan, həm də az səslənən itləri tədqiq edir. İtlərə təlim zamanı öz razılıqlarını bildirmək öyrədilir ki, bu da onların səslərini nəzarət etmə qabiliyyətini ölçməyə imkan verir. Layihə çərçivəsində vətəndaş elmi çağırışı keçiriləcək, sahiblər itlərin səslərini və davranışlarını qeyd edəcəklər. Həmçinin, DNA nümunələri və davranış sorğuları toplanacaq.
İnsan nitqinin təkamülünə işıq tutan tədqiqat
Bu tədqiqat yalnız itlərin vokal qabiliyyətlərini anlamaqla kifayətlənmir, həm də insan nitqinin təkamülünü dərinləşdirmək məqsədi daşıyır. Tədqiqatçılar ümid edirlər ki, gələcəkdə itlərin emosiyalarını səslərindən müəyyən edən cihazlar hazırlanacaq.
İnsan və it arasında yeni əlaqələr
Layihə itlərin səslərini idarə etmə qabiliyyətini ölçməklə yanaşı, insanların ev heyvanları ilə daha dərin və anlaşılır ünsiyyət qurmasına da şərait yaradır. Bu, həm it sahibləri, həm də tədqiqatçılar üçün yeni imkanlar açır. Gələcəkdə daha çox könüllü it layihəyə qoşulacaq və tədqiqat genişlənəcək.

Как собаки управляют голосом и что это раскрывает о речи человека
Собаки живут рядом с людьми тысячи лет, но механизмы управления их голосом остаются загадкой. В Будапеште уже пять лет работает проект K9VocLearn, который изучает, как собаки изменяют и контролируют свои звуки. Исследование финансируется Европейским союзом и направлено на понимание вокальных способностей собак.
Вокальное поведение и одомашнивание собак
По словам Тамаша Фараго, исследователя биоакустики из Университета Этвёша Лоранд, «обучение голосу — ключевой элемент человеческой речи». В процессе одомашнивания собаки изменили способы использования своих голосовых сигналов. В отличие от диких собак, домашние почти всегда лают в разных ситуациях. Лаборатория BARKS в Будапеште изучает, как собаки добровольно издают звуки и управляют ими.
Цели и методы проекта
Проект K9VocLearn исследует как очень разговорчивых, так и тихих собак. Животных обучают выражать согласие голосом, что позволяет оценить их способность контролировать звуки. В рамках проекта планируется гражданская научная инициатива: владельцы будут записывать звуки и поведение своих питомцев, а также собирать образцы ДНК и заполнять анкеты о поведении.
Вклад в понимание эволюции человеческой речи
Исследование не ограничивается только вокальными способностями собак — оно направлено на углубление знаний об эволюции человеческой речи. Ученые надеются, что в будущем появятся устройства, способные определять эмоции собак по их голосу.
Новые горизонты общения между человеком и собакой
Изучение контроля звуков у собак открывает путь к более глубокому и понятному общению между людьми и их питомцами. Это расширяет возможности как для владельцев, так и для исследователей. В будущем к проекту присоединится больше добровольцев, и исследования продолжатся.