Kaliforniyada Diablo Canyon nüvə stansiyasının fəaliyyəti 20 il uzadılır – Niyə bu addım vacibdir?
Kaliforniyanın enerji sistemində Diablo Canyon nüvə stansiyası xüsusi yer tutur. Bu stansiya Kaliforniyanın elektrik ehtiyacının təxminən 10%-ni təmin edir və aşağı karbonlu enerji mənbəyi kimi ətraf mühitin qorunmasına töhfə verir. Əvvəlcə 2025-ci ildə bağlanması planlaşdırılan stansiya indi 20 il daha fəaliyyət göstərəcək.
ABŞ Energetika Nazirliyinin maliyyə dəstəyi
ABŞ Energetika Nazirliyi Pacific Gas and Electric (PG&E) şirkətinə Diablo Canyon nüvə stansiyasının fəaliyyətinin davam etdirilməsi üçün 271 milyon dollar (təxminən 460 milyon AZN) maliyyə ayırıb. Bu vəsait reaktorların təmiri, avadanlıqların yenilənməsi, yanacaq alınması və gözlənilməz xərclərin qarşılanması üçün istifadə olunacaq. PG&E artıq iki reaktor üçün 20 illik lisenziya uzadılması alıb. Civil Nuclear Credit proqramı çərçivəsində şirkət ümumilikdə 1.1 milyard dollar (təxminən 1.87 milyard AZN) maliyyə dəstəyi ala bilər.
Enerji təhlükəsizliyi və iş yerləri
Ted Garrish, ABŞ Energetika Nazirliyinin Nüvə Enerjisi üzrə köməkçi katibi, bildirib ki, “Diablo Canyon-un fəaliyyətinin davam etdirilməsi Kaliforniyanın artan ucuz, etibarlı və təhlükəsiz elektrik tələbatını ödəmək üçün həyati əhəmiyyət daşıyır.” Bu nüvə stansiyası yalnız enerji təminatını deyil, həm də minlərlə yüksək maaşlı iş yerini qoruyur. Reaktorların işləməsi elektrik şəbəkəsinin sabitliyini təmin edir və ABŞ-ın enerji təhlükəsizliyini gücləndirir.
Civil Nuclear Credit proqramı ABŞ-da nüvə enerjisinin qorunması və inkişafı üçün mühüm addımdır. Jack Thomas qeyd edir ki, “Energetika Nazirliyi Amerikanın nüvə enerjisini tam potensialına çatdırmaq üçün sadiqdir.” Diablo Canyon nüvə stansiyasının fəaliyyəti Kaliforniyanın enerji gələcəyində əsas rol oynamağa davam edəcək, həm ekoloji, həm də sosial baxımdan dəyərli bir mənbə olaraq qalacaq.

В Калифорнии продлили работу АЭС Diablo Canyon на 20 лет
Атомная электростанция Diablo Canyon обеспечивает около 10% электроэнергии Калифорнии и играет важную роль в снижении углеродного следа региона. Изначально планировавшаяся к закрытию в 2025 году, станция теперь продолжит работу ещё два десятилетия.
Финансовая поддержка Министерства энергетики США
Министерство энергетики США выделило компании Pacific Gas and Electric (PG&E) 271 миллион долларов на продление эксплуатации Diablo Canyon. Средства пойдут на ремонт реакторов, обновление оборудования, закупку топлива и непредвиденные расходы. PG&E уже получила 20-летнюю лицензию на оба реактора. В рамках программы Civil Nuclear Credit компания может получить до 1,1 миллиарда долларов поддержки.
Энергетическая безопасность и рабочие места
Тед Гарриш, помощник министра энергетики по ядерной энергетике, подчеркнул: «Продление работы Diablo Canyon жизненно важно для удовлетворения растущего спроса Калифорнии на доступную, надёжную и безопасную электроэнергию». АЭС не только поддерживает стабильность энергосистемы, но и сохраняет тысячи высокооплачиваемых рабочих мест, укрепляя энергетическую безопасность США.
Перспективы развития ядерной энергетики
Программа Civil Nuclear Credit — важный шаг в поддержке и развитии ядерной энергетики в США. Джек Томас отметил: «Министерство энергетики привержено раскрытию полного потенциала американской ядерной отрасли». Diablo Canyon продолжит играть ключевую роль в энергетическом будущем Калифорнии, оставаясь ценным экологическим и социальным ресурсом.