2028-ci ildə Kepler Communications Neutron raketində ilk optik peykini buraxacaq – Nə gözləmək olar?
Məqalələri dinləyə bilərsizKepler Communications optik peyk buraxılışına hazırlaşır
Kepler Communications 2028-ci ildə Rocket Lab-ın Neutron raketində növbəti nəsil optik peyk buraxılışını həyata keçirməyi planlaşdırır. Bu, şirkətin optik əlaqə, orbitdə hesablama və yerləşdirilmiş yük tutumunu artırmaq üçün nəzərdə tutulmuş bir neçə buraxılışdan biridir.
Keplerin peyk şəbəkəsinin inkişafı
2023-cü ilin əvvəlində Kepler Tranche 1 proqramı çərçivəsində hər biri təxminən 300 kiloqram çəkidə olan 10 peyk yerləşdirib. Bu peyklər əvvəlki kimi SpaceX-in Falcon 9 raketləri ilə orbitə göndərilib. Tranche 1 peykləri Almaniyanın OroraTech şirkətinin dörd termal görüntüləmə yükünü daşıyır və Keplerin orbital hesablama və məlumat ötürmə imkanlarından istifadə edir.
Tranche 2 peykləri və HydRON proqramı
Keplerin Tranche 2 proqramı 100 Gbps-ə qədər məlumat ötürmə sürətini dəstəkləyən peyklərdən ibarət olacaq və əvvəlki nəsillə tam uyğunluq təmin edəcək. Bu mərhələdə 10 peyk Avropa Kosmik Agentliyinin HydRON proqramı üçün hazırlanır. HydRON çox orbitli, terabit sürətli məlumat ötürmə sistemini nümayiş etdirməyi hədəfləyir və torpaq fiber şəbəkələrinin əhatə dairəsini genişləndirməyi planlaşdırır.
Rocket Lab və Neutron raketi
Rocket Lab Neutron raketini 2023-cü ilin sonlarında debüt etdirməyi planlaşdırır. Bu raketin təkrar istifadə olunan konfiqurasiyası 13 000 kiloqram yükü aşağı orbitə daşıya bilir. Yanacaq tankının sınaq mərhələsində yanvar ayında partlayış baş verib. Rocket Lab 2026-2029-cu illər arasında beş Neutron və üç Electron buraxılışını sifariş edən gizli müştəri ilə müqavilə bağlayıb. Həmçinin, şirkət ABŞ Kosmik Qüvvələri ilə 266 milyon dollarlıq (təxminən 448 milyon AZN) müqavilə imzalayıb ki, bu da Rocket Lab üçün ən böyük buraxılış müqaviləsidir.
Şirkət rəsmilərinin fikirləri
Kepler Communications-in baş gəlir direktoru Beau Jarvis bildirib ki, “ilk xüsusi buraxılış missiyasını təmin etmək şirkətin inkişafının yeni mərhələsini göstərir”. O əlavə edib ki, “2028-ci ildə bir neçə buraxılış şəbəkənin tutumunu artıracaq, dayanıqlığını gücləndirəcək və dünya üzrə müştərilər üçün yeni xidmətlər yaradacaq”.
Kosmik rabitənin gələcəyinə təsiri
Keplerin optik peyk buraxılışları kosmik rabitə texnologiyalarında yeni dövrün başlanğıcıdır. Bu, daha sürətli və etibarlı məlumat ötürülməsini təmin etməklə qlobal əlaqəni gücləndirəcək və insanlara, şirkətlərə daha geniş və keyfiyyətli internet imkanları yaradacaq.
Bu inkişaflar kosmik sənayenin sürətlə dəyişən mənzərəsində Kepler Communications və Rocket Lab kimi şirkətlərin öncül rolunu göstərir. Yeni peyklər və raketlər texnologiyanın sərhədlərini genişləndirir və gələcəyin əlaqə sistemlərini formalaşdırır.

Kepler запустит первый оптический спутник на ракете Neutron в 2028 году
Компания Kepler Communications планирует в 2028 году вывести на орбиту первый оптический спутник с помощью ракеты Neutron от Rocket Lab. Этот запуск станет частью серии миссий, направленных на улучшение оптической связи, расширение вычислительных мощностей в космосе и увеличение пропускной способности сети.
Развитие спутниковой группировки Kepler
В начале 2023 года Kepler успешно запустила 10 спутников Tranche 1, каждый весом около 300 килограммов. Они были выведены на орбиту с помощью ракет Falcon 9 компании SpaceX. Эти спутники оснащены четырьмя тепловизионными нагрузками от немецкой компании OroraTech и используют возможности Kepler по обработке данных и передаче информации на орбите.
Tranche 2 и программа HydRON
Следующий этап — запуск спутников Tranche 2, которые обеспечат скорость передачи данных до 100 Гбит/с и будут полностью совместимы с предыдущим поколением. Десять таких аппаратов создаются для программы HydRON Европейского космического агентства. HydRON нацелен на демонстрацию многорежимной террабитной передачи данных, расширяя покрытие наземных волоконно-оптических сетей.
Ракета Neutron от Rocket Lab
Ракета Neutron, дебют которой планировался на конец 2023 года, способна доставлять до 13 тонн полезной нагрузки на низкую околоземную орбиту. В январе во время испытаний топливного бака произошёл взрыв. Rocket Lab заключила контракт с анонимным заказчиком на пять запусков Neutron и три запуска Electron в период с 2026 по 2029 год. Кроме того, компания подписала с Космическими силами США контракт на 266 миллионов долларов — крупнейший в своей истории.
Мнение руководства Kepler
Генеральный директор Kepler Beau Jarvis подчеркнул, что «обеспечение первого коммерческого запуска знаменует новый этап развития компании». Он добавил, что «в 2028 году серия запусков увеличит ёмкость сети, повысит её устойчивость и создаст новые сервисы для клиентов по всему миру».
Влияние на будущее космической связи
Запуски оптических спутников Kepler открывают новую эру в технологиях космической связи. Они обеспечат более быструю и надёжную передачу данных, укрепят глобальную связь и предоставят людям и бизнесу доступ к более широким и качественным интернет-услугам.
Эти достижения демонстрируют лидерство Kepler Communications и Rocket Lab в быстро меняющейся космической индустрии. Новые спутники и ракеты расширяют технологические горизонты и формируют будущее систем связи.