Klaviyo AI ilə güclənən Agency Startup-un tarixi alqı-satqısı baş tutdu
Klaviyo, 2023-cü ildə təsis edilmiş və 32 milyon dollar investisiya toplayan süni intellekt əsaslı startup Agency-ni satın alıb. Satınalmanın şərtləri açıqlanmayıb. Bu addımla Klaviyo, AI agentləri sahəsində mövqeyini gücləndirməyi planlaşdırır.
Agency-nin uğurlu başlanğıcı və investor dəstəyi
Agency, Sequoia, Menlo Ventures və Felicis kimi nüfuzlu investorların dəstəyi ilə sürətlə inkişaf edib. 25 nəfərlik komandası ilə AI əsaslı məhsullar yaradır. Şirkətin qurucusu Elias Torres, indi Klaviyoda baş məhsul direktoru vəzifəsini tutacaq və Agency komandasını Klaviyo daxilində idarə edəcək.
Klaviyounun AI agentləri: Composer və Customer Agent
Klaviyo, Composer adlı agent vasitəsilə marketinq kampaniyalarının yaradılmasını avtomatlaşdırır. Digər agent, Customer Agent, satış sonrası dəstəyi, o cümlədən qaytarma və sifariş izləmə kimi xidmətləri idarə edir. Bu texnologiyalar müştəri təcrübəsini yeni səviyyəyə qaldırır.
İki təcrübəli liderin birgə tarixi
Elias Torres və Andrew Bialecki əvvəllər Performable şirkətində birlikdə çalışıblar. Torres həmçinin Drift şirkətinin qurucusudur; bu şirkət 2021-ci ildə 1.2 milyard dollara Vista Equity-ə satılıb. Bialecki Klaviyonu ilkin mərhələdə özü maliyyələşdirib və 2015-ci ildə Torresi Klaviyoya toxunulmaz investisiya qoymağa dəvət edib.
IPO və bazar dəyəri
Klaviyo 2023-cü ilin sentyabrında uğurla IPO edib və bazar dəyəri 9.2 milyard dollar təşkil edib. Lakin digər SaaS şirkətləri kimi, Klaviyounun səhmləri də müəyyən dərəcədə dəyər itirib.
Torres və Bialecki hesab edirlər ki, Klaviyounun illər ərzində yığdığı müştəri məlumatları onun AI agentlərinə rəqiblər üzərində üstünlük verir. Bialecki deyir: “Elias və mən bizneslərə müştərilərinə təqdim edə biləcəkləri agentlər yaratmaq missiyasında birləşdik. Bu, növbəti Böyük Texnologiya inqilabıdır: agentlər. Gəlin yenidən birləşək və birlikdə işləyək.”

Klaviyo усиливает позиции с покупкой AI-стартапа Agency
Компания Klaviyo объявила о покупке стартапа Agency, основанного в 2023 году и специализирующегося на технологиях искусственного интеллекта. Сумма сделки не разглашается. Этот шаг позволит Klaviyo укрепить свои позиции в сфере AI-агентов.
Успешный старт и поддержка инвесторов
Agency быстро развивалась благодаря инвестициям в размере 32 миллионов долларов от таких крупных фондов, как Sequoia, Menlo Ventures и Felicis. В компании работает команда из 25 специалистов, создающих AI-продукты. Основатель Agency Элиас Торрес займет должность главного директора по продукту в Klaviyo и возглавит интеграцию команды в новую структуру.
AI-агенты Klaviyo: Composer и Customer Agent
Klaviyo уже использует AI-агентов для автоматизации маркетинга и поддержки клиентов. Агент Composer помогает создавать маркетинговые кампании, а Customer Agent отвечает за послепродажное обслуживание, включая обработку возвратов и отслеживание заказов. Эти технологии значительно улучшают клиентский опыт.
Опытные основатели с общей историей
Элиас Торрес и Эндрю Бьялечки ранее вместе работали в компании Performable. Торрес также основал Drift, которую в 2021 году продали Vista Equity за 1,2 миллиарда долларов. Бьялечки финансировал Klaviyo на ранних этапах и в 2015 году пригласил Торреса инвестировать в компанию.
IPO и текущая рыночная ситуация
В сентябре 2023 года Klaviyo успешно провела IPO с рыночной капитализацией в 9,2 миллиарда долларов. Однако, как и у многих SaaS-компаний, стоимость акций Klaviyo снизилась с момента выхода на биржу.
Основатели считают, что накопленные Klaviyo данные о клиентах дают компании конкурентное преимущество в развитии AI-агентов. По словам Бьялечки: «Мы с Элиасом объединились, чтобы создавать агентов, которые помогут бизнесам лучше взаимодействовать с клиентами. Это следующий большой технологический прорыв — агенты. Пришло время работать вместе и двигаться вперед.»