Kosmik stansiyada robot qolun 7 saatlıq uğurlu təmiri necə həyata keçdi?
Mayın 27-də NASA astronavtları Chris Williams və Jessica Meir Beynəlxalq Kosmik Stansiyada robot qolun 200 funt (təxminən 90 kiloqram) ağırlığında olan bilək birləşməsini uğurla dəyişdirdilər. Təmir işləri 7 saat 20 dəqiqə davam etdi və saat 8:20-də başladı.
Kanadalı mütəxəssislərin hazırladığı texnologiya
Robot qol, Kanada Kosmik Agentliyi tərəfindən hazırlanıb və stansiyanın 58 fut (təxminən 17,7 metr) uzunluğundadır. Bu qolun ümumi çəkisi 900 funt (təxminən 408 kiloqram) təşkil edir. NASA stansiyanı 2030-cu ilin sonuna qədər istismar etməyi planlaşdırır və robot qolun təmiri onun fəaliyyət müddətini uzatmaq üçün həyati əhəmiyyət daşıyır.
Təmirin detalları və nəticələri
Astronavtlar robot qolun “əl” hissəsini (latching end effector - LEE) müvəqqəti olaraq çıxardılar və sıradan çıxmış bilək birləşməsini ehtiyat hissə ilə əvəz etdilər. Təmir olunan hissə Yerə göndəriləcək və orada əlavə təmir işləri aparılacaq. Təmir sonrası elektrik bağlantıları yoxlanıldı və uğurlu olduğu təsdiqləndi. Kanadalı astronavt Jenni Gibbons missiya idarəsindən bildirdi: “Bu, yaxşı quraşdırmadır, çətin olsa da, möhtəşəm iş gördünüz.” NASA şərhçisi Sandra Jones isə əlavə etdi: “Bugünkü bilək əməliyyatı uğurlu oldu.”
İnsan və texnologiyanın birgə mübarizəsi
Jessica Meir üçün bu, beşinci kosmik gəzinti, Chris Williams üçün isə ikinci idi. Bu təmir stansiyanın normal fəaliyyətini təmin etmək və gələcəkdə də davamlı işləməsini təmin etmək üçün vacib idi. NASA nümayəndələri vurğulayırlar ki, “Biz heç vaxt robot qolun təmirini dayandırmaq fikrində deyilik.”
Bu uğurlu əməliyyat kosmik texnologiyanın mürəkkəbliyini və insan əzmini bir daha göstərdi. Beynəlxalq Kosmik Stansiyada robot qolun təmiri kosmik missiyaların təhlükəsizliyini və davamlılığını təmin edən mühüm addımdır.

Астронавты успешно отремонтировали роботизированный манипулятор на МКС за 7 часов
27 мая астронавты NASA Крис Уильямс и Джессика Меир провели успешный ремонт запястного узла роботизированного манипулятора на Международной космической станции (МКС). Работы длились 7 часов 20 минут и начались в 8:20 по времени станции.
Технология от канадских инженеров
Роботизированный манипулятор, разработанный Канадским космическим агентством, имеет длину 17,7 метра и весит около 408 килограммов. NASA планирует эксплуатировать МКС до конца 2030 года, поэтому ремонт манипулятора жизненно важен для продления срока службы станции.
Детали ремонта и результаты
Астронавты временно сняли «руку» манипулятора — так называемый захватной механизм (latching end effector, LEE) — и заменили неисправный запястный узел на запасной. Снятая деталь будет отправлена на Землю для дальнейшего ремонта. После замены специалисты проверили электрические соединения, подтвердив их исправность. Канадский астронавт Дженни Гиббонс из центра управления миссией отметила: «Это отличная сборка, несмотря на сложность, вы проделали великолепную работу». Представитель NASA Сандра Джонс добавила: «Операция по ремонту запястья прошла успешно».
Человек и технология в едином порыве
Для Джессики Меир это была пятая космическая прогулка, а для Криса Уильямса — вторая. Этот ремонт важен для поддержания нормальной работы станции и обеспечения её стабильной работы в будущем. Представители NASA подчеркнули: «Мы никогда не собираемся прекращать ремонт роботизированного манипулятора».
Успешная операция ещё раз продемонстрировала сложность космических технологий и силу человеческой воли. Ремонт роботизированного манипулятора на МКС — ключевой шаг для безопасности и устойчивости космических миссий.