Kraken və Anthropic kritik proqram təminatında təhlükəsizliyi necə artırır?
Kraken-in valideyni olan Payward, 2026-cı ilin aprelində başlanmış Anthropic-in Project Glasswing layihəsinə qoşulub. Bu layihə kritik proqram təminatı və infrastrukturun kibertəhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə yaradılıb. Wyoming-də yerləşən Payward, Anthropic-in ən qabaqcıl süni intellekt modeli olan Claude Mythos 5-dən istifadə edəcək.
Claude Mythos 5-in rolu və məqsədi
Claude Mythos 5 proqram təminatındakı zəiflikləri aşkar etmək və düzəltmək üçün hazırlanıb. Payward bu modeli öz mühitlərində tətbiq edərək, təhlükəsizlik boşluqlarını istismar olunmadan əvvəl müəyyən etməyi planlaşdırır. Tapılan zəifliklər, xüsusilə üçüncü tərəf açıq mənbə proqram təminatı layihələrinin rəhbərlərinə bildirilməklə, kripto ekosisteminin ümumi təhlükəsizliyinə töhfə veriləcək.
Böyük texnologiya şirkətlərinin dəstəyi
Project Glasswing layihəsində Amazon Web Services, Apple, Google və Microsoft kimi iri texnologiya şirkətləri iştirak edir. Bu əməkdaşlıq kritik proqram təminatı və infrastrukturun qorunması üçün qabaqcıl süni intellekt modellərinin istifadəsini genişləndirir.
Təhlükəsizlikdə yeni yanaşma
Payward-in həmtəsisçisi Arjun Sethi bildirib: “Təhlükəsizlik həmişə ədalətsiz oyun olub. Hücum edən bir zəiflik tapmalıdır, müdafiəçi isə hər gün bütün zəiflikləri ilk tapmalıdır.” Frontier AI texnologiyası bu asimmetriyanı dəyişdirən ilk vasitədir.
İnsan və maliyyə infrastrukturuna təsiri
Kripto platformaları digər kritik maliyyə infrastrukturları kimi təhlükəsizlik problemləri ilə üzləşir. Payward-in bu əməkdaşlığı onların müdafiəsini gücləndirəcək, istifadəçilərin etibarını artıracaq və maliyyə sistemlərinin dayanıqlığını təmin edəcək. Anthropic isə Mythos sinifli kibertəhlükəsizlik imkanlarını genişləndirməyi planlaşdırır, bu da gələcəkdə daha etibarlı rəqəmsal mühit vəd edir.

Kraken и Anthropic усиливают безопасность критического ПО с помощью ИИ
Компания Payward, владелец криптобиржи Kraken, присоединилась к проекту Glasswing от Anthropic, стартовавшему в апреле 2026 года. Цель инициативы — повысить кибербезопасность критического программного обеспечения и инфраструктуры. Payward, базирующаяся в Вайоминге, будет использовать передовую модель искусственного интеллекта Anthropic — Claude Mythos 5.
Роль и задачи Claude Mythos 5
Модель Claude Mythos 5 создана для обнаружения и устранения уязвимостей в программном обеспечении. Payward планирует применять этот ИИ в своих системах, чтобы выявлять слабые места до того, как ими смогут воспользоваться злоумышленники. Обнаруженные уязвимости будут передаваться ответственным за проекты с открытым исходным кодом, что повысит общую безопасность криптоэкосистемы.
Поддержка крупных технологических компаний
В проекте Glasswing участвуют такие гиганты, как Amazon Web Services, Apple, Google и Microsoft. Это сотрудничество расширяет применение передовых ИИ-моделей для защиты критически важного ПО и инфраструктуры.
Новый подход к безопасности
Соучредитель Payward Арджун Сети отметил: «Безопасность всегда была игрой с неравными условиями. Злоумышленник должен найти хотя бы одну уязвимость, а защитник — ежедневно обнаруживать все возможные». Технология Frontier AI стала первым инструментом, меняющим этот дисбаланс.
Влияние на людей и финансовую инфраструктуру
Криптоплатформы, как и другие критические финансовые системы, сталкиваются с серьёзными проблемами безопасности. Сотрудничество Payward и Anthropic укрепит защиту, повысит доверие пользователей и обеспечит устойчивость финансовых систем. Anthropic планирует расширять возможности кибербезопасности на базе Mythos, что обещает более надёжную цифровую среду в будущем.