Kripto ETF-lərinə Rekord Marağ: Bitcoin və XRP Fondları İnvestorları Cəlb Edir
ABŞ-da qeydiyyatdan keçmiş Bitcoin və Ethereum xaricindəki kripto ETF-ləri keçən həftə təxminən 90 milyon dollar net axın cəlb edib. Bitcoin fondları 1.92 milyard dollar, Ethereum fondları isə 697 milyon dollar toplayaraq 2026-cı ilin ən güclü həftəsini qeyd edib.
XRP və Solana fondlarının yüksəlişi
XRP fondları altı həftədir ardıcıl müsbət net axınla 39.78 milyon dollar əldə edib. XRP-nin qiyməti həftə ərzində 50% artaraq 1.60 dollara qədər yüksəlib, hazırda isə 1.49 dollarda ticarət olunur. Solana fondları səkkiz həftədir müsbət net axınla 28.34 milyon dollar cəlb edib. Solananın qiyməti 24% artaraq 100 dollar səviyyəsini keçib, sonra isə təxminən 93 dollara düşüb.
Digər kripto aktivlər və fondlar
Chainlink fondları 13.35 milyon dollar net axınla ən böyük həftəlik artımı göstərib və ümumi net axınları təxminən 142 milyon dollara çatıb. Hyperliquid fondları isə üç həftə ardıcıl müsbət net axınla 3.89 milyon dollar cəlb edib, ümumi net axınları 287 milyon dollara yaxınlaşıb. HYPE tokeni həftə ərzində 82 dollara qədər yüksəlib, hazırda isə 79 dollardadır. Avalanche, Hedera və Dogecoin ETF-ləri müvafiq olaraq 1.3 milyon, 848 min və 654 min dollar net axın əldə edib.
Kripto bazarına təsir edən siyasi addımlar
19 avqustda ABŞ Prezidenti Donald Trump Hyperliquid fondunun ABŞ-da qanuni fəaliyyət göstərməsi üçün hüquqi imkanların yaradılması istiqamətində kripto rəhbərləri ilə görüş keçirib. Bu addım Hyperliquid-in ABŞ bazarında fəaliyyətini genişləndirmək üçün mühüm siyasət dəstəyidir və bazarda müsbət təsir göstərib.
Kripto bazarının ümumi vəziyyəti
XRP və Solana kimi altcoinlərin ardıcıl müsbət net axınları və qiymət artımları kripto bazarının genişlənməsinin göstəricisidir. Bitcoin və Ethereum ETF-ləri ilə müqayisədə altcoin fondlarına daxil olan vəsait hələ ki, azdır, lakin artan maraq rəqəmsal aktivlərin maliyyə bazarlarında daha çox qəbul edildiyini göstərir. Bu tendensiya investorların kripto bazarına artan etimadını və gələcəkdə bazarın inkişafını işarə edir.

Инвесторы рекордно вкладываются в крипто-ETF с Bitcoin и XRP
В США криптовалютные ETF, кроме Bitcoin и Ethereum, привлекли около 90 миллионов долларов чистых инвестиций за прошлую неделю. Фонды Bitcoin собрали 1,92 миллиарда долларов, а Ethereum — 697 миллионов, что стало самым сильным недельным результатом с 2026 года.
Рост фондов XRP и Solana
Фонды XRP демонстрируют шестинедельный непрерывный приток средств, увеличившись на 39,78 миллиона долларов. За неделю цена XRP выросла на 50% — с 1,00 до 1,60 доллара, сейчас торгуется около 1,49 доллара. Фонды Solana привлекли 28,34 миллиона долларов за восемь недель подряд с положительным чистым притоком. Цена Solana выросла на 24%, превысив отметку в 100 долларов, но затем снизилась примерно до 93 долларов.
Другие криптоактивы и фонды
Фонды Chainlink показали крупнейший недельный прирост — 13,35 миллиона долларов, доведя общий чистый приток до примерно 142 миллионов. Hyperliquid привлек 3,89 миллиона долларов за три недели подряд, общий приток достиг 287 миллионов долларов. Токен HYPE за неделю подорожал до 82 долларов, сейчас торгуется около 79 долларов. ETF Avalanche, Hedera и Dogecoin получили чистый приток в размере 1,3 миллиона, 848 тысяч и 654 тысячи долларов соответственно.
Политическая поддержка крипторынка
19 августа президент США Дональд Трамп провёл встречу с руководителями Hyperliquid, чтобы обсудить создание правовых условий для легальной деятельности фонда в стране. Этот шаг является важной политической поддержкой расширения присутствия Hyperliquid на американском рынке и положительно повлиял на рынок.
Состояние крипторынка и перспективы
Постоянный приток средств и рост цен на альткоины, такие как XRP и Solana, свидетельствуют о расширении крипторынка. Хотя объем инвестиций в альткоин-фонды пока уступает Bitcoin и Ethereum, растущий интерес указывает на более широкое принятие цифровых активов в финансовой сфере. Эта тенденция отражает растущее доверие инвесторов и перспективы дальнейшего развития рынка.