ABŞ Kosmik Qüvvələrinin Baş Əməliyyatlar Rəhbəri kim oldu və nə dəyişəcək?
ABŞ Senatı yay tətilinə çıxmazdan əvvəl Lt. Gen. Douglas Schiess-in general rütbəsinə yüksəldiyini və ABŞ Kosmik Qüvvələrinin Baş Əməliyyatlar Rəhbəri təyin edildiyini təsdiqlədi. O, bu ay təqaüdə çıxacaq Gen B. Chance Saltzmanın yerini tutacaq. Dəyişmə mərasiminin tarixi hələ açıqlanmayıb.
Senatın kosmik siyasətdə yeni addımları
Senat davamlı qətnamə (CR) qəbul edərək onun dekabrın 11-dək qüvvədə qalmasını təmin etdi. Bu qətnamə federal qrantların verilmə qaydasını dəyişməyi müvəqqəti olaraq qadağan edir. Bundan əlavə, Senat Kosmik Ticarət Məsləhət Komitəsi Aktını (S. 434) təsdiqlədi. Bu akt Ticarət Nazirliyinə kommersiya kosmik fəaliyyətlərinin asanlaşdırılması üçün tövsiyələr verəcək bir komitə yaratmağı tapşırır.
Avqustda kosmos hadisələri və tutulma
Avqustun 12-də baş tutacaq ümumi Günəş tutulması Qrenlandiya, İslandiya, Portuqaliya və İspaniya kimi ölkələrdə görünəcək. ESA León, İspaniyada canlı tədbir keçirəcək, həm ESA, həm də NASA tutulmanı YouTube və digər platformalarda canlı yayımlayacaq.
NASA kosmik gəzintisində təxirə salma
NASA avqustun 18-nə planlaşdırılan 97-ci kosmik gəzintini təxirə salıb. Bu qərar, avqustun 6-da astronavt Anil Menonun 6 saat 27 dəqiqəlik kosmik gəzintisi zamanı geyimindəki karbon dioksid sensorunda qeyri-adi məlumatların müşahidə olunması ilə bağlıdır. Menon heç bir problem hiss etməsə də, NASA sensorun vəziyyətini araşdırır və ehtiyat tədbiri kimi növbəti gəzintini bir neçə gün təxirə salıb.
Kosmos siyasətində ekspertlərin rolu
Brian Weeden Elsevier nəşri olan "Space Policy" jurnalının yeni baş redaktoru təyin olunub. O, Aerospace Corporation-un Kosmos Siyasəti və Strategiyası Mərkəzində Mülki və Kommersiya Siyasəti Direktoru kimi çalışır. Weeden daha əvvəl Secure World Foundation-da 16 il, həmçinin ABŞ Hərbi Hava Qüvvələrində 9 il fəaliyyət göstərib. Onun rəhbərliyi altında jurnal kosmos siyasətində yeni perspektivlər təqdim edəcək.
Bu dəyişikliklər və yeni qanunlar ABŞ kosmik fəaliyyətlərinin daha səmərəli və təhlükəsiz aparılmasına xidmət edir. Kosmik ticarətin inkişafı və rəhbərlikdəki yeniliklər gələcəkdə kosmosun insan həyatına təsirini artıracaq. Avqustun ortasında baş verəcək hadisələr isə kosmos həvəskarları üçün unudulmaz anlar vəd edir.

Новый глава операций Космических сил США и изменения в космосе
Сенат США утвердил повышение в звании и назначение генерал-лейтенанта Дугласа Шисса на пост Главного операционного руководителя Космических сил. Он сменит на этом посту генерала Б. Чанса Сальцмана, который уходит в отставку в этом месяце. Дата официальной церемонии передачи полномочий пока не объявлена.
Сенат поддерживает новые космические инициативы
Перед летними каникулами Сенат принял резолюцию о продолжении финансирования до 11 декабря, которая временно запрещает изменения в порядке распределения федеральных грантов. Кроме того, был одобрен Акт о Консультативном комитете по космической торговле (S. 434). Этот закон обязывает Министерство торговли создать комитет для содействия развитию коммерческой космической деятельности.
Августовское солнечное затмение и трансляции
12 августа ожидается полное солнечное затмение, которое будет видно в Гренландии, Исландии, Португалии и Испании. Европейское космическое агентство (ESA) организует прямую трансляцию из Леона, Испания. ESA и NASA также будут вести онлайн-трансляции события на YouTube и других платформах.
NASA откладывает космическую прогулку
Запланированная на 18 августа 97-я космическая прогулка NASA отложена. Это связано с аномалиями в датчике углекислого газа на скафандре астронавта Анила Менона во время его выхода 6 августа, который длился 6 часов 27 минут. Хотя Менон не испытывал дискомфорта, NASA проводит проверку оборудования и приняло решение отложить следующую прогулку на несколько дней из соображений безопасности.
Экспертное руководство в космической политике
Брайан Уиден назначен главным редактором журнала Space Policy издательства Elsevier. Он занимает должность директора по гражданской и коммерческой политике в Центре космической политики и стратегии корпорации Aerospace. Ранее Уиден работал 16 лет в фонде Secure World Foundation и 9 лет в ВВС США. Под его руководством журнал обещает новые взгляды на развитие космической политики.
Влияние на людей и будущее космоса
Эти кадровые изменения и новые законодательные инициативы направлены на повышение эффективности и безопасности космической деятельности США. Развитие коммерческого космоса и обновление руководства открывают новые возможности для влияния космоса на повседневную жизнь. Августовские события обещают стать важными моментами для любителей астрономии и космоса.