Malaziya sərhəd təhlükəsizliyində süni intellekt və pilotsuzlar necə inqilab yaradır?
Malayziya polisi sərhəd təhlükəsizliyini artırmaq üçün süni intellekt (AI), pilotsuz uçan aparatlar və digər qabaqcıl texnologiyaları tətbiq etməyə başlayacaq. Bu, sərhəd patrul və nəzarətində ənənəvi insan gücündən daha çox texnologiyaya keçidin göstəricisidir.
Regional əməkdaşlıq sərhəd təhlükəsizliyini möhkəmləndirir
Malayziya, Tailand və İndoneziya ilə sərhəd əməkdaşlığını gücləndirir. Üç ölkə birgə təlimlər, patrullar və kəşfiyyat məlumatlarının paylaşılması vasitəsilə sərhəd nəzarətini və cinayətkarlığa qarşı mübarizəni effektivləşdirir.
Sərhəd postları və polis dövriyyəsi
Malayziyada yarımada və Şərqi Malayziyanın Sabah və Sarawak bölgələrində 181 hərəkət dəstəsi postu fəaliyyət göstərir. Bu postlarda xidmət edən polis əməkdaşları hər üç ayda rotasiya olunur. Xüsusilə Sabah və Sarawakda xidmət edən polis əməkdaşlarının çoxu Qərbi Malayziyadan gəldiyi üçün icmalarla etimad yaratmaq və əlaqələri gücləndirmək vacibdir.
İcma ilə etimad və kəşfiyyat məlumatları
Polis sərhəd icmaları ilə əlaqələri gücləndirmək üçün icma polisliyi proqramlarını davam etdirir. Bu, yerli sakinlərin polisə cinayətkarlıq barədə məlumat verməsinə şərait yaradır. Nəticədə, qanunsuz miqrasiya və qaçaqmalçılıq hallarının qarşısı alınır.
Qaçaqmalçılığa qarşı mübarizə
Malayziya sərhədində dövlət subsidiyalı malların, o cümlədən dizel, benzin, düyü, un və maye qaz kimi məhsulların qaçaqmalçılığına qarşı ciddi mübarizə aparılır. Süni intellekt və pilotsuz uçan aparatların tətbiqi bu mübarizəni daha da effektiv edir.
Malayziya polisi sərhəd təhlükəsizliyini artırmaq üçün beynəlxalq əməkdaşlığı davam etdirəcək. Süni intellekt və pilotsuz texnologiyalar sərhəd nəzarətində yeni standartlar yaradacaq, insan həyatını qorumaq və qanunsuz fəaliyyətlərin qarşısını almaq üçün effektiv vasitələr təqdim edəcək.

Как ИИ и дроны меняют систему охраны границ в Малайзии
Полиция Малайзии начинает использовать искусственный интеллект (ИИ), беспилотные летательные аппараты и другие передовые технологии для повышения безопасности на границах. Это знаменует переход от традиционных методов патрулирования к более технологичным решениям.
Региональное сотрудничество укрепляет безопасность
Малайзия расширяет сотрудничество с Таиландом и Индонезией в области охраны границ. Совместные учения, патрули и обмен разведданными позволяют повысить эффективность контроля и борьбы с преступностью.
Пограничные посты и ротация полиции
На полуострове Малайзия и в восточных штатах Сабах и Саравак работают 181 мобильный патрульный пост. Полицейские проходят ротацию каждые три месяца. Особенно важно налаживать доверие с местными общинами, так как многие офицеры, служащие в Сабахе и Сараваке, прибывают из Западной Малайзии.
Доверие общин и обмен информацией
Полиция продолжает развивать программы общественной полиции, чтобы укрепить связь с местными жителями. Это способствует своевременному получению информации о преступлениях и помогает предотвращать нелегальную миграцию и контрабанду.
Борьба с контрабандой
На границах Малайзии ведется жесткая борьба с контрабандой субсидируемых государством товаров — дизеля, бензина, риса, муки и сжиженного газа. Внедрение ИИ и дронов делает эти усилия более эффективными.
Полиция Малайзии намерена продолжать международное сотрудничество и внедрение новых технологий. Искусственный интеллект и беспилотники станут стандартом в охране границ, помогая защищать жизни и предотвращать незаконную деятельность.