Malaziya və Taylandda Böyük Qanunsuz Bitcoin Qazma Şəbəkəsi Aşkarlanıb
Malaziya və Tayland polis qüvvələri qanunsuz elektriklə bitcoin qazma əməliyyatlarını aşkar edərək böyük şəbəkələri ifşa edib. Malaziyanın Johor polis bölməsi 22 və 23 iyul tarixlərində elektrik şirkəti ilə birgə keçirdiyi əməliyyat nəticəsində 3 nəfəri saxlayıb. Saxlanılanların yaşı 26-dan 46-ya qədər dəyişir.
Johorda 71 qazma maşını və 4 obyekt müsadirə olundu
Johor polis bölməsi 71 bitcoin qazma maşını və müxtəlif kompüter avadanlıqları ələ keçirib. Qanunsuz qazma üçün 3 yaşayış və 1 ticarət obyekti icarəyə götürülmüşdü. Bu obyektlərdə elektrik bağlantısı qanunsuz şəkildə təmin edilərək qazma maşınları fasiləsiz işlədilib. Polis əməliyyatın təxminən bir ay davam etdiyini açıqlayıb.
Elektrik şirkətinə 67,500 MYR ziyan dəyib
Qanunsuz qazma qrupunun aylıq gəliri 80,000-100,000 MYR arasında qiymətləndirilir. Elektrik şirkətinə isə təxminən 67,500 MYR ziyan dəymişdir. Johor polisi 2023-cü ilin yanvarından iyununa qədər 16 qanunsuz bitcoin qazma məntəqəsini bağlayıb və bu əməliyyatlarda 158 qazma maşını müsadirə olunub. Ümumilikdə elektrik itkisi 1 milyon MYR olaraq qiymətləndirilir.
Taylandda böyük əməliyyat və 1900 maşın müsadirəsi
Tayland polisi 21 iyulda Bangkok yaxınlığında böyük qanunsuz qazma əməliyyatını aşkar edib. Bu əməliyyatda təxminən 1900 kriptovalyuta qazma maşını müsadirə olunub. Taylandda qanunsuz elektrik istifadəsi ilə 1 ildən çox müddətdə 280 milyon THB (təxminən 24,5 milyon AZN) elektrik oğurlanıb. Taylandın baş naziri və daxili işlər naziri Anutin əlaqədar qurumlara əməliyyatları genişləndirməyi tapşırıb.
Polis araşdırmaları davam etdirir
Johor polisi əlavə şübhəlilərin olduğunu istisna etmir və araşdırmanı davam etdirir. Hər iki ölkədə qanunsuz bitcoin qazma əməliyyatlarının qarşısının alınması üçün ciddi tədbirlər görülür. Bu əməliyyatlar həm iqtisadi ziyanların qarşısını almağa, həm də qanunsuz fəaliyyətlərin dayandırılmasına yönəlib.
Bu hadisələr kriptovalyuta qazma sahəsində qanun pozuntularının nə qədər geniş yayıldığını göstərir və hüquq-mühafizə orqanlarının bu sahədə ciddi addımlar atdığını ortaya qoyur.

В Малайзии и Таиланде раскрыли крупную сеть незаконного майнинга биткоина
Полиция Малайзии и Таиланда разоблачила крупные сети, занимающиеся незаконным майнингом биткоина с использованием украденного электричества. В Малайзии в ходе совместной операции с энергетической компанией были задержаны три человека в возрасте от 26 до 46 лет.
В Джохоре изъяли 71 майнинговую установку и четыре объекта
В штате Джохор полиция конфисковала 71 майнинговую машину и компьютерное оборудование. Для незаконного майнинга арендовали три жилых и один коммерческий объект, где электричество подключали без разрешения, обеспечивая непрерывную работу оборудования. Операция длилась около месяца.
Ущерб энергетической компании превысил 67 500 малайзийских ринггитов
Ежемесячный доход группы оценили в 80 000–100 000 ринггитов (примерно 1,3–1,6 млн рублей). Ущерб энергетической компании составил около 67 500 ринггитов (около 1 млн рублей). С января по июнь 2023 года полиция Джохора закрыла 16 незаконных майнинговых площадок и изъяла 158 машин. Общие потери электроэнергии оцениваются в 1 млн ринггитов (около 15 млн рублей).
В Таиланде изъяли около 1900 майнинговых установок
21 июля полиция Таиланда провела масштабную операцию под Бангкоком, изъяв около 1900 устройств для майнинга криптовалюты. За более чем год незаконного потребления электроэнергии ущерб превысил 280 млн бат (около 24,5 млн азербайджанских манатов или 1 млрд рублей). Премьер-министр и министр внутренних дел Таиланда поручили расширить операции по борьбе с такими преступлениями.
Расследование продолжается
Полиция Джохора не исключает наличие дополнительных подозреваемых и продолжает расследование. В обеих странах принимаются серьезные меры для предотвращения незаконного майнинга, направленные на защиту экономики и пресечение противоправной деятельности.
Эти события демонстрируют масштаб нарушений в сфере криптомайнинга и решимость правоохранительных органов бороться с ними.