Mariana Minerals: Avtonom Mədənçilikdə İnqilabi Yeniliklər Başlayır
ABŞ-da yerləşən Mariana Minerals şirkəti süni intellekt əsaslı avtonom mədənçilik platforması ilə metal və kritik mineralların istehsalında yeni mərhələyə qədəm qoyur. Şirkət 310 milyon dollar investisiya cəlb edib və ümumi kapitalı təxminən 400 milyon dollara çatıb. Dəyəri isə 1,5 milyard dollar səviyyəsində qiymətləndirilir.
Copper One və Lithium One: İki strateji mədən
Mariana Minerals-in iki əsas mədəni var: Utah ştatında yerləşən Copper One və Texasda olan Lithium One. Copper One keçmişdə işləyən, lakin dayandırılmış bir mədən olub və Mariana Minerals tərəfindən keçən il alınıb. Avtonom proqram təminatı ilə dörd ay ərzində işə salınıb və ildə 50,000 ton təmiz mis istehsal etməyi hədəfləyir. Lithium One layihəsi isə 2027-ci ildə kommersiya istehsalına başlamağı planlaşdırır və neft və qaz sənayesindən çıxan tullantı sularından batareya səviyyəli litium çıxarmağı nəzərdə tutur.
Çin asılılığını azaltmaq üçün mühüm addımlar
Qlobal kritik mineralların 90%-ni, nadir torpaq maqnitlərinin isə 92%-ni Çin emal edir. Bu asılılıq ABŞ və digər ölkələr üçün strateji risk yaradır. Mariana Minerals isə avtonom mədənçilik proqram təminatı və kapitalını birləşdirərək bu sahədə müstəqilliyi artırmaq istəyir. Şirkətin investorları arasında Khosla Ventures, a16z, Breakthrough Energy, BHP (dünyanın ən böyük mədən şirkətlərindən biri) və In-Q-Tel (ABŞ Mərkəzi Kəşfiyyat Agentliyinin sərmayə qoludur) kimi nəhənglər var.
Yeni nəsil mədənçilikdə süni intellektin rolu
Turner Caldwell, Tesla-nın metal və minerallar komandasında çalışmış mütəxəssis, Mariana Minerals-in baş icraçı direktoru kimi fəaliyyət göstərir. O bildirir ki, “Süni intellekt əsrində lider olmaq üçün yerli təchizat zəncirinə sahib olmaq vacibdir.” Bu, şirkətin texnoloji üstünlüyünü və strateji məqsədlərini əks etdirir.
Gələcəyə baxış: 10 kommersiya layihəsi hədəfi
Mariana Minerals növbəti 10 ildə 10 kommersiya layihəsi həyata keçirməyi planlaşdırır. Hər bir layihə əvvəlkindən öyrənilən təcrübə ilə proqram təminatını təkmilləşdirəcək. Bu, həm ABŞ-ın, həm də qlobal bazarın kritik mineral tələbatını qarşılamaq üçün mühüm addımdır. Avtonom mədənçilik texnologiyası insan əməyini azaldaraq təhlükəsizliyi artırır və istehsalın effektivliyini yüksəldir.
İnsan və ekoloji təsirlər
Avtonom mədənçilik işçilərin təhlükəsizliyini artırır, çünki ağır və təhlükəli işlər robotlar və süni intellekt tərəfindən idarə olunur. Eyni zamanda, Lithium One layihəsi neft və qaz sənayesindən çıxan tullantı sularını təkrar emal edərək ətraf mühitə müsbət təsir göstərməyi hədəfləyir. Bu, həm iqtisadi, həm də ekoloji baxımdan gələcəyə ümid verir.

Mariana Minerals запускает революцию в автономной добыче полезных ископаемых
Американская компания Mariana Minerals выводит добычу металлов и критически важных минералов на новый уровень благодаря платформе автономной добычи на базе искусственного интеллекта. Компания привлекла инвестиции в размере 310 миллионов долларов, а её общая капитализация достигла примерно 400 миллионов долларов. Оценочная стоимость бизнеса составляет около 1,5 миллиарда долларов.
Два ключевых месторождения: Copper One и Lithium One
В портфеле Mariana Minerals два стратегических проекта: Copper One в штате Юта и Lithium One в Техасе. Copper One — это ранее действовавшее, но закрытое месторождение, приобретённое компанией в прошлом году. Благодаря внедрению автономного программного обеспечения добыча была возобновлена всего за четыре месяца. В планах — ежегодное производство 50 000 тонн чистой меди. Lithium One нацелен на запуск коммерческого производства в 2027 году с использованием переработки сточных вод нефтегазовой отрасли для извлечения лития, необходимого для аккумуляторов.
Снижение зависимости от Китая — стратегическая задача
Китай контролирует переработку 90% глобальных критических минералов и 92% редкоземельных магнитов, что создаёт серьёзные стратегические риски для США и других стран. Mariana Minerals стремится повысить независимость отрасли, сочетая инновационное автономное ПО и финансовые ресурсы. Среди инвесторов компании — Khosla Ventures, a16z, Breakthrough Energy, горнодобывающий гигант BHP и In-Q-Tel, венчурное подразделение ЦРУ США.
Роль искусственного интеллекта в новой эре добычи
Генеральный директор Mariana Minerals Тернер Колдуэлл, ранее работавший в команде Tesla по металлам и минералам, подчёркивает: «Чтобы стать лидером в эпоху искусственного интеллекта, необходимо иметь локальные цепочки поставок». Это отражает технологическое преимущество и стратегические цели компании.
План на будущее: 10 коммерческих проектов за 10 лет
Mariana Minerals намерена реализовать десять коммерческих проектов в ближайшее десятилетие. Каждый новый проект будет совершенствовать программное обеспечение на основе опыта предыдущих. Это важный шаг для удовлетворения растущего спроса на критические минералы как в США, так и на мировом рынке. Автономные технологии снижают трудозатраты, повышают безопасность и эффективность производства.
Влияние на людей и экологию
Автономная добыча снижает риски для работников, поскольку тяжелые и опасные операции выполняются роботами и системами ИИ. Проект Lithium One также способствует экологической устойчивости, перерабатывая сточные воды нефтегазовой отрасли. Это приносит экономическую и экологическую пользу, открывая перспективы для устойчивого развития отрасли.