Metalik Şüşə Elektrik Mühərriklərinin Səmərəliliyini Necə İnqilab Edir?
Avropada elektrik mühərrikləri 2020-ci ildə ümumi elektrik istehlakının 50%-dən çoxunu təşkil edib. Bu, onların enerji səmərəliliyinin artırılmasının nə qədər vacib olduğunu göstərir. Ecodesign tədbirləri sayəsində 2030-cu ilə qədər ildə 106 TWh elektrik enerjisi qənaət ediləcəyi gözlənilir ki, bu da Niderlandın illik elektrik istehlakına bərabərdir. Eyni zamanda, enerji xərcləri ildə təxminən 20 milyard avro (təxminən 34 milyard AZN) azalacaq.
Metalik şüşə – mühərriklər üçün yeni üfüqlər
IMDEA Materials İnstitutunun Madriddəki komandası metal 3D çap texnologiyasından istifadə edərək metalik şüşə materialları hazırlayıb. Saarland Universitetinin Metalik Materiallar kafedrasının rəhbəri professor Ralf Busch bildirir ki, "Metalik şüşə adi metallar kimi kristal quruluşa malik deyil, şüşə kimi amorf quruluşa sahibdir və maqnit sahələrinin dəyişməsinə az müqavimət göstərir". Bu unikal xüsusiyyətlər elektrik mühərriklərinin performansını artırmağa imkan verir.
Yeni materialların elektrik mühərriklərində tətbiqi
Saarland Universitetindən mühəndis və elektrik mühərrikləri üzrə mütəxəssis Matthias Nienhausun rəhbərlik etdiyi komanda bu materialları elektrik mühərriklərinə tətbiq edir və səmərəliliyin 1-5% arasında artacağını gözləyir. Bu, enerji qənaətində böyük fərq yarada bilər. Daha effektiv mühərriklər elektrikli nəqliyyat vasitələrinin, dronların və batareyalı alətlərin daha kiçik batareyalarla daha uzun məsafə qət etməsinə imkan verir.
Nadir torpaq elementlərindən asılılığın azalması
Bundan əlavə, Buschun komandası kobalt olmayan metalik şüşə ərintiləri hazırlayıb. Bu, nadir torpaq elementlərinə və kobalta olan asılılığı azaldır, beləliklə materialların daha ekoloji və iqtisadi cəhətdən əlçatan olmasına şərait yaradır.
Sənaye miqyasında çap texnologiyasının inkişafı
Metal 3D çapında maye ərintinin saniyədə təxminən bir milyon dərəcə soyudulması tələb olunur ki, bu da yüksək dəqiqlik və mürəkkəb prosesdir. AM2SoftMag layihəsi 2026-cı ilin fevralında başa çatıb, lakin sənaye miqyasında çap prosesinin təkmilləşdirilməsi hələ davam edir. Bu, gələcəkdə daha geniş tətbiqlərin mümkünlüyünü göstərir.
Bu yeni materiallar sayəsində elektrik mühərriklərinin səmərəliliyi artacaq, enerji xərcləri azalacaq və ekoloji yük yüngülləşəcək. İstehlakçılar daha uzun müddət işləyən cihazlardan istifadə edə biləcək, sənaye isə daha az resurs sərf edəcək. Bu, həm iqtisadi, həm də ekoloji baxımdan böyük addımdır.
"Bu rəqəmləri kəşf etdiyim zaman tamamilə heyran qaldım," deyir Dr María Teresa Pérez Prado. Yeni materialların tətbiqi elektrik mühərriklərinin gələcəyini dəyişdirə bilər və Avropanın enerji səmərəliliyində yeni dövrün başlanğıcı ola bilər.

Металлическое стекло повышает эффективность электрических двигателей
В 2020 году электрические двигатели в Европе использовали свыше 50% всей электроэнергии. Это подчёркивает важность повышения их энергоэффективности. Благодаря мерам Ecodesign к 2030 году планируется сэкономить 106 ТВт·ч электроэнергии — это сопоставимо с годовым потреблением Нидерландов. При этом затраты на электроэнергию снизятся примерно на 20 миллиардов евро.
Металлическое стекло открывает новые возможности для двигателей
Команда Института материалов IMDEA в Мадриде разработала металлические стекла с помощью технологии 3D-печати металлов. Профессор Ральф Буш из Университета Саарланда объясняет: «Металлическое стекло не имеет кристаллической структуры, как обычные металлы, а обладает аморфной структурой, похожей на стекло, что снижает сопротивление изменению магнитного поля». Эти уникальные свойства позволяют повысить производительность электрических двигателей.
Применение новых материалов в электродвигателях
Под руководством инженера и специалиста по электродвигателям Маттиаса Нинхауса из Университета Саарланда команда внедряет металлическое стекло в конструкции двигателей. Ожидается рост эффективности на 1–5%, что существенно скажется на энергосбережении. Более эффективные двигатели позволят электромобилям, дронам и аккумуляторным инструментам работать дольше на меньших батареях.
Снижение зависимости от редкоземельных элементов
Кроме того, команда профессора Буша разработала металлические стекла без кобальта. Это уменьшает зависимость от редкоземельных элементов и кобальта, делая материалы более экологичными и экономически доступными.
Развитие промышленной 3D-печати металлов
Процесс 3D-печати металлических стекол требует охлаждения жидкого сплава со скоростью около миллиона градусов в секунду — это сложная и точная технология. Проект AM2SoftMag завершится в феврале 2026 года, однако совершенствование промышленного производства продолжается. Это открывает путь к более широкому применению материала.
Новые материалы повысят эффективность электродвигателей, снизят энергозатраты и уменьшат экологическую нагрузку. Пользователи смогут дольше эксплуатировать устройства, а промышленность — экономить ресурсы. Это важный шаг как с экономической, так и с экологической точки зрения.
«Когда я впервые увидела эти цифры, была поражена», — говорит доктор Мария Тереса Перес Прадо. Внедрение металлического стекла может изменить будущее электрических двигателей и стать началом новой эры в энергоэффективности Европы.